1. Ana Sayfa
 2. İş Fikirleri
 3. Oto Yıkama Dükkanı Açma Maliyeti ve Kazanç Oranları
Trendlerdeki Yazı

Oto Yıkama Dükkanı Açma Maliyeti ve Kazanç Oranları

oto-yıkama-acma

Oto Yıkama Dükkanı Açmak Kaç Para Kazandırır?

 

Ticari anlamda zekası olan ve bir miktarda sermayesi olan biri için oto yıkamacılık işi gerçekten de karlı ve eğlenceli bir iştir. Doğru hizmeti doğru fiyata verebilirseniz gerçekten de bu işten çok paralar kazanabilirsiniz. Ancak oto yıkama dükkanı açarken dikkat etmeniz gereken en önemli kilit nokta, kuracağınız dükkanınızın gerçekten de iyi planlamış olması doğru yerde olması ve doğru bir sermaye ile girilmiş olması gerekmektedir. Çok kalabalık ve nezih bir bölgede asla 100 bin TL ‘ye bir oto yıkama dükkanı açamazsınız. Bu nedenle oto yıkamacı açacağınız yeri mutlaka iyi belirlemeniz gerekir.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oto yıkama işinde her şeyden önce malzeme alırken çalışacağınız firmalar ve personel seçimi çok önemlidir. Özellikle personel seçimi konusunda Kosgeb sizlere yardımcı oalbiliyor. Nitelikli eleman seçimi konusunda ciddi çalışmaları ve projeleri olan Kosgeb sizlere bu konuda destek verebiliyorlar.

 

1- Bu İş İçin Yeterince Yatkınmısınız?

 

Oto yıkama iş kurmak istiyorsunuz çok güzel, fakat bu işe neden girdiğiniz çok önemli. Bir işi iyi para kazandırdığı için yapmak isterseniz çok kısa sürede batabilirsiniz. Oto yıkama işine girdiğinizde arabalardan çok iyi anlamanız gerekiyor. En azından uzun bir süre araba sahibi olmanız ve arabanızı düzenli olarak oto yıkamacuya götürüyor olmanız gerekir. Bunları yapmıyorsanız kazandıran bir oto yıkama dükkanı açmanız epey zor olabilir.

 

2- İş Planı Hazırlamak Gerekir

Hiçbir işe plansız paldır küldür giremezsiniz. Kaç personel çalıştıracağınızdan kullanacağınız temizlik malzemelerine kadar her şeyi planlamak zorundasınız. Firmalarla görüşmek ve satın alma için onay almak zorundasınız. Tüm bunları yapmadan oto yıkamacı açmak bir facia olabilir. Eğer iş planı hazırlamakta ehil değilsenizi, bu işi bilen birine anlatın ve sizin yerinize o yazsın.

 

3- Tecrübeli Birinden Bilgi Alın

 

Bu işi kuraraken mutlaka bu işi yapan birilerinden bilgi almanız gerekiyor. En önemlisi ii kuracağınız lokasyondan uzak bir oto yıkamacıdan iş için detaylı bilgi almalısınız. Lokasyonunuzdan uzak olmasının sebebi de işlerinin sizin yüzünüzden düşeceğini düşünüp size işşi doğru anlatmamasıdır. Bu nedenle Taksim’de açacağınızı söyleyip Beşiktaş’daki bir oto yıkamacıdan bilgi alabilirsiniz. Bunlar sadece birer örnek önemli olan şey bilgi almaktır.

 

4- Kullanılacak Malzemeler

Bu konu son derece önem teşkil ediyor. Oto yıkama işinizi açtığınız ilk gün, çok fazla masraf etmek istemez ve dükkanınızın zarar etmesini istemeyebilirsiniz bu son derece doğal bir durum. Ancak, kullandığınız malzemelerin son derece kaliteli ve hijyenik malzemeler olması gerekir. Ucuza kaçmak size çok pahalıya patlayabilir.

Oto yıkama makineleri nelerdir?

Bir oto yıkamacıda olması gereken 6 adet ana oto yıkama makinesi var.

 • 200 Bar Soğuk Yıkama Makinesi
 • 65 Lt. Köpük Püskütme Makinesi
 • 50 Lt . Kompresör
 • 3 Motorlu Islak Kuru Süpürge
 • Koltuk Yıkama Makinası
 • Koltuk Kurutma Makinası

 

Bunların yanı sıra ihtiyacınız olabilecek bazı ek malzemeler;

 • Mizlik Tabancası
 • Bez Sıkma
 • Koltuk fırçası
 • İşçi Elbisesi
 • Polisaj Makinesi
 • Fıs Fıs
 •  Motorlu Süpürge
 • Hızlı Silecek
 • Hava Hortumu
 • Hava Tabancası

 

 

Oto yıkama ruhsatı alma şartları:

a- Başvuru dilekçesi,
b- İlgili yere ait Tapu ve kira sözleşmesi,
c- Kat Mülkiyetine tabi yerlerde kurulacak işyerleri için Kat Mülkiyeti Kanunun 42. Maddesine uygun olarak alınmış kat Malikleri kurulu kararı,
d- Kamuya ait mülkler söz konusu olduğunda izin/tahsis veya kira kontratı,
e- İlgili yere ait ölçülü ve ölçekli vaziyet planı,
f- Ana arter çıkışı olan yerlerde Fen İşleri Müdürlüğü karar-görüş alınacak,
g- Fen İşleri Müdürlüğünden Deşarj izni alınacaktır.
h- 9207 Sayılı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatına İlişkin Yönetmeliğin Eki olan Örnek 2 Gayrisıhhi işyeri açma ruhsatı başvuru/ beyan formu)’ nun doldurulup formdaki eklerinin alınması.

 

Oto yıkama açma şartları:

a- Oto yıkama yapılacak olan yerin alanı asgari 100 m2 olacak, ilave olarak 5 araçlık otopark yeri olacaktır.
b- Faaliyetine izin verilen oto yıkamalar kış aylarında saat 20.00 da, yaz aylarında ise saat 21.00 da faaliyetini durdurarak kapatılacaktır.
c- Oto Yıkama alanı haricinde müşteri bekleme odası olacaktır.
d- Yapı kullanma izin belgesi alınmamış binalarda oto yıkama yeri açılamayacaktır.
e- Oto yıkama için kullanılacak mevcut bir yapıya ilave olarak yapılacak eklemeler için Fen İşleri Müdürlüğünden izin belgesi alınacaktır.
f- Suyun akım eğimi ızgaraya verilecek, çevreye sular akıtılmayacaktır.
g- Yıkama alanı kapalı olacak ve gürültü izolasyonu yapılacaktır.
h- Yıkama yapılacak alandaki duvarlar tavan dahil su geçirmeyen malzeme ile kaplanacaktır.
ı- İşyerinde kullanılan su için ön ödemeli sayaç takılacaktır.
i- Çalışan personelin kılık kıyafetine dikkat edilecek iş elbise haricinde, genel ahlaka aykırı bir şekilde atlet veya kısa şortla çalıştırılmayacaktır.
j- Oto yıkama yerlerinin yangın güvenlik tedbirleri “Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik” hükümleri gereği gerekli önlemler alınacaktır.
k- Zabıta Amirliği, Oto yıkama yapılacak yeri bir hafta içinde denetleyecektir.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap