İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Makaleler
  3. StartUp Nedir ?

StartUp Nedir ?

Startup-Nedir-Girisimcilik
6

Startup Nedir?

Son yıllarda sıklıkla duyduğumuz bir kelime “Startup”.  Haliyle konuya hakim olmayanlar ve startup hakkında bilgisi olmayanlar soruyor; “Nedir bu startup?”  Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda startup kavramına dair tüm merak ettiklerinizi öğreneceğinizden hiç şüpheniz olmasın. O halde başlayalım.;

startup
startup nedir

Amerika’da başlayan ve daha sonra tüm dünyayı etkisi altına alan, Türkiye’ninde geç de olsa katıldığı bir iş modeli akımıdır. Türkiye startup iş modeli akımına, her ne kadar geç katılıp, geriden de gelse son yıllarda oldukça gelişmiş olup, dünyaca ünlü startuplar çıkarmış bulunmakta. Merak edenler için bu girişimlerle ilgili daha sonra oldukça ayrıntılı bir yazı yayınlayacağız.

 

Sözlük anlamı

Startup kelimesinin sözlük anlamı, “sıfır noktasından işe başlayan bir şirket için kullanılan terim, başlangıç” şeklindedir. Yine çeşitli kaynaklarda “yeni girişim” veya yalnızca “girişim” olarak geçen “Startup” kavramı, fikirler.net sitesinde de kendine başlı başına bir kategoride yer bulmayı sonuna kadar hak eden bir kavramdır. Bu konuda kategori altında yapmaya devam edeceğimiz paylaşımlar sonrasında bizimle aynı fikirde olacağınızı tahmin ediyoruz.

Hızlı büyümek için oluşturulup, tasarımlanmış ve buna uygun teknolojiyi sunan ve kullanan, lokalden ziyade çok geniş kitlelere hitap eden ve sunduğu hizmeti/ürünü kullanıcıya ulaştıran, ihtiyaç gideren (hatta bazen ihtiyaç haline dönüştürebilen), devamlılığa sahip ve geliştirilmeye uygun girişim fikirlerine kısaca StartUp diyoruz. Aynı zamanda yine; çok kısa zaman içerisinde çok fazla yol kat etmeye çalışan oluşumlar da diyebiliriz startuplar için.

 

Girişimcilik ve Startup İlişkisi

 

Girişimcilik ve startup kavramları günümüzde çok iç içe geçse de aralarında ki bağ günümüzde çoğu zaman yanlış ilişkilendiriliyor. Matematiksel olarak ifade etmeye çalışacak olursak girişimciliğin başlangıç noktası 1, startupın başlangıç noktası da 0’dır. Startup lokal ve yerelden ziyade global dünyaya hizmet etmeyi amaçlaması gereken bir kavramdır. Girişimcilik için bu bir tercihken, startup için olmazsa olmazdır.

Startup Gereklilikleri.

Gelişebilmesi yönünde hiçbir kısıtlama söz konusu olmadan, yenilik ve gelişmelere tamamıyla açık, iyi organize olmuş ve bu doğrultuda kadrolaşmış olmak, belirli bir sistem ve plan dahilinde hareket etmek, doğru zamanda etkili yatırımlar almak ve bu yatırımları oldukça verimli kullanabilmek gibi gereklilikleri olan startup projeleri, artık bu dünyanın vazgeçilmez bir kalkışmalarından bir tanesidir.

Startup projesi nasıl oluşturulur, nereden başlanır, ayakları yere basan bir startup nasıl olur, startup projeme nasıl yatırım bulabilirim kimi bir çok soruya yanıt vereceğimiz fikirler.net/startup kategorimizi takipte kalın!

 

Yorum Yap

Yorum Yap