1. Ana Sayfa
  2. Devlet Destekleri
  3. Tarımda İş Kurma Destekleri ve Yeni İş Fikirleri

Tarımda İş Kurma Destekleri ve Yeni İş Fikirleri

tarim-kredi-is-fikirleri
4

Tarımda İş Kurma Destekleri

Ülkemizde tarım ile uğraşan kesimin desteklenmesi, modern tarım yöntemlerini kullanarak tarımda verim elde edebilmesi için bir çok kurum ve kuruluş, imkanı olmayanlara hibeler, sıfır faizli krediler, proje destekleri vererek tarımcılığın gelişmesini ve modern tekniklerin kullanılmasını sağlamaktadır.

 

Ülkemizde tarımsal kalkınmanın sağlanması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının vermiş olduğu hibeler ve destekler, Avrupa Birliği Uyum çerçevesinde yeni iş fikirlerine hibeler ve faizsiz krediler ile destek olan IPARD, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu gibi kurumlar tarım, gıda ve hayvancılık sektörlerinde desteğe ihtiyacı olanlara yer, ekipman, proje ve maddi destek sağlamaktadır.

 

Tarımsal İş fikirleri

 

1 ) Kiralık hayvanlar ile mandıra kurulması:

Günümüzde bir mandıranın kurulması yer tahsis etme, büyük baş ve küçük baş hayvanların satın alınması, malzeme ve ekipman tedarik edilmesi maliyetleri ile çok büyük bütçeler istemektedir. Bu nedenle, Tarımsal Ve Kırsal Kalkınma Kurumu 50 adet büyük baş veya 100 adet küçük baş hayvanı olan girişimcilere ücretsiz mandıra yeri ve ekipman desteği vermektedir.

Girişimciler bu hibeleri ve destekleri alabilmek için hayvan sahipleri ile anlaşıp büyük baş ve küçük baş hayvanları aylık belirli ücretler ödeyerek belirli süreliğine kiralıyor ve bu süre zarfında bakımını üstlenip hayvandan elde ettiği sütün tamamına sahip olacakları anlaşmalar imzalıyorlar. Bu süre zarfında hayvanın doğurduğu yavruların yarısı hayvan sahibine yarısı da işletme sahibine kalıyor. Girişimciler bu yöntemle destek almaları için gerekli olan hayvan sayısına ulaşıp hibe destekleri almaktadırlar.

 

2 ) Fidan üretim tesisleri:

 

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı, Avrupa Birliği kriterlerine göre fidan üretimi yapacak ve yıllık bakanlığın belirlemiş olduğu kriterler çerçevesinde istenilen kota kadar fidan üretimi yapabilecek tesis sahiplerine, tesis giderlerinin ¾ ü kadar faizsiz ve 5 yıl geri ödemesiz maddi destek vermekte. Gerektiğinde bakanlık bünyesinde bulunan laboratuvarlardan yararlanma izni vermektedir. Ayrıca yeni kurulacak tesiste çalışacak tüm personelin sigorta giderlerinin 1 yıl boyunca devlet tarafından karşılanması ve maaşlarının bir kısmının bakanlık bütçesinden karşılanması gibi maddi destekler de verilmektedir.

Gıda Tarım Hayvancılık bakanlığı, ülkemiz tarımında ihtiyaç duyulan bütün tohum türlerinin ülkemiz sınırları içinde üretilebilmesi için tohum ıslah merkezlerine ihtiyaç duymaktadır. Devletin Tohum ıslah merkezleri yeterince hizmet vermediğinde vatandaşların kriterlere uygun olarak açacakları tohum ıslah merkezleri için laboratuvarların tamamının giderlerinin yarısını karşılamakta, laboratuvarlar için hibe yer destekleri vermektedir.

Ayrıca yurt dışına bağımlı olduğumuz tohum türlerinde yapılacak ıslah çalışmaları ile bağımlılığımızın azaltılması çalışmalarında elde edilecek tüm tohumların devlet tarafından satın alınması garantisi verilmektedir. Bu sayede üretilecek olan tohumların satış garantisi verilerek olduğundan girişimciler teşvik edilmektedir.

 

Tarımda Yeni İş Fikirleri

Bu destek ve hibelerin dışında tarım ile uğraşan vatandaşlar için yani iş kapıları açılmıştır. Yeni iş fikirleri ile vatandaşlar spesifik ürünler üretmeye başlamış ve gelir elde etmişlerdir. Bu yeni iş fikirleri;

 

1 ) Bardakta fidan üretimi:

Ülkemizde tarımı yapılan domates, biber, patlıcan, kabak gibi sebzeler tarlalara küçük fidanlar şeklinde ekildikleri için küçük plastik bardaklar içinde tohumların ekilerek fidan haline getirip satılmaktadır.

2 ) Kudret Narı ( cennet meyvesi ) yetiştiriciliği;

Cilt kremlerinde ve mide yaralarının tedavisinde kullanılan ilaçların ham maddesi olan kudret narı meyvesini tıbbi ilaç üretimi yapan firmalar kilosunu 40 liradan satın aldıkları için vatandaşlar tarlalarında kudret narı üretimi yapmaya başlamışlardır. Sizlerde cennet meyvesi yetiştirerek tıbbi ilaç üretimi yapan firmalara kilosunu 40 liradan satabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap