İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Yetiştirebileceğiniz En Karlı 10 Tarım Ürünü
_ok_k_zd_m

Yetiştirebileceğiniz En Karlı 10 Tarım Ürünü

tarim-sektoru-karli-isler
15

Bu yazımızda sizlere tarım alanında yüksek kar sağlayabileceğiniz 10 adet tarım ürününü açıklamalarıyla listeledik. Ürünleri şimdilik başlık halinde ele aldık ama ilerleyen zamanlarda listede bulunan tüm ürünleri kendi içlerinde ayrı başlıklandırarak detaylandıracağız. Sormak istediğiniz soruları, görüşleri ya da tecrübelerininizi yazının altındaki yorum bölümünden bizlere ve diğer okuyucularımıza iletebilirsiniz.

Ayrıca tarım ve hayvancılıkla ilgili sitemizde yeni bir kategori oluşturduk, bu kategoriden de yazılarımızı takip edebilirsiniz. – Tarım ve Haycancılık

Listede yer verdiğimiz 10 karlı tarım ürününü (bonusla birlikte 11 ) yetiştirmek ve üretmek oldukça kolaydır. Ayrıca işin en güzel tarafı da listedeki bir çok ürün için tam zamanlı mesai harcamanıza bile gerek yoktur. Bu ürünler için haftada 3-4 saatinizi ayırırsanız ve ürünlerin bakımı ve malzemeleri için biraz da para harcarsanız, bu karlı bitkileri yetiştirerek para kazanmanız oldukça kolay.

 

 

Yetiştirebileceğiniz En Karlı 10 Tarım Ürünü ;

1 – Lavanta Yetiştirmek

 

Lavanta tarımı küçük yetiştiricilere ortalamanın üzerinde bir kar sağlar çünkü lavanta çok yönlü bir üründür. Taze çiçekler yığın halinde satılabileceği gibi lavanta yağı yapımında da kullanılabilir. Lavanta çiçekleri çabuk kurur. Kuruttuğunuz çiçekleri çelenkler ve çiçek aranjmanlarında kullanmaları için çiçekçilere ve elişi ürünler yapanlara satabilirsiniz. Lavanta baharat torbaları, bitkisel yastıklar, aromaterapi ürünleri ve cilt bakım ürünleri ( sabun gibi ) gibi katma değerli ürünlerin hazırlanmasında da kullanılır. Lavanta yetiştiriciliği karlı bir iş fırsatıdır.

 

2-) Odunsu Süs Bitkileri

Odunsu süs bitkileri dalları olan ağaçlar ve çalılardır. Hasat edildikten sonra aranjmanlar ve çelenkler gibi elişi ürünlerin yapımında kullanılması için çiçekçilere ve elişi ürünler yapanlara satılır. Odunsuların çoğunun renkli sapları ve acayip dalları vardır. Kışın toplanan çobanpüskülü, ilkbaharda toplanan keçi söğüdü ilkbahar, ilkbahar sonunda ve yazın toplanan altın çanağı ve ortanca en çok bilinen odunsulardandır. Sebzeler gibi yıllık bitkilerin aksine odunsular tekrar tekrar hasat edilebilir. Tüm yıl boyunca üretim yapabilirsiniz ve dört mevsim boyunca hasat edebileceğiniz farklı türleri vardır.

 

3-) Japon akçaağacı

Japon akçaağacı binlerce yıldır yetiştirilir ve eşsiz bir güzelliğe sahip olduğu için hayranlık duyulan bir ağaç türüdür. Bahçe merkezlerinin çoğunda birçok çeşidi sergileyecek yer olmadığı için Japon akçaağacına odaklanan küçük ölçekli yetiştiricilerin başarılı olma şansı daha yüksektir.  Japon akçaağacı küçük bir ağaç olduğundan küçük bir alanda kapların içinde yetiştirilebilir. Japon akçaağacı pahalı ve sınırlı bir ürün olduğundan sabırlı yetiştiriciler için oldukça karlı bir iştir.

 

 4-) Bambu

Ot familyasından gelen bu muhteşem bitki peyzajcıların favorisidir. Sizde ev sahipleri ve peyzajcılar için bambu yetiştirebilirsiniz. Bambu yetiştiriciliği için küçük bir alan yeterli olacaktır. 600’ün üstünde bambu bitkisi 5 galonluk kaplarda 30′ x 40′lık bir alanda yetiştirilebilir.

5- Stevia (Şeker otu) yetişriciliği

Stevia, yüzyıllar önce Paraguay’da yerli halk tarafından keşfedilen stevia rebaudianabitkisinden üretilen doğal bir tatlandırıcıdır. 19. yüzyılın sonlarına doğru İsviçreli bir botanikçi tarafından ” şeker otu” olarak belgelendikten sonra insanlar tarafından kullanılmaya başlamıştır. Taze yaprakları şekerden 40 kat, ondan üretilen toz tatlandırıcı ise 250-300 kat daha tatlıdır. Bu kadar tatlı olmasına karşın 0(sıfır) kaloriye sahip olması da onu eşsiz kılmaktadır. Dünyamızdaki her geçen gün daha da derinleşen obezite sorununu düşününce stevianın, insan hayatı için ne kadar kritik bir öneme sahip olduğu anlaşılabilir.

