İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Tavuk Döner Dükkanı Açma Maliyeti ve Kazanç Oranları
_ok_k_zd_m

Tavuk Döner Dükkanı Açma Maliyeti ve Kazanç Oranları

tavuk-doner-dukkanı-acma
20

“Küçük çaplı sermayeyle bir iş kurmak ve yeterince kazanmak istiyorum” diyenlerdenseniz tavuk döner dükkanı açmak planlarınızı gerçekleştirmenize yardımcı olabilir. Tavuk döner dükkanı nasıl açılır, bu alanda nasıl başarılı olunur gibi soruların cevabını öğrenmek istiyorsanız makalemizi baştan sona kadar okumanızı tavsiye ederiz.

 

Tavuk döner dükkanı nasıl açılır?

En temelden başlayacak olursak, diğer tüm iş alanlarında olduğu gibi tavuk döner dükkanı açmanın da ilk adımı satılık ya da kiralık bir dükkan bulmaktır. Yeme içme sektöründe dükkan konumu hayati önem taşır. Bu sebeple yaya trafiğinin yoğun olduğu bir yerde dükkan bulmanız çokça önemlidir, keza avmler ve şehir merkezleri de tavuk döner dükkanı konumu için ideal yerlerdir. .

Önemli Not: İlgili resmi kurumların yönetmelikleri hakkında bilgi sahibi olun ve bulduğunuz yerde gıda üzerine iş yapıp yapamayacağınızı öğrenin.

 

Döner dükkanı açma ruhsatı ve gerekli izinler

Yaşadığınız ile ya da ilçeye bağlı belediyenin internet sitesine girerek ilgili başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaatınızı gerçekleştirin. Eğer dükkanınızı başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız oldukça elzemdir.  Diğer bir işlemeniz ise vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerini halletmek. Ruhsat ve gerekli izinlerle ilgili en önemli hususlardan bir tanesi de Sağlık Bakanlığı yönetmenlikleridir. Bu nedenle iş yerinizin Sağlık Bakanlığının yönetmeliklerine uyduğundan emin olun ve gerçekleştirilecek denetimlere karşı her zaman hazırlıklı olun.

 

Tavuk dönerci açmak için gerekli belgeler listesi

(ÖNEMLİ NOT: Liste bilgilendirme amaçlıdır, belediyeden belediyeye değişiklik gösterebilir. Net bilgiyi bağlı olduğunuz belediyenizden alınız )

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi. (Alanya)

8-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

9-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

10-Aynı adrese daha önce verilmiş açma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.

11-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

12-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

13-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

14-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

 

Tavuk döner dükkanı kaç paraya açılır ? Tavuk Döner Dükkanının Maliyeti Nedir?

Tavuk döner dükkanınızı açmak için gerekli olan sermayeyi sağlamak için ya da hazır sermayenizi nasıl kullanacağınızı yönetmek için mutlaka bir iş planı hazırlayın ve bu doğrultuda bütçenizi yönetin. İş planınız eğer ikna edici veriler içerirse, anlaşılır ve sağlıklı bir plansa  bankalar ve özel yatırımcılar da ihtiyacınız olan sermayeyi kredi yoluyla sizlere sağlayabilir. Banka ve özel yatırımcılarla herhangi bir anlaşmayı imzalamadan önce de mutlaka avukat kontrolünden geçirtmeyi unutmayın. Dükkanınızın kirası, konumu, günlük asacağınız dönerin kilosu, çalıştıracağınız personel sayısı maliyeti doğrudan etkileyen değişkenlerdir. Bu ve benzeri maliyetlere bağlı olarak orta ölçekli bir tavuk dönerci açma maliyeti 20 bin-50 bin TL arasında değişkenlik gösterebilir. Ama tabi değişkenler size bağlı olduğu için  bu rakamların çok üzerine de çıkabilirsiniz. Maliyet değişkenlerinizi iyi hesaplayıp, iş planını olabildiğince uygulanabilir hazırlamalısınız.

