İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İş Fikirleri
 3. Spor Salonu Açma Maliyeti ve Kazanç Oranları
_ok_k_zd_m

Spor Salonu Açma Maliyeti ve Kazanç Oranları

spor-salonu-açmak
10

Yoğun iş temposu, teknolojinin gelişmesi ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Obezite, günümüz modern toplumun en önemli sorunlarının başında gelmektedir. Bunun üstesinden gelmek için de diyetisyenler ve spor salonlarının müdavimi olmak zorunda kalınıyor. Düzenli olarak diyet yapan kişiler bunu desteklemek için spor da yapmaktadırlar. İşte burada spor salonlarının yararları ortaya çıkıyor. Bir spor salonu açmak karlı bir yatırım olsa da işletmesinde bazı önemli noktalara dikkat etmekte fayda vardır. Bu iş dalında prosedürlerin hepsini yerine getirmelisiniz. Müşteri memnuniyetinin ilk sırada yer aldığı bir iş dalı olan spor salonu işletmek size iyi bir kazanç sağlayabilir.

Spor Salonu Nasıl Açılır?

Spor salonu açmak için bu iş dalında kendinize göre bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü her işin kendine ait bazı özellikleri bulunmaktadır. Salon açmadan önce spor salonunun bayanlara mı yoksa erkeklere mi ya da her ikisine de mi hitap edecek bir yer olacağına karar vermeniz gerekiyor. Buna karar verdikten sonra spor aletlerinin alınması geliyor. Alınacak bu aletleri toptancı firmalardan kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Alınacak olan aletler spor salonuna ve hizmet verilecek olan kitleye uygun olarak seçilmelidir. Üst düzey bir salon için alınacak olan aletlerin fiyatları da farklılıklar gösterecektir. Alet seçiminde titiz ve ekonomik davranmalısınız.

Çünkü spor salonunda her aletin olması gerekir. İyi bir piyasa araştırması yapmak şarttır. Aletlerin kurumlarını bir defa yapmaya özen gösterin çünkü bu aletler hassastır ve her yere taşınamazlar. Aletleri monte ederken aralarında kalacak olan mesafenin iyi ayarlanması gerekiyor. Spor salonunuzda bir fark yaratmak istiyorsanız dekorasyonunuzdan başlamanız gerekir. Spor salonu ulaşımı kolay ve işlek bir bölgede olmalıdır. Spor salonlarında en önemli konu müşteri memnuniyetidir. Müşterinin memnun olması sizin reklamınızı yapmanızı sağlayacaktır. Gazetelerde, TV’lerde ve özellikle sosyal ağlarda reklamınızı geniş bir kitleye duyurabilirsiniz. Spor salonunda çalışan eğitmenler alanlarında bilgili ve tecrübeli olmalıdır.

 

Spor Salonu Açmak İçin Gerekli Şartlar

Bir spor salonu açmak için belediyelerin bazı şartları vardır. Aksi durumda ruhsat alamazsınız. Bu ruhsatı alabilmek için spor salonu açmadan önce araştırma yapmalı ve uygunluğu incelemelisiniz.

 1. En az 8 metrekare olacak şekilde bir soyunma odası (Erkek ve kadınlara hizmet verilecekse 2 soyunma odası)
 2. Spor yapacaklara yeteceği kadar soyunma dolabı, askılıklar
 3. Soyunma odalarında aydınlatma ve havalandırma bulunmalı ve soyunma odasının 18 derece sıcaklıkta olması
 4. En az 15 metrekare bir dinlenme odasının bulunması, bu odanın da havalandırmasının bulunması
 5. En az 2 duş ve 2 tuvalet
 6. Spor salonunun açık olduğu sürelerde sıcak suyun her daim hazır bulunması
 7. Spor yapılacak kapalı alanların 18 derece sıcaklıkta olması
 8. Çalışma alanının sporcu kapasitesine göre düzenlenmesi
 9. Spor salonunda yapılacak spor faaliyetine uygun bir zemin kaplamasının yapılması (halıfleks, tahta vb.)
 10. Yangın için gerekli önlemlerin alınması ve yangın söndürme cihazlarının belirli alanlara yerleştirilmesi
 11. Spor yapılacak alanda sporcuların güvenliğini tehlikeye atacak sivri aletlerin bulunmaması
 12. Salonda kullanılan bütün spor aletlerinin güvenlik için düzenli olarak incelenmesi
 13. Spor salonlarının çevreyi rahatsız edecek gürültü gibi sorunlar için önlemler alınması
 14. Engelli sporcular için güvenlik şartlarının uygulanması

ÖNEMLİ NOT: Bu şartlar her belediye alanında farklı olabilmektedir. Net bilgiyi bağlı bulunduğunuz belediyeden alabilirsiniz.

 

Spor Salonu Açmanın Maliyeti

Spor salonu açmak istiyorsanız ilk olarak konsept konusunda karar vermeniz gerekiyor. Günümüzde yaygın 3 farklı konseptte spor salonları vardır.

1- 1000 metrekare büyüklükte kapalı ve açık alanı bulunan tam donanımlı spor salonları
2- 500 metrekare büyüklüğe sahip büyük kısmı kapalı ve açık alanı bulunan orta seviye spor salonları
3- 500 metrekareden küçük kapalı spor salonları

Konsept seçimi yaparken en önemli fark yatırım maliyedir. 1’nci konseptte ortalama maliyet 500 bin TL, 2’nci de 300 bin TL, ve küçük spor salonları için ise minimum 100 bin TL yatırım maliyetine ihtiyacınız olacak.

Yatırım hesaplamasına göre konsept seçimi yapmak temelde mantıklı olabilir ancak özellikle küçük spor salonları yerine orta seviye spor salonlarının daha karlı olacağını belirtmekte fayda var. Eğer sermayeniz orta büyüklükteki spor salonları için yeterli değilse bir ortak bulabilir veya kredi fırsatlarınıza göz atabilirsiniz.

Spor Salonları Ne Kadar Para Kazanıyor

Geldik işin en duygusal kısmına 🙂 Spor salonları kaç para kazanıyor ? Para nerede youtube kanalı bu konu ile ilgili güzel bir video yapmış. Onu sizlerle paylaşıyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap