İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İş Fikirleri
 3. Parfüm Dükkanı Açma Maliyeti ve Kazanç Oranları

Parfüm Dükkanı Açma Maliyeti ve Kazanç Oranları

parfum-dukkani

Parfüm Bayiliği – Dükkanı Açmak

Parfüm dükkanı açma mı daha doğru olacaktır parfüm bayiliği almak mı derseniz, parfüm bayiliği almayı öneririz. Bunun başlıca sebebi bayilik veren markaların marka bilinirliğinden kaynaklanmaktadır. Bu markalar daha güvenilir ve ürün çeşitliliği de çok fazla olduğundan dolayı müşteri potansiyeli daha yüksektir.

Parfümeri bayiliği veren firmalar dükkan dekorasyonu maliyetini ve ürün teminini sağladıkları için size daha fazla kolaylık sağlayacaktır. Aşağıdaki parfüm bayiliği veren markaların bilgilerini verip, ayrıca parfüm dükkanı açma maliyeti ortalama ne kadar, parfüm dükkanı kazanç oranları nedir gibi merak edilen konuları da ayrıca başlıklar halinde sizlere aktardık.

Parfüm Dükkanı Açma Maliyeti 

Hemen hemen çoğu parfüm firmasının dükkan açma maliyeti ortaktır. Ancak açmak istediğiniz dükkanın m2 sine ve bulunduğu mevkiye göre bu durum çeşitlilik  gösterebilir. Bulunduğunuz dükkan cadde ve alışveriş merkezi tarzı işlek yerlerde olduğunu düşünürsek kirası normal dükkanlardan biraz fazla olabilir. Bayilik almak için hemen hemen 10-15 bin TL’ye ihtiyacınız vardır.  Tabi ki bunun dışında oluşan dükkan ihtiyaçları için de bir miktar para gereklidir.  Masalar, vitrinler, raflar vs. gibi. En düşük dükkan maliyetinden hesaplamaya kalkarsak 4 bin TL kadar bir parayı iç dizayn için, 2-3 bin TL tabela işlemlerine geri kalan parayı da ürünler için harcayabilirsiniz. Rakamlar gözünüzü korkutmasın bilinen bir firma olduğu için doğru yer seçtiğiniz takdirde yaklaşık bir iki ayda yatırdığınız paranın kat kat fazlasını kazanabilirsiniz.

Parfümeri Dükkanı Açmak Karlı Bir İş mi?

Birçok yeni girişimcinin aklında ki ilk soru karlı bir iş midir? Evet kazanç elde etmek isteyen bir kimse için yüzde yüz kar bırakan bir iştir parfümeri. İnsanların giyimi kadar, kokusu da sosyal hayatında ön plandadır. Bu sebeple giyim kadar parfümeriler de iş yapar. Marka bir parfüm alıp bir ay kullanmaktansa açık parfüm alıp, aynı fiyata 2 ay kullanıyor. 100 liralık parfümü 20 liraya mal edilmesi hem müşterinin hem de sizin kazanmanız demektir. Markalaşmış bir açık parfüm şirketinin bayiliğini almak en az 25 bin sermaye gerektirir. Fakat bu sizin bayinin konumuna, dizaynına bağlı olarak 100 binlere kadar çıkabilir. AVM içerisinde bir bayii açmak size çok kazandıracağı gibi yüklü bir sermaye de gerektirecektir. 25 Bin bayilik için başvurulsa, 10 binde bayii içerisine dizayn, tasarım, reklam gibi masraflar için harcanıldığını düşünürsek; aşağı yukarı 35 bin civarı bir sermaye size lazım olacaktır.

Parfüm dükkanı açmak için gerekli belgeler

 • Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi

 • 2 adet fotoğraf

 • Tapu fotokopisi.

 • Yapı kullanma izni kağıdı.

 • Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.

 • Vergi levhası fotokopisi.

 • İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi. (Alanya)

 • Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

 • İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

 • Aynı adrese daha önce verilmiş açma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.

 • İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

 • Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

 • İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

 • C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

Parfüm Bayiliği Veren Firmalar

Öncelikle bir firmanın bayiliğini almak için kafanızda bir iş planı belirlemelisiniz. Popülaritesini, satış yapıyor mu yapmıyor mu, eğer hali hazırda bir dükkan yoksa yerini doğru seçmeli, kalabalık ve işlek yerleri tercih etmelisiniz. Firmanın uygun gördüğü şartlarda bir dükkan seçmelisiniz. Peki hangi firmalar bayilik veriyor ve şartları nelerdir?

Bayilik veren firmalar;

 1. Eyfel parfüm
 2. Sansiro
 3. Loris   
 4. Bargello
 5. İxora
 6. Romeron
 7. D&P
 8. Paristore

Bu firmalarla ilgili bayilik bilgilerini en kısa sürede sitemizde yayınlayacağız. Böylece örneğin eyfel parfüm bayilik ücreti nedir,  D&P parfüm bayiliği nasıl alınır, bargello kar marjı gibi merak edilen sorulara ilgili firma yazısı üzerinden erişebilirsiniz.

Parfüm Dükkanı Kazanç Oranları

Doğru bir şekilde iş planı yaptığınızda, yani dükkanın bulunacağı ilin nüfus düzeyi, diğer parfümeri dükkanlarının iş gücünü, en uygun dükkan yerini seçtiğinizde yatırımınızdan daha fazla para kazanarak kar elde edebileceğiniz küçük çaplı işletmelerin arasında en karlı olabilecek işlerden biridir parfümeri işletmeciliği.

Kazanç durumunuz bulunduğunuz ilin veya ilçenin nüfus durumuna göre farklılık gösterebilir. Mesela bir İstanbul’da veya Ankara’da sağladığınız kazancı Bilecik gibi küçük illerde veya ilçelerde sağlayamazsınız. Bulunduğunuz yere yakın parfümeri dükkanlarından hep bir tık üstte olmaya dikkat etmelisiniz. Yeni gelen zam ile birlikte hesaplarsak daha az nüfuslu bir bölgede günlük 15 TL’den en az 30 parfüm satsanız 450 TL para yapar. Harici olarak normal parfümlerden hem esans olarak  hem de fiyat olarak daha yüksek olan özel parfümlerin de 25 TL olduğunu varsayarsak günlük en aşağı 10 tane de onlardan satsak 250 TL yapar. Ayrıyeten oda kokuları, deodorantların, roll-on satışlarının da olduğunu varsayarsak günü kurtarabiliriz. Tabi bu rakamlar yüksek nüfuslu illerde fazla bir şekilde yükselebilir.

Karlılık oranı ise ortalama olarak %75 ila %100 arasında değişmektedir. Parfüm sektörü sıcak karların olduğu nakit para ile çalışılan bir sektördür. Kar oranları da oldukça tatmin edicidir. İşinizi gerçekten iyi yaparsanız ve dükkanınızı iyi bir lokasyonda açmışsanız gerçekten de büyük paralar kazanırsınız.

Yorum Yap

Yorum Yap