İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Girişimcilik haberleri
 3. Seracılık Nedir, Nasıl Yapılır ve Ne Kadar Kazandırır?

Seracılık Nedir, Nasıl Yapılır ve Ne Kadar Kazandırır?

seracilik-nasıl-yapılır
10

Tarımsal faaliyet konularına eğer ilginiz varsa ve bulunduğunuz bölge buna çok uygun değilse ya da daha fazla verim almayı, farklı tarım ürünleri yetiştirmeyi planlıyorsanız seracılık tam aradığınız bir iş alanı olabilir.

Dünyanın seracılık için en uygun alanları Akdeniz havzası olmasına karşılık maalesef ülkemizde seracılık beklentileri karşılayamayacak kadar düşük performans göstermiştir. Türkiye’de seracılık için oldukça ciddi çalışmalar yapılıyor, yapılan bu çalışmalarda şüphesiz ki önümüzdeki senelerde ülkemizde seracılığın daha da gelişmesine katkı sağlayacak

Seracılık ülkemizin hemen hemen her bölgesinde ciddi kazanç sağlayabileceğiniz bir iş alanı olarak dikkat çekiyor. Eğer seracılık ile ilgileniyor ya da ilgilenmeyi düşünüyorsanız ve özellikle de sahip olduğunuz bir arsanız, araziniz varsa, sizlere kesinlikle seracılıkla ilgilenmenizi tavsiye ediyoruz. Hem kısa vadede hemde  uzun vadede seracılık yüksek karlı bir iş alanıdır. Bu yazımızda sizlere seracılık ile ilgili aradığınız tüm bilgilere değinmeye ve kafanızda bu konuyla ilgili oluşabilecek tüm sorulara da elimizden geldiği kadarıyla cevap vermeye çalıştık. Konuyla ilgili çeşitli web sitelerinden verileri derleyerek bir araya getirdik. Keyifli okumalar, fikirler.net

SERACILIK NEDİR?

Seralar genel olarak bitkisel üretimin yıl boyunca yapılabilmesi için oluşturulan yapay alanlara verilen addır. Seralar ile ilgili katma değer yaratmak ise seracılık adını alır. Seracılıkta genel prensip, yetiştiriciliği yapılması planlanan ürün için gerekli ışık, sıcaklık, nem ve hava bileşenlerinin yapay olarak oluşturulmasından geçer. Bu bileşenlerin doğru seviyelerde tutulması sayesinde;

 • Bölgede ekonomik yeterlilik artırılır,
 • Bir yılda birden fazla üretim alınır,
 • Pazara yetiştirme sorunu ortadan kalkar, her dönem mahsul alınabilir,
 • Bitkinin kalitesi ve verimi artar,
 • Mevsimsel işgücü nedeniyle kayıplar ortadan kalkar, 365 gün istihdam sağlanır.

Türkiye’de seracılık iki farklı dalda gelişme göstermiştir. Bu dallar Alçak ve Yüksek Seralar olarak adlandırılır.

Alçak seralar genellikle basit bir şekilde yapılan küçük seralardır. Alçak seraları yapabilmek için ciddi bir bilgi gereksinimine ihtiyaç duyulmaz. Ancak bu tür seralarda birçok dezavantaj bulunur:

 1. İşçilik çok fazladır,
 2. Gerekli sera içi bileşenleri uygulamak çok zordur,
 3. Risk fazladır,
 4. Ürün kayıpları sıklıkla yaşanır,
 5. Doğal afetlere dayanıksızdır.

Yüksek seralar ise genellikle büyük girişimciler tarafından kurulmaktadır. Yüksek seraları kurabilmek için ekstra bilgi ve teknolojiye ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yüksek seralar için ciddi bir yatırım yapılması gerekiyor. Yüksek seralar Türkiye’de genellikle ciddi gıda şirketleri tarafından kurulmaktadır.

SERA YERİ SEÇİMİ NASIL YAPILMALI?

Seracılık yapmak istiyorsanız eğer mutlaka sera yeri seçimine çok dikkat etmek gerekiyor. Seralar için yer seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar:

 • IŞIK: Sera tarımı için ışık çok önemlidir. Sera tarımı yapmayı planlıyorsanız eğer güneş ışığını daha fazla almak için planlama yapmanız gerekiyor. Işığın fazla alınması, tarım için en önemli konulardan biridir. Bu nedenle sera alanı seçiminde güneş ışığı verimi göz önüne alınmalıdır.

 • SICAKLIK: Sera tarımında çevresel sıcaklık önemli faktörler arasında yer alır. Serada, yetiştirilmesi planlanan bitki için gerekli sıcaklığı belirledikten sonra, sera yeri seçimini bu sıcaklık faktörüne göre belirlemelisiniz. Örneğin yüksek sıcaklık isteyen bir bitki tarımı yapacaksanız eğer, çevresel sıcaklığın yüksek olduğu bir yer belirlemelisiniz.

 • HAVA HAREKETİ: Türkiye’de özellikle son dönemde rüzgar nedeniyle yıkılan birçok alçak seraların haberleri gelmektedir. Bu tür bir sorun yaşamamak için seranın kurulacağı alanın hava hareketinin incelenmesi gerekiyor. Rüzgarlı alanlarda sera kurmak her daim dezavantaja neden olacaktır.

 • TOPRAK: Seralarda sürekli tarımsal faaliyet yapılması nedeniyle verimi yüksek toprak alanlarının seçilmesi gerekiyor. Yer seçimi yaparken, önceden toprak analizi yapılması kesinlikle tavsiye edilir.

 • YÖN: Özellikle kış yetiştiriciliği yapılmayı planlayanlar, seranın yönünün güneye çevirmesi tavsiye edilir. Bu sayede ışıktan ve sıcaklıktan daha fazla faydalanılır.

 • SU: Seralarda su ihtiyacı çok fazladır. Bu nedenle sera kurulacak alanın su temini sorunu yaşamayacak bir alan olması gerekiyor.

BAŞLIKLAR

[togglegroup type=”popout”]


[/togglegroup]

 

SERACILIKTA İLK 20 ŞEHİR

Yorum Yap

Yorum Yap