İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ek İşler
  3. Web Sitesi – Blog Açarak Para Kazanma

Web Sitesi – Blog Açarak Para Kazanma

site-blog-para-kazanma
6

İnternetten Para Kazanma yöntemlerini anlattığımız yazı dizimizin bugünkü konusu bir web sitesi veya blog açarak nasıl para kazınılır? Öncelikle yine hemen baştan belirtmekte fayda var, web sitenizi veya blogunuzu açtığınız gün zengin olmayacaksınız büyük bir ihtimalle bir ki ay içerisinde de zengin olmayacaksınız. Ancak orta vade de aylık 8-10 Bin TL civarı bir gelir elde etmenizde imkansız değil.

Web Sitesi – Blog Açarak Para Kazanma

Açacağınız web sitesi veya blog ile birden fazla yöntemle para kazanmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle site veya blogunuzda hangi konular üzerine yazacağınıza, podcast veya vlog yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Bu noktada sevdiğiniz bir konu olması yaptığınız işten de keyif almanızı sağlar. Tabi ki kolay olan sizin uzmanı olduğunuz konular hakkında içerikler hazırlamanızdır.

Uzmanı olduğunuz bu konuları yayınlama zamanınızda son derece önemlidir. Çünkü okuyucularınız/takipçileriniz güncel konular hakkında sizden bilgi almaya başladıkça, içeirk kalitenizle birlikte gün ve gün artacaktır. Bu işin Özü Ziyaretçi=Para denkleminde gizlidir. Şimdi dilerseniz maddeler halinde web sitenizden nasıl para kazınırsınız konusunu derinlemesine inceleyelim.

Siteye Reklam Alma

Sitenize reklam almak için öncelikle bir reklam veren ile anlaşmanız gerekiyor. Tüm dünyada en çok tercih edilen ve bu işin en büyüğü olan Adsense‘i tercih edebileceğiniz gibi, Alternatif reklam verenleri de tercih edebilirsiniz. Bu noktada önemli husus reklam yayınlama başvurusu yapmadan önce site içeriğinizin yeterli ve kaliteli olduğundan emin olmanız gerekiyor. Başvurunuz onaylandığında reklam verenlerin size vereceği reklam kodlarını sitenize yerleştirmeniz gerekiyor. Bir başka yazımızda reklam kodlarının nasıl yerleştirileceğini de kaleme alacağım.

Sitenize eklediğiniz bu reklam kodların 2 şekilde para kazanacaksınız.

1- Reklam gösteriminden. Buna genelde BGBM yani Bin gösterim Başına Maliyet Denir.

2- Reklam tıklamalarından. Buna ise TBM yani Tıklama başı maliyet adı verilir.

Tanıtım Yazısı Yayınlama

Günümüzde reklam verenler doğru hedef kitleye ulaşabilmek için demografik özellikleri ve ilgi alanlarının uygun olduğunu düşündüğü web sitelerine tanıtım yazısı reklamları verirler. Bu tür reklam verenler sizi bulabileceği gibi sizde onlara alternatif kanallardan ulaşabilirsiniz. İnternette kısa bir araştırma yaparak bahsetmiş olduğum freelancer sitelerinden veya hürriyetin bumerang ağı gibi networklerden bu reklam verenle ulaşabilirsiniz.

Viral Reklam Yayınlama

Tanıtım yazısına benzeyen bu reklam modeli ile sitenizin konseptine benzer reklam olduğu pekte anlaşılmayan son yılların trend yöntemlerinden biri olan Viral reklamları sizde sitenizde yayınlayarak para kazanabilirsiniz.

Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı anlaşacağınız ürün satıcılarının size verdiği kodları veya resimleri sitenize eklemeniz ile birlikte başka herhangi bir şey yapmanızı gerektirmeyecek basit bir yöntemdir. Genellikle size bir referans kodu verilir sizin =ref linkinizle gelen kullanıcıların yaptığı alışverişlerden sizde komisyon alırsınız.

Blogunuz Üstünden E-Ticaret

Blogunuz üzerinden e-ticaret yaparak para kazanmanın birden fazla yöntemi vardır. Başlangıç için siteniz üzerinden ödeme almak, sanal pos kurulumu gibi konular sizi biraz zorlayabilir. Sizin için en kolay yöntem ürünlerinizi online pazar yerlerine yükleyip bu pazar yerlerinin linklerini blogunuzda paylaşarak sadık müşteriler edinerek para kazanabilirsiniz..

Site Alanı Satmak

Oluşturduğunuz blog veya web sitenizin belirli alanlarını reklam verenler için banner alanları oluşturabilirsiniz. Bu oluşturduğunuz alanları Günlük, aylık haftalık hatta yıllık olarak kiraya verip para kazanabilirsiniz.

İnternetten Para Kazanma

Tüm bu yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri kullanırken sakın acele etmeyin. Verdiğiniz emek oranında para kazanacağınızı unutmayın. Sakın ola ki sitenizde yayınladığınız reklamlara siz kendiniz tıklamayın.

İnternetten Para Kazanma: Web Sitesi & Blog Açmak Kullanabileceğiniz araçlar;

  1. WordPress
  2. Joomla
  3. blogger
  4. Hazır script ve siteler

 

Yorum Yap

Yorum Yap