1. Ana Sayfa
  2. Başarı Hikayeleri
  3. Pes Etmemenin Gücünü Gösteren Adam Jack Ma

Pes Etmemenin Gücünü Gösteren Adam Jack Ma

jack-ma-hayatı

Pes Etmemenin Gücünü Gösteren Adam

Günümüzde birçok internet devi, ilham alınması gereken pek çok örnek bulunmaktadır. Fakat bugün sizlere anlatacağımız kişi azmiyle, hırsıyla en çok ilham alınması gereken kişi belki de. Asıl adı Ma Youn olan Alibaba.com’un kurucusu Jack Ma bugünlere çok da kolay yollardan ulaşmamış. Başarısızlıklarla ve reddedilmelerle dolu hayatını pes etmemesine borçlu olduğunu yazımızı okuyunca siz de anlayacaksınız.

1964 yılında Çin’in güney doğusunda bulunan Hangzhou’da 3 kardeşin ortancası olarak dünyaya geldi. Öğrencilik hayatı başarısızlıklarla geçen Ma ilkokulda 2 kere ortaokulda ise 3 kere başarısız olduktan sonra ilgisinin İngilizce olduğuna karar verdi. Her sabah saat 5’te kalkarak turistlerin yoğun olduğu bölgelere gidip İngilizce pratiği yapan Ma’ya isminin telaffuzu zor olduğundan dolayı turistler Jack demeye başladılar. Ve bugünkü Jack Ma isminin doğuşu gerçekleşti.

jack-ma-alibaba
jack-ma-alibaba

İngilizce tutkusundan vazgeçmeyen Jack Ma üniversiteye 4. başvuruşunda İngilizce Öğretmenliği’ne kabul edildi. Üniversitede öğrencilik yaptığı yıllarda ise lise aşkıyla dünya evine girdi. Bu sırada Harvard Üniversite’sine de başvurular yapan Jack Ma tam 10 kere red yanıtı aldı.

Üniversiteden mezun olduktan sonra başarısızlıkları ve reddedilme serüveni devam eden Jack Ma başvurduğu 30 işe de kabul edilmeyince tercümanlık yapmak için 1995 yılında Amerika’ya taşındı. Orada edindiği bir arkadaşı sayesinde internetle tanışan Jack Ma ilk başta internetin ne olduğunu bile anlamadığını söylüyor. Ne olduğuna akıl erdiremediği bu platform sayesinde şimdi Çin’in en zengin adamı unvanına sahip olan Jack Ma’nın serüveni ise böyle başlıyor.

Alibaba.com’un Hikayesi

İnternetle tanıştıktan sonra ne olduğunu anlamaya çalıştığı sırada arama motoruna bira yazıp aratır ve çıkan bir sürü sonucun arasında Çin birasıyla ilgili bilgi olmadığını fark eder. Daha sonra Çin diye aratır ve hiçbir sonuç elde edemez. Arkadaşlarına ‘Çin’le ilgili bir şeyler yapmaları gerektiğini söyler ve ilk adım olarak tercümanlık üzerine bir web sitesi açarlar. Burada aldıkları pozitif bildirimler sonucunda Çin’e dönerek bu işte ilerlemeleri gerektiğinden bahseder. İnternetin global bir platform olmasından dolayı global bir isim bulma konusunda ısrarcı olan Jack Ma’nın aklına Amerika’da bir restorandayken Ali Baba gelir. Önce oradaki garsonlara daha sonra yolda karşılaştığı 20 kişiye Ali Baba’yı bilip bilmediklerini sorar. Herkesten olumlu cevap alması sonucunda ise Alibaba.com hayata geçer.

Kurulduğu ilk dönemde sadece ürünlerin listelenebildiği, ödemenin yapılamadığı site ilk 3 yıl hiç para kazanamaz. Vizyonunu genişletmek zorunda olduğunu fark eden Jack Ma, Davos zirvelerinden birine katılıyor ve bu panelde öğrendiklerini hemen uygulamaya koyarak Ali Pay ödeme sisteminin temellerini atıyor. AliPay ödeme sistemiyle Alibaba.com para kazanmaya başlıyor ve birçok yatırımcı tarafından destekleniyor. Öyle ki bu yükseliş eBay’in dikkatini çekiyor ve Jack Ma’ya satın almak için teklif götürülüyorlar. Fakat hayatı boyunca yaşadığı olumsuzlukların adeta acısını çıkartan Jack Ma firmasını satmaya yanaşmıyor.

Şu an 24bin çalışanı ve 10binden fazla şirket ortaklığı bulunan Alibaba.com’un kurucusu Jack Ma, 2013 yılında CEO’luk görevinden istifa ederek yerini gençlere bırakacağını açıkladı.

Bilgisayar Kullanmayı Bilenler İçin Ek İş Fikirleri adlı yazımıza mutlaka bakın!

Yorum Yap

Yorum Yap