Tüm bu özellikleri sayesinde stevianın yakın gelecekte diyet içeceklerde ve yiyeceklerde kullanılan aspartam ve suklaroz gibi yapay tatlandırıcıların tahtını sallayacağını söyleyebiliriz. Tatlandırıcı pazarının hacmini dikkate aldığımızda ise stevia yetiştirmek oldukça kazançlı ve stratejik olacaktır.

Bunların yanında, yapraklarının hasat edildikten sonra 5 yıl raf ömrüne sahip olduğunu da belirtelim.

Detaylı Bilgi:  Yeni Yatırım Alanı: Stevia ( Şeker Otu ) Yetiştiriciliği

 

6- Safran Yetiştiriciliği

 

 

 

Dünyanın en pahalı baharatı olarak bilinen safranın kilogramı 30 bin TL’ye alıcı buluyor. Ülkemizde çoğu bölgede yetişebilen bu bitkiyi yetiştirmek kolay olsa da işçiliği bir o kadar zahmetli. Arka bahçenizde dahi yetiştirebileceğiniz bu karlı tarım ürünü hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

 

7- Mor Patates

 

 

Adı her ne kadar patates olsa da tadı ve görüntüsü epey farklı. Amerika ve Avrupa’da önemli bir pazarı bulunan sebze, önemli bir ihracat kalemi olmasının yanında ülkemizde de giderek yaygınlaşıyor. Antioksidan özellliğinin yanında vitamin yönünden de oldukça zengin olan sebze, sağlıklı yaşamayı kendine merkez edinen insanlar için vazgeçilmez olmaya aday.

 

8- Kamkat (Kumkuat) Yetiştiriciliği

Ülkemizde yeni yeni bilinmeye başlayan narenciye ailesine ait bir meyve türüdür. Çin’de altın portakal adıyla bilinmektedir. Kilosu ortalama 20 TL’ye satılan meyvenin ihracat satış fiyatı ise 5 Euro civarındadır.

 

9- Kinoa

2013’te Birlemiş Milletler Gıda Teşkilatı tarafından “Kinoa Yılı” olarak ilan edildikten bu yana tüm dünyada popülerliğini iyiden iyiye artıran kinoa, en karlı tarım ürünleri arasında yer alıyor. Barındırdığı yüksek protein miktarı ve bu proteinin bitkilerde çok nadir görülen tam protein özelliği taşıması kinoayı değerli kılıyor.

10- Gurme mantarlar

Kent tarımı için en uygun ürünlerden biri mantardır çünkü kapalı mekanlarda yetiştirilebilir ve dönüşler yüksektir. İstiridye ve shiitake en fazla yetiştirilen, marketlerin birçoğunda taze veya kuru halde bulunan iki gurme mantar türüdür. Özellikle istiridye mantarları oldukça verimlidir. Yarım kilosu 10 liraya yakın satılır ve 2-3 ayda ilk hasatınızı yaparak binlerce lira kazanabilirsiniz. İstiridye mantarı ve shiitake mantarı kurutulsa bile çoğunlukla taze olarak satılır.

 

BONUS :  Gueva Meyvesi

 

 

Bir meyve türü olan gueva daha çok turşu, tatlı, reçel ve meyve suyu yapımında ve kozmetik sektöründe kullanılmakta. Bunların yanında, bazı kanserleri iyileştirme özelliği de bilimsel araştırmalarla ispatlanmış durumda. Ülkemizde kilogramı 25- 70 TL arasında değişen fiyatlarda satılan meyve özellikle Avrupa ülkelerine ihraç edilerek daha çok kazanç sağlanabilir.


 

Yukarıda bahsettiğimiz karlı tarım ürünleri son yıllarda en revaçta olan ürünlerdir. Çünkü tüm bu ürünlerden her sene yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Ki şunu da belirmek gerekiyor ki yukarıda listelenen ürünleri temel  bilgi ve becerilerinizle bile rahatlıkla yetiştirebilirsiniz, ciddi bir tecrübe ve deneyime sahip olmanıza gerek yok.

Yukarıdaki ürünlerden yetiştirmeyi düşündüğünüz ya da hali hazırda zaten yetiştirdiğiniz ürün ya da ürünler hakkında bilgi paylaşımında bulunmak için yazımıza yorum yapabilirsiniz.

Tarım alanında faaliyet göstermek isteyen kişiler için özel tarım mahsullerini ve en karlı bitkileri araştırmaya ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Fikirler.Net – Girişimcilik ve Yaratıcı İş Fikirleri

Yorum Yap

Yorum Yap