1. Ana Sayfa
 2. Devlet Destekleri
 3. Sürü Yöneticisi Desteği 2020

Sürü Yöneticisi Desteği 2020

coban-haberleri

Tarım ve Orman Bakanlığı, sürü yöneticisi desteği adıyla sertifikası bulunan çobanlara destek sunmaktadır. Şartların sağlanması durumunda her yıl verilen sürü yöneticisi desteği 2020 yılında birkaç güncellemeyle yeniden sunulmuştur.

Devlet tarafından, hayvancılık sektöründe hizmet veren devlet yöneticilerini desteklemek adına ödeme yapmaktadır. Hayvan sahipleri, küçükbaş veya büyükbaş hayvanlarıyla ilgilenilmesi için sertifikalı bir çoban görevlendirdiğinde, bu görevli için devletten destek almaktadır. Bu desteğe de sürü yöneticisi desteği denmektedir. Ödenecek olan para ve şartlar Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.

Sürü Yöneticisi Desteği 2020 ve Sürü Yöneticisi Desteğine Başvuru Şartları

Öncelikli şart, söz konusu küçükbaş ve büyükbaş hayvanların sayısıdır. Sürü yöneticisi desteği içi 250 ve üzeri anaç küçükbaş hayvana sahip olmak gerekmektedir. Sürü yöneticisi desteği için aranan şartlar;

 • Sertifikalı çobanın hayvan çiftliğinde çalışıyor olması
 • Başvurunun yapıldığı yıl içerisinde, çobana ait SGK primlerinin son 5 ayda yatırılmış olması
 • Çobanın sürü yetiştiriciliği eğitimini tamamlamış ve sertifikasını almış olması gerekmektedir.
 • Sürü Yöneticisi Desteği alamayacak olanlar
 • 18 yaşından küçükler
 • Muhtarlar
 • Devlet memuru ve emekliler
 • SGK primini isteğe bağlı olarak ödeyenler
 • SGK primleri 30 gün ve üzerinde tam zamanlı yatırılmayanlar
 • Söz konusu çiftlikte aktif olarak çobanlık yapmayanlar

Sürü yöneticisi desteği, sadece sertifikalı çobanlara verilmektedir. Peki kişiler çoban sertifikasını nasıl almaktadır ?

Halk Eğitim Merkezleri tarafından, sürü yöneticiliği kursları açılmaktadır. Buradaki derslere düzenli katılan ve başarılı olanlar sürü yöneticilik sertifikası almakta ve sertifikalı çoban olmaktadırlar.

suru-yoneticisi-haberleri
suru-yoneticisi-haberleri

Sürü yöneticilik sertifikası programına başvurabilmek için; emekli veya sigortasız olunmaması gerekmektedir. Kişilerin okuma yazma bilmesi ve aktif çobanlığa uygun olması ise aranan nitelikler arasındadır. Küçükbaş hayvan yetiştiricileri de bu kurslara katılabilmektedir.

Sürü Yöneticisi Desteği

Devlet desteklerinden biri olan sürü yöneticisi desteği için başvurular, söz konusu yıl içerisinde yapılmalıdır. Başvurular çobanlar tarafından direkt yapılabileceği gibi hayvan çiftliği sahibi tarafından da yapılabilmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sitesinde bulunan başvuru dilekçesi doldurularak Tarım İl veya İlçe Müdürlükleri’ne teslim edilmelidir. Başvuru aşamasında dilekçe ile sunulması gereken evraklar;

 • İşletme sahibinin kimlik fotokopisi
 • En az 250 anaç küçükbaş bulunduğunu belgeleyecek TÜRKVET listesi
 • Çobana ait nüfus cüzdanı fotokopisi
 • SGK Müdürlüğünden onaylı son 5 aya ait Sigortalılık Hizmet Döküm Belgesi

Birden fazla hayvan çiftliği olanların, hepsi için ayrı başvurularda bulunmaları gerekmektedir. Yapılan başvurular Hayvancılık Bilgi Sistemi’nden teyit edilerek değerlendirilmektedir. Bu yıl 7.023 kişiye sürü yöneticisi desteği sunulacaktır. Ödemeler, tek seferde 12 aylık olarak hayvan çiftliği sahiplerinin hesaplarına Ziraat Bankası tarafından yatırılacaktır.

Başvurusu kabul edilen kişilere yapılacak olan yardım her yıl Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenmekte ve değişiklik gösterebilmektedir. Sürü yöneticisi desteği2020 yılında belirlenen fiyatı 5.000 TL’dir. Bu destek onayı ve ödenecek miktar 12 ayla sınırlıdır. Her yıl başvuruların tekrarlanması gerekmektedir.

Flormar Franchise Şartları 2020, Flormar Franchise Nasıl Alınır ?

Yorum Yap

Yorum Yap