İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Makaleler
  3. Yaratıcılık Güçlendiren Alışkanlıklar

Yaratıcılık Güçlendiren Alışkanlıklar

yaratıcılık

Sorunları çözebilmek, işleri çeşitlendirebilmek, yeni ürünler ortaya koyabilmek için işyerinde yaratıcılık gerçekten şart. Yaratıcılığını güçlendirmenizi sağlayacak basit alışkanlıklarla iş hayatınıza yeni bir yön verebilirsiniz. Daha yaratıcı olmanızı sağlayacak alışkanlıkları sıralamadan önce “Alışkanlık nedir?” oradan başlayalım.. Keyifli okumalar…

Alışkanlık

Alışkanlık, amaca yönelik davranışın sürekliliği sonucu beyinde otomatik olarak oluşan kestirme bir yol gibi düşünülebilir. Alışkanlığın obsesif-kompulsif bozukluğa ya da bağımlılığa dönüşmesi ise yalnızca küçük bir eşikten geçilmesi ile gerçekleşebiliyor. Bu durumu en iyi anlatan güzel sözler den biri,
Emmons’a ait şu sözler: ‘’ Alışkanlık ya en iyi hizmetçidir, ya da en kötü efendi.’’ Örneğin, astroloji insan karakterini tanımaya ve olacak olayları önceden tahmin etmeye yardımcı olacağına inanan bir insanın, yeni tanıştığı insanların doğum haritalarını öğrenme isteği ve yaşanan dikkat çekici olaylar esnasında gerçekleşen gezegen dizilimlerini kontrol etmesi bir alışkanlıktır. Ancak hayatındaki kritik kararları alırken ya da insan ilişkilerinde diğer mantık süreçlerini devre dışı bırakarak yalnızca astrolojiyi referans alması ise obsesif-kompulsif bozukluğa bir örnektir.

Alışkanlık , beyinde daha az işlem gerçekleştirerek sonuca ulaşma yolu demiştik. Bu yönüyle bir tür enerji tasarrufu sağladığını söylemek yanlış olmaz. Beyin için başlangıçta bir kurtarıcı gibi görünen alışkanlık davranışı beyinde çok derin bağlantılar oluşturup kökleşebiliyor. Biyolojik enerji ve zaman tasarrufu sağlayan faydalı alışkanlıklar edinirken bunların obsesyona dönüşerek zararlı hale gelmemesine dikkat etmek gerekiyor.

Günlük Hedef Belirleme

Her gün hedeflerimi bir kâğıda not alıyorum. Bu, hayatım boyunca kendime tutmaya söz verdiğim ilham verici bir alışkanlık. İster finansal beklentilerinizi yazmak, ister haftalık görevlerinizi planlamak veya isterseniz de krallığınızı kurmak için yeni yollar bulmak olsun günlük bazda size ilham verecek ve sizi harekete geçirecek bir ivme kazanmak için günlük olarak hedeflerinizi belirleme alışkanlığını kazanmanız gerekliyor.

Günlük olarak hedeflerinizi belirlediğinizde, işlerinizi önceliklendirmeye yardımcı olacaksınız. Önceliklendirme, en önemli şeyin ilk olarak yapılmasıdır. 100 liralık işler yapmaktansa bu alışkanlık sizi zamanla 1000 liralık işler yapmaya zorlayacaktır. Gününüzde yeterince karlı etkinlikler biriktirmeye başladığınızda bankaya para koyabilecek ve milyoner olma sürecine başlamış olacaksınız.

Ne tükettiğinizi/harcadığınızı gözden geçirin

Yaratıcılık temelde, birbirinden farklı konuları birbirine bağlayabilme yeteneğidir. Ne kadar çok şey okur, izler, deneyimlerseniz yaratıcılığınız o kadar artar. Tüketmeden üretemezsiniz. Ancak okuduklarınızın, izlediklerinizin, dinlediklerinizin hem niteliği hem de niceliği bu noktada öne çıkıyor. Özellikle de nitelik. Bu iki önemli kriter, yaratıcılığınızı biçimlendirebilmek için hayatın tam ortasına oturuyor.

Daha Fazla Soru Sorun

Bir konuyu çok iyi bilip bilmemeniz fark etmez, mühim olan o konu hakkında konuştuğunuz insanlara ne kadar soru sorduğunuzdur. Farklı fikirleri almak, öğrenmek ve vizyon geliştirmek, yaratıcılık için temel ihtiyaçlardır.

Birçok insan onları korkutacak gerçeklerle yüz yüze gelmemek için soru sormak istemez. Ayrıca soru sormak onları düşünmeye zorlar ki bu da genellikle soru sormalarını engelleyen en büyük etkendir. Milyoner olmak için tahmin yürütmeyin, sorular sorun!

Görüntünüzü İyileştirin

Görünümünüzü iyileştirmek milyoner olmak için çok önemlidir. Uyuşturucu, sigara ve aşırı alkol tüketimi gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak her zaman size daha güvenilir bir ifade sağlayacaktır. Haftada dört veya beş defa egzersiz yaparak fiziksel açıdan daha çekici görünebilirsiniz. Görüşünüzde küçük değişiklikler yaparak kendinizi kolayca güzelleştirebilirsiniz.

Ortamınızı çeşitlendirin

Rutinler oluşturmak, alışkanlık geliştirebilmek için büyük bir yardımcı olsa da, bir şeyler düşünürken yeni ortamları denemek, yapılabilecek en verimli şeylerdendir. Farklı çevrelerden beslenmeyi deneyin.

Bir fikri aklınıza geldiği an harekete geçin

Düşünceler zihnimizde büyük bir hızla hareket eder. Eğer ihtiyacınız olan fikrin aklınıza geldiğini düşünüyorsanız, anında kağıda dökmeyi ya da birilerine anlatmayı deneyin. Fikrin uzun ömürlü kalmasını ancak bu şekilde sağlayabilirsiniz

 

İlginizi Çekebilir : Girişimci kişilerde bulunan 10+ manyak özellik

Yorum Yap

Yorum Yap