1. Ana Sayfa
  2. Devlet Destekleri
  3. Süt Üretim Çiftliği Nasıl Kurulur ? Şartları ve Maliyeti Nedir?

Süt Üretim Çiftliği Nasıl Kurulur ? Şartları ve Maliyeti Nedir?

sut-ciftligi-kurmak
6

Süt Üretim Çiftliği Nasıl Kurulur ? Şartları ve Maliyeti Nedir? Ne Kadar Kazandırır ? Hibe ve Teşvik Nasıl Alınır?

 

Süt Üretim Çiftliği Kurma ve Şartları

Yeni bir alanda yatırım yapmak istiyorsanız karlı iş fikirlerinden bir olan süt üretim çiftliği kurmak en akıllıca iş fikirlerinden biri olacaktır. Süt üretim çiftlikleri günümüzde süte olan talep göz önüne alındığında çok karlı bir iştir. İlk yatırım maliyeti süt hayvanı ve tesis kapasitesine göre değiştiği için net bir maliyet hesabı yapmak oldukça zordur. Günümüzde bir süt üretim çiftliği kurmak için yapılması gerekenleri yasal işlemleri ve hibe kredi alabilmek için yapmanız gerekenleri şu başlıklar altında toplayabiliriz.

 

1 ) Besi hayvanı seçimi:

Bir süt üretim çiftliği kuracaksanız besi hayvanlarını çok genç veya çok yaşlı seçmemeli friz, montafon, simental inek türlerini tercih etmelisiniz. Bu inek türleri yılda ortalama 4000 – 5000 litre süt verir. Süt üreticiliğinde hayvan cinsi çok önemlidir.

 

2 ) Tesis yeri ve şartları:

Hayvan çiftliği kuracağınız yer konum verim açısından çok önemlidir. Mümkün olduğu kadar şehrin dışında otlak arazisi olarak verimli bir arazi seçmeniz sür verimini doğrudan olumlu etkileyecektir. Ayrıca tesis kapasitesi için yeterli büyüklükte otlak alanı, ağıl ve süt sağma tesisi de olması gereklidir. Aksi durumda hazır besinlerle beslenen hayvanlar bir süre sonra yağlanacak ve süt verimi düşecektir. Süt veriminin düşmesi maddi anlamda kayıp olacağı için yer seçimine hassasiyet gösterilmelidir.

 

Tesis yeri ile ilgili bir diğer konu da tesisin kurulacağı alana ulaşım, tesise gelen suyun temizliği, elektrik, çevre temizliği gibi etkenlerin yeterli olması sağlanmalıdır. Şehir şebekesinden alınan su arıtma tesisinden geçirilmeli ve sonrasında içme suyu olarak kullanılmalıdır. Elektrik şehir şebekesinden temin edilecek olsa da kesintilere karşı jeneratör alınmalı ve hayvanların ihtiyaçları eksiksiz bir şekilde karşılanmalıdır.

 

3 ) Makine ve ekipmanlar:

Bir süt üretim çiftliği kuracaksanız süt sağım makineleri, pastörize tesisi, hayvan ağılını ısıtmak için ideal ısıtma sistemi, aydınlatma sistemi, yem karma makinesi, süt depolama tesisi, tesiste çalışanların barınacağı, yemek yiyeceği, yaşayacağı tesislerin sağlanması gereklidir. Bu tesisler için ideal yaşam şartları, hayvanlardan elde edilecek süt verimi göz önünde bulundurularak sağlanmalı ve hayvan ve çalışan verimi düşürülmemelidir.

 

4 ) Süt üretim çiftliği maliyeti:

Bir süt üretim çiftliği için maliyet hesabı hayvan başına yapılabilir. İyi cins bir süt sığırı tercih ederseniz bir hayvan maliyeti yaklaşık 10000 – 12000 lira olur. Daha orta bir cins seçerseniz bu rakam 5000 – 7000 liraya kadar düşer. Tesis kuracağınız arazi şehrin dışında olursa dönüm başına 15000 – 25000 lira arası bir maliyet oluşturur. Eğer ortalama 30 hayvanlık bir tesis kuracaksanız iki dönüm arazi yeterli olacaktır. Bu durumda yaklaşık olarak 500 bin lira gibi bir rakama 30 hayvanlı bir süt üretim çiftliği kurmuş olursunuz.

 

Süt Üretim Çiftlikleri İçin Hibe ve Krediler

 

Süt üretim çiftlikleri için devlet desteği farklı bakanlıklar tarafından sağlanmaktadır. Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Tarım ve Kredi kooperatifleri bu konuda hibe ve sıfır faizli kredi veren en önemli kuruluştur. 50 hayvandan fazla kapasiteli bir çiftlik kuracaksanız başvurmanız ve iş planınızın kabul edilmesi halinde maliyetin 1/3 ünü hibe olarak alabilirsiniz. Bir diğer seçenek de maliyetin % 65 ini sıfır faizli ve 5 yıl geri ödemesiz bir şekilde kredi şeklinde kullanmaktır.

 

Bilim sanayi ve Teknoloji Bakanlığı; hibe ve kredi başvurularını inceleyen heyet kurulacak tesisin iş planının kabul edilmesi durumunda makine ve ekipman bedelinin yarısını hibe olarak vermektedir. Ayrıca isteğe bağlı olarak arazi kirasının bedelini de sıfır faizli olarak karşılamaktadır. Bu kurumlar dışında yeni bir istihdam alanı yaratan kişilere Kosgeb destek vermekte ve iş planında belirtilen makine, ekipman, çalışan maliyetlerinin % 40 ını hibe olarak vermekte, iş planına göre maksimum 150 bin lira hibe vermektedir.

 

Elde Edilen Sütün Satışı

 

Süt üretim çiftliğinde üretilen sütler için anlaşmalar yapmalı sürekli olarak satın alan kurum ve kişiler bulmalısınız. Kar elde etmek istiyorsanız mutlaka pazarınızı geniş tutmanız gereklidir. Aksi halde Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının belirlediği litre taban alım fiyatından süt satışı yaparak minimum kar elde etmek zorunda kalabilirsiniz. Pazarınızı geniş tutmadığınızda ürettiğiniz sütün elinizde kalması olasılığı da vardır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap