İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ek İşler
  3. WordPress Tema Yaparak Para Kazanma

WordPress Tema Yaparak Para Kazanma

wordpress-para-kazanma
4

WordPress Tema Yapımı ve Satarak Para Kazanma

Günümüzde WordPress Tema ve Eklentileri ile bir web sitesi kurmak artık çok kolay. Kodlama bilgisi olmadan blog, haber, e-ticaret vb. siteleri WordPress ile kolaylıkla oluşturabiliyorsunuz. Dünya genelinde milyonlarca web sitesi WordPress altyapısını kullanıyor. Bu kadar fazla kullanılmasının sebepleri; ücretsiz olması, açık kaynaklı olması ve kolay kurulabilir olmasıdır. Açık kaynak kodlu olmasından dolayı sitenizdeki kodları değiştirip kendi isteğinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Ek olarak WordPress Tema yapabilir ve eklenti oluşturabilirsiniz.

 

Yapmış olduğunuz WordPress Tema ve Eklentileri satıp, para kazanma imkanınız oldukça yüksek. Hatta tema ve eklenti yapıp-satmak iş sektörü haline geldi diyebiliriz. Ülkemizde ve yurtdışında profesyonel olarak bu işi yapan birçok şirket mevcut. WordPress Tema ve Eklenti satışı yapan sitelere bakarsak bir WordPress Teması ortalama 50-60 dolar arası satılmaktadır. Bir tema için çok az bir rakam gibi görünse de çok fazla alıcı bulunabiliyor. Örnek olarak 50 dolardan satışa sunulan bir temayı 1000 kişi aldığında 5000 dolar oluyor.

 

Rakamlar çok cazip gelse de bu paraları elde etmek o kadar da kolay değil. Bunun nedeni bu işten para kazanmaya çalışan kişi sayısının oldukça fazla olmasıdır. Cazip rakamlara ulaşabilmek için diğer temalardan farklı bir şeyler yaparak ön planda olmanız gerekir. Ayrıca WordPress Tema ve Eklenti satış yapan siteler her temayı kabul etmiyorlar. Tema ve eklentiler belli kurallara ve kriterlere göre yapılmalıdır. Gelin bu kurallara ve kriterlere göz atalım.

 

WordPress Tema Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar ve Kriterler

 

 

l Eğer ciddi paralar kazanmak istiyorsanız, hedefiniz dünya çapında popüler bir tema tasarlamak olmalıdır. Bunu da yapabilmek için İngilizce bilmeniz gereklidir. Ayrıca İngilizce bilmeniz tema satışı yapan ve temayı satın alan kişiler ile iletişime geçebilmeniz için gereklidir.

 

l Yapmış olduğunuz WordPress Temanızın kurulumunu, kullanımını ve özelliklerini anlatan bir kılavuz hazırlamanız, satış yapan siteler ve alan kişiler için bir adım öne çıkmanızı sağlayacaktır. (İngilizce bilmeniz bu adımda da gereklidir.)

 

l Temanızı yapmak için değil, gerçekten isteyerek yapmalısınız. Basit ve standart temalar yapmanız sizi ön plana çıkarmaz. Kaliteli, ilgi çekici ve mobil uyumlu(responsive) temalar yapmalısınız. Çeşitli eklentiler, görsel artılar ve kullanıcıların gözüne hoş gelen bir tasarım yapmanız sizi ön plana çıkaracaktır.

 

l En önemli noktalardan biri olan kodlama bölümünde WordPress’in kodlama temelini iyi bilmek çok önemlidir. Açık kaynak kodlu olması ve temelinin kolay olması sizi aldatmasın. İşin içine derinlemesine girdiğinizde sizi ön plana çıkaracak değişiklikleri eklemek çok kolay olmayacaktır. Değişiklikleri eklemek için WordPress’in kodlandığı ve internet dünyasında büyük bir yeri olan PHP programlama diline, HTML, CSS ve Javascript programlama dillerine çok iyi hakim olmanız gereklidir.

 

l Yukarıda yazan tüm adımları bir website yapmak için bilmemiz gereklidir. En önemli olan ise tamamen özgün bir tasarım yapmaktır. Başka temaları alıp, üzerinde değişiklik yaparak satışa sunmak hem etik değil hemde satış yapan siteler temanızı kabul etmez. Temanız özgün bir tasarıma sahip ise satış yapan siteler ve satın alacak kişiler için iki adım öne çıkarsınız diyebilirim.

WordPress Tema yapmak ve satmak oldukça zor bir yoldur. Fakat bu işi hakkıyla yaparsanız gerçekten çok cazip rakamlar kazanabilirsiniz. Bana kalırsa en önemli olan bu işi severek yapmaktır. Sadece para gözü ile bakarsak hiçbir işte uzun süreli başarılar elde edemeyiz.

Yorum Yap

Yorum Yap