İş Ortakları ve Tedarikçiler

Ürünleri ve ekipmanları alacağınız tedarikçileri önceden belirlemenizde büyük fayda var. Tedarikçileri belirlemek için çevrenizdeki toptancı ve çiftçilerden fiyat teklifleri alın ve mümkünse anlaşmalarınızı kağıt üzerinde yapın. Bir başka önemli hususta potansiyel tedarikçilerin hijyen durumları. Müştelerinizle ve bakanlık denetçileriyle sorun yaşamamak için, tedarikçi firmalarınızı yerinde ziyaret ederek hijyen kurallarına ne denli uyup uymadıklarını kontrol edin.

Önemli not: Resmi kurumlardan onaylı olan tavukları almayı tercih etmeniz de oldukça önemlidir.

 

Ürün Çeşitliliği

Ürün çeşitliliği olmazsa olmazdır. Çeşitli menü kombinleri hazırlayın ve yan ürünlerle birlikte ( patates kızartması,salata,pilav,nugget vs gibi) harmanyanlarak şık bir menüyle müşterilerinize servis edin. İçeçek takibini sık sık yapın, müşteri kola içmek istiyorsa “kolamız yok,ayran verelim abi” yaklaşımı müşterinin mekanınızı tekrar tercih etmemesi için önemli bir sebep olabilir.

 

 

TAVUK DÖNER DÜKKANI KAZANÇ ORANLARI

Evet geldik sizin en çok merak ettiğiniz bölüme. Tavuk Döner dükanlarında kar potansiyeli ortalama olarak toplam cironun %30 – % 40’ı civarındadır. Eğer kiranız çok yüksek değilse ve çalıştırdığınız elaman ya da elamanlar ortalama bir maaş alıyorsa gün sonunda elde ettiğiniz tüm cironun ortalama yüzde 30-40 kadarı kar olabilir. Ortalama şartlarda bir döner dükkanı günlük 250– 500 arası döner satışı gerçekleştiriyor. Yine ortalama olarak 5 liradan hesaplarsak,  bu satışlardan gün sonunda sizin kasanıza 1500 ile 2000 lira arası bir para girecektir. Gün sonu hesabı yapmak gerekirse yaklaşık olarak ay sonunda 45 bin ile 60 bin lira arası ciro elde edeceksiniz. Bahsetmiş olduğumuz oranları baz alırsak tüm masraflarınızı düştükten sonra yaklaşık olarak ayda 10 ile 15 bin lira arası kazanç elde edebilirsiniz.

Not: Birçok döner salonunda farklı masraf ve giderler bulunmasından dolayı bu tip hesapları mevcut gider ve gelir kalemleri üzerinden hesaplamanızda fayda var.

DÖNER BAYİLİĞİ VEREN FİRMALAR

Kendi tavuk döner salonunuzu açmak yerine, tavuk döner bayiliği veren firmalardan bayilik de alabilirsiniz. Döner bayiliği almak isteyenler içinse çok yakında döner bayiliği veren firmalar başlıklı bir yazıyı kaleme alacağız. Bizi takipte kalın ! Fikirler.Net

Sitemizdeki diğer iş fikirleri yazılarını görmek için linke tıklayınız. Henüz yeni bir site olduğumuz için içerik sayımız az fakat her geçen gün siz okurlarımıza daha fazla bilgi verebilmek için sitemizi güncelliyoruz. Bizi takipte kalın !

İçeriklerimizden anında haberdar olmak Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. sizce franchising mi .yoksa kendin dükkan açmak mı ?

    • Şahsen marka bilinirliliği açısından franchising bir adım önde gibi. Tabi eksileriyle ve artılarıyla birlikte iyice değerlendirmek lazım. Konu hakkında tecrübelerini aktarmak isteyen ziyaretçilerimizin yorumlarını okumak isteriz.