1. Ana Sayfa
  2. Makaleler
  3. Şirket Nasıl Kurulur? ( Anonim & Limited )

Şirket Nasıl Kurulur? ( Anonim & Limited )

Şirket Kurmak İçin Gerekenler
8

Şirket Nasıl Kurulur? Şirket kurmak için neler yapılmalıdır?

 Şirket nasıl ve kaç günde kurulur? Şirket kurmanın masrafı ne kadardır ? Sermaye büyüklüğü minimum ne kadar olmalı ve şirket tipini nasıl belirlemem gerekir? – Gibi sorulara cevap arayan  pek çok girişimci için kabaca bir yol haritası çizdiğimiz makalemizi siz değerli fikirler.net okuyucularıyla paylaşıyoruz.

 

Ne kadar sermaye gerekir? Kaç günde kurulur?

Şirket kurma işlemleri ortalama iki üç günde tamamlanır. Sermaye büyüklüğünün şirketin hayatını devam ettirebilmesi için yeterli gelir sağlayıncaya kadar geçen süre içinde nakit ihtiyacını karşılayacak kadar olması beklenir. Limited şirket için minimum sermaye 10.000TL anonim şirket için de 50.000TL’dir. İlk aşamada yatırımlar yapılacak, cihazlar alınacak, yüklü ithalatlar yapılacak ise ileride ödemelerde sıkıntı yaşamamak adına bu tutarların daha fazla olması gerekir. Sermaye büyüklüğü 10.000TL civarında olan tek ortaklı bir girişim için kira ve mali müşavir ücreti hariç masraflar yaklaşık 1.500-2.000TL civarında tutacaktır.

Şirket tipi ne olmalı? ( Limited – Anonim )

Şirket tipinin “Limited” ya da “Anonim” olmasına göre getirdiği sorumluluklar ve avantajlar değişkenlik gösterecektir. Genel anlamda limited şirket ile anonim şirket birbirine benzese de aralarında bazı farklılıklar vardır. Minimum sermaye tutarı açısından Limited şirketin avantajı vardır. Ama Limited Şirket ortaklarının da sorumlulukları sınırsızdır. Anonim şirket ortaklarının sorumlulukları şirkete koydukları sermaye kadardır. Limited şirkette hisse değişimleri noter vasıtası ile gerçekleşir, anonim şirketlerde gerek yoktur. Şirketin hissesinin satışında değer artış kazancı olur ise anonim şirketlerde bazı teşvikler mevcuttur.

Tescil işlemlerine başlamadan önce, bizden size tavsiye kendinize iyi bir mali müşavir seçin. Mali müşaviriniz ile şirketinizin faaliyet konularının üzerinden geçerek en uygun şirket modeline karar verebilirsiniz. Yönetim, ortaklık yapısı, sermaye vs. Unutmayın ki şirket sahibi olarak şirketi siz yöneteceksiniz ve birçok yükümlülüğünüz olacak.

Şirket kurmak için yapılması gerekenler işlemler

  • Şirket tipine de karar verdiniz, artık kurulum aşamasında yaptırmanız gereken iki tescil işlemi var: İlgili Ticaret Odası’na kayıt yaptırmak ve ilgili Vergi Dairesinden mükellefiyet açtırmak.
  • Öncelikle, şirket merkezi olarak göstereceğiniz adresinizin belirlenmesi gerekiyor. Kira kontratı yaptıktan sonra müşavirinize şirket ana sözleşmesini hazırlatmalısınız. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken noktalar var: Şirket ünvanının ve NACE kodunun belirlenmesi gibi. Mali müşaviriniz ana sözleşmeyi hazırladıktan sonra üzerinden mutlaka birlikte geçmelisiniz.
  • Ardından, çok hoşunuza gitmeyecek olsa da halletmeniz gereken noter işleri var. İlk gidişinizde noterde basılacak ana sözleşmenin altına imzanızı atmanız; İmza beyannamesi hazırlatmanız ve mali müşavire şirket kurma yetkisini vermeniz gerekiyor.
  • Mali müşaviriniz, vergi dairesinden “potansiyel vergi numarası” aldıktan sonra ana sözleşme, imza beyannamesi ve potansiyel vergi numarası ile bankada şirket adına hesap açtırmanız ve sermayenin ¼’ünü bu hesaba yatırmanız gerekiyor. Bu para, şirketiniz kurulana kadar banka tarafından bloke edilir. Şirketiniz kurulduktan sonra blokaj kalkacak ve paranızı kullanabileceksiniz.
  • Şirket kaydı için müşaviriniz artık ilgili ticaret odasına gerekli evrakları içeren dosya ile birlikte başvuruda bulunabilir. Evraklarınızda herhangi bir eksiklik yoksa, Ticaret Odası tescil işlemlerini bir iki gün içinde tamamlayacaktır.
  • Ticaret Odası’na şirketiniz kaydedildiğinde ikinci kez notere gitmeniz gerekecek. Bu sefer kurulan şirketin imza sirkülerini hazırlatmak için imza atacaksınız.
  • Mali müşaviriniz de şirketin resmi defterlerini notere tasdik ettirecek ve vergi dairesi kaydı için dilekçe ile başvurarak, gün sonunda şirketinizin vergi levhasını çıkaracak. Vergi dairesi şirketinizin bulunduğu adreste yoklama yapacak. Yoklamada sizin bulunmanızı ve yoklama tutanağını sizin imzalamanızı isteyecektir. Yoklama memuru sizi adreste bulamaz ise büyük ihtimalle sizi, tutanak imzası için vergi dairesine davet edecektir.

Sormak istediğiniz soruları yorum kutucuğundan sorabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler, umarım yardımcı olabilmişsizdir.

Fikirler.Net

Yorum Yap

Yorum Yap