İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik haberleri
  3. Tüm Dünyayı Değiştirmekte Olan 9 Teknoloji

Tüm Dünyayı Değiştirmekte Olan 9 Teknoloji

20160217172250-t-800-endoskeleton-terminator-3d
9

1950 ve 60’lardaki gelecek öngörüleri 2000’lerde uçan arabalar ve uçuşan robotların gündelik hayatımızın bir parçası olacağını öngördüler. Bunun yerine bizler canlı yayınların, akıllı telefonların ve sosyal ağların hükmettiği bir dünyada yaşıyoruz.

Dört yıl içinde, birçok evde Amazon Echo ya da Apple Homepod gibi ses asistanlarına sahip olmayı umut ediyor. Yapay zekânın gücü sayesinde ses asistanları giderek artan biçimde yardımcı olacaklar.

 

 

1.Ses asistanları

Bugün bile, Amazon, kullanıcıları teknolojiden daha fazla faydalansın diye düzenli olarak Echo güncellemeleri piyasaya sürüyorlar. Şirket yakın zaman önce ses asistanlarının beklenenden daha fazla kazanım sağladığını fark ettiklerini açıkladı, ki Amazon şu an teknoloji bahsini ikiye katlıyor.

Ses asistanları küresel alandaki pazarlarında benzer etkiler yapıyor ve bazı gözlemciler gelecekte yazı (mesajı) yerine ses (mesajı) aracılığıyla iletişim kurulacağı beklentisindeler.

2.Crispr

Huntington ve sistik fibroz gibi genetik hastalıkların tedavi edilebildiği bir dünya hayal edin. Crispr sayesinde genetik hastalıklar bertaraf edilebilir.

CRISPR Cas-9 DNA’daki değişmiş bölümleri bulan ve yok eden bir gen-birleştirme teknolojisidir. Bu madde bir kere bertaraf edildiğinde crispr teknolojisi dönüşmüş bölümleri dönüşmemiş olanlarıyla değiştirebilir.

Sonuç olarak crispr kan hattındaki belli türden genetik rahatsızlıkları kalıcı olarak ortadan kaldırma gücüne sahiptir. Bu teknoloji bazı kanser hastaları üzerinde kullanılmakta ve sonuçlar genetik körlüğü ortadan kaldırma ihtimali olduğunu da gösteriyor.

3.Robot asistanlar

Boston Dynamics gibi şirketler fabrikalarda ya da savaş alanlarında kullanılabilecek çeşitli robot asistanları geliştirmekteler. Şirket orijinal olarak MIT’in bir ayağı olarak başladı ve o zamanda beri de gerçek dünyaya etkin biçimde uyum sağlayacak zeki robotların geliştirilmesinde öncü konumdadır.

Önerilen Yazı  81 Yaşında Mobil Uygulama Yazdı!

Knightscope, güvenlik uygulamaları için robot asistan hattı üzerine çalışan, bir diğer şirkettir. Örneğin K5 robotunun 4 kamerası var ve her kamera dakika başına 300 araç plakası tanıyabiliyor. Ayrıca hacker’larca kurulmuş olma ihtimali olan şüpheli ağları da bulabiliyor.

4.Artırılmış ya da karıştırılmış gerçeklik

Sadece birkaç yıl önce, artırılmış ya da karıştırılmış gerçekliğin popüler olup olmayacağı belirsizdi. Apple gibi teknoloji devinin milyarlarca doları artırılmış gerçeklik donanımına yatırması gerçeği düşünülünce, bu teknolojinin ana akım olması an meselesidir.

Örneğin, Apple’ın en son çıkardığı telefonları artırılmış gerçeklikle donatıldı ve yakın zamanlı raporlarına göre şirket 2-3 yıl içinde iPhone’un yerini alacak olan yapay zekâ setleri üzerinde çalışıyor.

5.Yenileyici Tıp

Kulağa bilim-kurgu gibi gelse de doktorlar hali hazırda ısmarlama beden bölümleri üretiyorlar. Doktorlar ilkin beden bölümlerindeki hücreleri kazıyor ve bunları petri kutusunda (bakteri saklamaya yönelik özel kap) büyütüyorlar. Zamanla beden bölümleri hastaya nakledilecek ölçüde gelişiyor.

Organovo adlı bir şirket vücut bölümlerini 3 boyutlu yazabilme kapasitesine sahip bir yazıcı geliştirmekte. Zaman içinde bu yeni teknoloji, hastalara hayat kurtaran organ değişimi sağlayarak, giderek daha fazla ana akım hâle gelecek.

6.Sürücüsüz araçlar

Tesla, General Motors ve Volvo gibi otomobil üreticileri hali hazırda yarı-otomatik araçlar geliştirmekteler. Fakat kendinden sürüşlü teknoloji hızla evriliyor. General Motors, 2019 yılında direksiyonsuz ya da pedalsız bir araç piyasaya süreceğini açıkladı.

Uber ise pilotuz uçan araçlarda başı çekiyor ve hava trafik kontrol sistemi geliştirmek için NASA ile ekip oluşturdu. Uber ayrıca prototipler geliştirmek için uçak üreticileriyle de çalışıyor; beta programını 2020 yılında duyurma niyetinde.

7.Yeniden kullanılabilir robotlar

Bu yıl içinde bir ara, Bitcoin’in değeri “coin” başına 19.000 doların üstündeydi ve kripto-birimlerin ederi reddedilmiş olsa da tek bir “coin” hala binlerce dolar değerinde.

ündelik hayatımızın bir parçası olacağını öngördüler. Bunun yerine bizler canlı yayınların, akıllı telefonların ve sosyal ağların hükmettiği bir dünyada yaşıyoruz.

 

Tahminciler zamanı doğru tutturamamışken, teknolojiyi tutturdular. Bugün başka bir teknoloji bombasının yamacındayız. Bu defa, kendini kontrol eden araçlar ve robot asistanları gibi teknolojiler gelişim aşamasındalar. Yakında bu ve aşağıda açıklanan diğer heyecan verici teknolojiler ana akım hâle gelecekler ve süreç içinde dünyayı değiştiriyor olacaklar.

 

Kripto-birimler bugün tartışmalı olabilir fakat giderek ana akım hâline geliyor. TrustToken gibi platformlar (gerçek dünya kazançlarıyla) küresel ticaret gücü blok-zinciri bağlantısı için dengelendiler. TrustToken platformunda kazanç sahipleri bu kazanım fraksiyonlarını -ev, küçük bir işletme ya da altın- satabilmekte ve eşsiz blok-zinciri temelli jetonlar aracılığıyla bu kazanımın sahipliğini koordine edebilmekteler. Sonuç olarak, satıcılar likit olmayan varlıklarını likit hâle getirebilir ve alıcılar muhtelif varlıkların portfolyosunda kontrol sahibi olabilirler.

HybridBlock gibi diğer kripto platformlar kripto müptelalarına muazzam bir giriş izni sunmak için tasarlandılar: Endüstriyi yeni dalga kripto hayranları için genişletmeye yardımcı olarak. HybridBlock, mobil için uyumlu ürünler sunarak Asya pazarına yeni tür kripto eğitim ve kripto ticareti yapan araçlar sağlıyor.

8.Kuantum programlama

Tipik bir bilgisayar bilgi iletişimi için sıfır ve bir serilerini kullanır. Günümüzün bilgisayarları hayli iyi olsalar da hâlâ zorlu makine-öğrenim problemleri sürecini zora sokan belli limitleri mevcuttur. Quantum bilgisayarlar bilgi taşımada kuantum parçalarına dayanır. Bu parçalar kuantum bilgisayarlara zorlu veri setlerini geleneksel bilgisayarlardan çok daha iyi işletme izni veren bir yerde olabilir. Sonuç olarak, kuantum programlama (aksi takdirde çözülmesi imkânsız olabilecek olan) ciddi makine-öğrenim buluşlarını üretmeye yardımcı olabilir.

Teknoloji hâlâ kendi erken dönemindeyken, Microsoft ve Google gibi şirketler yüksek oranda doğru tahmin kapasitesi olan süper bilgisayarlar geliştirmeye milyarlar yatırıyorlar. Bu modeller kendinden sürüşlü araçlardan pazarlama kampanyalarına kadar her alanda kullanılabilir.

9.Yapay zekâ ve otomasyon

Dünyanın en büyük markalarından bazıları müşterilerine daha iyi hizmet vermek ve maliyeti düşürmek için hızla otomasyona geçiyorlar. Büyük perakende mağazalar ürünlerini sınıflandırmak ve gemiyle nakliye etme noktasında otomasyon usulü depolar kullanıyorlar; sosyal medya ağları yorumları yönetmek için, kredi kartı şirketleri de dolandırıcılıkları bulmak için otomasyon kullanıyorlar.

 

Örneğin Synapse kişiye kendi verilerine katkı sağlama yeteneği ve makine-öğrenim modelleri sunan bir ağ inşa ediyor. Buradaki çıkarımlar devasa boyuttadır çünkü yeni bir yapay zekâ ekonomisi işlerin yürütülme ve dünyadaki öğrenme biçimini değiştirebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap