İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik haberleri
  3. Solucan Gübresi Üretimi ile Yüksek Kazanç Elde Etmek

Solucan Gübresi Üretimi ile Yüksek Kazanç Elde Etmek

solucan gübresi üretimi
11

Solucan Gübresi Üretimi ile Yüksek Kazanç Elde Etmek

Solucan gübresi üretimi ile garantili getirisi olan bir iş kolu doğmuştur. Solucan gübresi alımı yapanların büyük bölümü organik tarım işi ile uğraşan çiftçilerdir. Organik tarımın popüler olması ile gübre üretim işine de talep de artmıştır. Solucan gübresi üretimi yapanlar hem profesyonel hem de amatör olarak çalışan kişilerden oluşmaktadır.

 

Solucan Gübre Üretimi Başlangıç

 

İlk iş olarak sermayenizi belirlemeniz gerekmektedir. Solucan adedi olarak 10.000 minimum başlangıç rakamıdır. Bu işi amatör olarak yapacaksınız küçük bir mekanda üretime başlamanızda fayda olacaktır. Bir depo, bodrum katı ya da gecekondu gibi bir alanda ilk solucanlarınızı yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Solucan yetişmesinde 2 konu önem taşır. İlki tüketecekleri mamanın doğru hazırlanmasıdır. Hazır satın alabileceğiniz gibi daha ucuza mal etmek için kompost ürünleri ile organik mamayı kendiniz elde edebilirsiniz. Evinizde çöpe attığınız organik atıkların %75’i ile solucanlarınıza mama yapabilirsiniz. Bunun için organik atıklarla kompost kutusunda dönüşüm yapabilirsiniz.

Diğer konu solucanların içinde bulundukları kompost sıcaklığıdır. İdeal sıcaklık 10-25 derece arasındadır. Kompost nem oranının da %80 civarında olması gerekmektedir. Solucan gübresi üretim tesisi maliyeti yukarıda bahsettiğimiz konuların toplamından oluşmaktadır. 10.000 TL ile de başlamanız mümkün olacaktır. Solucanlar 3 ay içinde sayılarını ikiye katlamaktadır. Sabırlı olmanız halinde 2 yılda yatırımınızın karşılığını alarak çok büyük paralar kazanabilirsiniz.

 

Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği

 

Solucan gübresi üretim tesisi kurmak için devlet destekli teşvik ve yatırımlardan yararlanabilirsiniz. Tarım bakanlığı solucan gübresi desteği hakkında yardımcı olmamaktadır.  Solucan gübre üretimi için başvuracağınız yerler arasında KOSGEB, Tarım Kredi Kooperatifleri, Avrupa Birliği Programları bulunmaktadır. Ancak faizsiz kredi desteğinden faydalanmak için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Yasal bir işletme olmalı ve kurulmuş aktif bir firma olmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap