1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik haberleri
  3. Youtube ile Para Kazanma

Youtube ile Para Kazanma

youtube-ile-para-kazanmak
3

Youtube Üzerinden Para Kazanmak

Çalışma koşullarının zorlu olmasından dolayı çoğu kişi için ek iş kaçınılmaz olmaktadır. Ek iş seçilirken de işten arta kalan zamanda, ev rahatlığında yapılabilecek işler daha çok tercih edilmektedir. Hal böyle olunca internetten yapılan işlere olan yönelim artmaktadır. İnternetten para kazanma yollarından bir tanesi YouTube para kazanma yöntemleridir. Sadece ek iş olarak değil, ayrıca bu konuda profesyoneller de bulunmaktadır. Fazla takipçili Youtube kanalları yaparak ve bu kanallara belirli aralıklarla video ekleyerek yüksek kazançlar elde etmek mümkündür. Ancak her işte olduğu gibi emeksiz kazanç söz konusu olmamakta, YouTube’ dan para kazanmak isteyenlerin belirli kurallara uyması ve yeterince çalışması gerekmektedir.

YouTube’la Para Kazanmak İçin Gerekenler

Aslında YouTube’da dâhil olmak üzere tüm sosyal medya odaklı para kazanma yöntemlerinde SEO odaklı çalışılması gerekmektedir. Çünkü bahsi geçen kanalların hepsi kişisel paylaşımların yapılabildiği internet siteleridir. Genel açıklamalardan hareketle YouTube para kazanma çalışmaları için kişisel hesap açılmalı, bu kanala da sadece özgün videolar eklenmelidir. Eklenen videoların özgün olmasının yanında ilgi çekici konulardan oluşması, ilgi çekici olarak hazırlanması önemlidir. Videolardan para kazanma yöntemi Google reklamlarına izin verilmesiyle gerçekleşmektedir. Bunun için Adsense hesabı oluşturulmalı ve ardından videolardan para kazanma seçeneği aktif hale getirilmelidir. Bir diğer önemli konu da eklenen videolarda telif hakkı oluşturabilecek içeriğin olmamasıdır. Çünkü telif hakkı bulunan videolar kesinlikle gösterimden kaldırılmakta ve para getirme şansı da dolayısıyla olmamaktadır.

Videoların İzlenme Sayısını Arttırmak İçin Tüyolar

Youtube para kazanma konusunda ilerlemek isteyenlerin mutlaka videoların izlenme sayılarını arttırması gerekmektedir. Çünkü Google paydaşlarına reklam geliri verirken izlenme sayısına bakmaktadır. Bunun için ilgi çekici, özgün ve kurallara uygun video eklemenin dışında diğer sosyal medya kanallarında videoları paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmak mümkündür. Dış SEO uygulamaları denilen bu konularda profesyonel yardım almak başarıyı arttırmaktadır. Ancak kişisel çabaların da sonuç verdiği uygulamalar çok olduğundan, bu konuda araştırmalar yapılarak bireysel hareket edilebilmektedir.

YouTuber Olarak Ne Kadar Kazanırım?

İnternetten para kazanma söz konusu olduğunda kazanılacak paranın miktarı da elbette ki merak edilmektedir. YouTube para kazanma hakkında detaylı çalışmalar yapıldığında başlangıçta ek gelir yaratacak kadar, gelişimden sonra ise ciddi paralar kazanmak mümkündür. Ancak, YouTube kesinlikle kolay para kazanma ortamı olarak görülmemelidir. Aksine YouTube emek ve çalışma gerektiren gerçek bir iştir. Sadece kullanıcılarına dünyanın her yerinde ve her koşulda çalışma imkânı sağladığından dolayı avantajlıdır. Bir diğer avantajı da iyi bir çalışmanın sonucunda hiçbir işte olmayan meblağları banka hesabında görme imkânı yaratmasıdır. YouTube ne kadar kazandırır sorusu kısaca kişinin gösterdiği çabaya göre demek çok mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

YouTube Para Kazanma İçin Altın Tavsiyeler

İlk şart her işte olduğu gibi YouTube’da da kararlı olmaktır. 2-3 video ekledikten sonra gelir gelmediğini görüp çekilenler çok olmaktadır. Oysaki bu işleri emek ve çaba ile ilerleyeceğini bilerek düzenli video eklemek gerekmektedir. Öte yandan, kesinlikle az da olsa kötü ya da iyi videolara gelen tüm yorumları bir YouTuber okumalıdır. Özellikle olumsuz yorumlarda başarının sırrı yatmaktadır. Yorumlara yani isteklere göre bir program izlemek çoğu kişiyi başarıya ulaştırmış altın bir anahtardır.

Her yapılan çaba Youtube’dan para kazanmak için adımdır. İyi de olsa kötü de olsa boşa geçen zaman olarak görülmemeli, hatalar düzeltilerek iyi yapılan işler de geliştirilerek ilerlenmelidir. Son olarak başarının altın kurallarından bir tanesi de yararlı videolar çekmektir. Burada yararlıdan kasıt eğlence amaçlı da olabilir. Önemli olan hem izleyicilere hem de videoyu çeken kişiye bir şeyler katmak ana amaç olmalıdır. Hayatlara dokunulup dokunulmadığını anlamak için video izleyicileriyle sürekli iletişimde olmakta fayda bulunmaktadır. Geri bildirimlerin dışında diğer kanalları da izlemek büyük katkılar sağlamaktadır. Hem diğer kişilerin neler yaptığından haberdar olunup hem de kanala açık bir davet olarak algılanabilir, karşılıklı takipleşme… YouTuberların yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi de hedef kitlesi dışındaki kişilere yönelerek sürekli tanıtım ve davetlerle bu kişileri bunaltmalarıdır. Kanal sahibinin kendi bizzat tanıdığı kişilere reklam yapması ve bir şekilde fısıltı gazetesi yaratarak tavsiye üzerine kulaktan kulağa yayılması popüler olma yolunda daha kolay ilerlenmesine neden olmaktadır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap