1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Öğrencilerin Yapabileceği İşler Nelerdir ?

Öğrencilerin Yapabileceği İşler Nelerdir ?

öğrencilerin-yapabileceği-işler

Birçok öğrenci, ekonomik şartlardan dolayı çalışmak zorunda kalmaktadır. Durum böyle olunca öğrenciler, hangi işleri yapabilirim şeklinde sorular sorarlar. Bu yazımızda öğrencilerin yapabileceği işler hakkında bilgiler vereceğiz.

Öğrencilerin Yapabileceği İşler

Öğrenci olarak çalışabileceğiniz birçok iş bulunmaktadır. Bu durumda şansınızın da olması gerekmektedir. Her öğrenci, istediği rahat işi bulamamaktadır. Öğrencilerin yapabileceği işler 2020, aşağıda verdiğimiz listede yer almaktadır.

Part Time Satış Danışmanı Olarak Çalışmak

Öğrencilerin geneli, bu işi yapmaktadır. Part time çalışmak, öğrenciler için en uygun çalışma şeklidir. Part time satış danışmanı arayan firma sayısı da yeterli olduğu için öğrenciler iş bulabilmektedir. Burada devreye, az önce bahsettiğimiz şans faktörü de girmektedir. Çünkü; her firma, farklı saatlerde ve günlerde personel ihtiyacı duymaktadır. Örneğin; FLO mağazası 5 gün/30 saat istemektedir, Intersport mağazası 3 gün 30 saat istemektedir. Öğrencilerin çalışacağı gün ve saat, hem kendilerine ayıracakları vakit hem de sınav dönemleri açısından oldukça önemlidir. Bunlardan dolayı, başvuru yapacağınız firmayı çok iyi seçmeniz ve bundan sonra başvuru yapmanız gerekmektedir. Ayrıca az önce verdiğimiz örnekler, spesifik örnekler olabilmektedir. Çalışma günleri, mağazanın yoğunluğuna bağlı olduğu için farklı şubelerde daha az saat ve gün çalışabilirsiniz. Bunları, mağaza personellerine danışarak öğrenebilirsiniz.

part-time-öğrenci-arayan-yerler
part-time-öğrenci-arayan-yerler

Bu şekilde part time öğrenci çalıştıran mağazalar, ortalama 1.200 TL maaş ödemesi yapmaktadır. Mağaza içi satışlarınızdan kazanacağınız primler, maaşına ek olarak hesaplanmaktadır. Part time satış danışmanı arayanlar firmalar; FLO, Ayakkabı Dünyası, Defacto, Intersport, Zara, Bershka, Pull And Bear, Mavi gibi firmalardır. Aslında birçok firma, part time personel alımı yapmaktadır. Burada yine mağazanın konumu devreye girmektedir. Mağazanın bulunduğu konuma göre, part time personel alımı gerçekleştirilmektedir.

Garson Olarak Çalışmak

Bu iş için de, satış danışmanı işleyişi geçerlidir diyebiliriz. Süreç ve mantık, hemen hemen aynıdır. Garson olabilmeniz için tecrübenizin olması gerekmektedir. Aksi takdirde komi olarak başlangıç yaparsınız. Komilik, ortalama birkaç ay sürer ve daha sonra performansınıza bağlı olarak garsonluğa yükselirsiniz. Alkollü mekanlarda çalışmak isterseniz, önceden garson olarak tecrübe edinmeniz gerekmektedir. Alkollü mekanlar, kesinlikle tecrübesiz eleman almamaktadır ve bu mekanların ödediği ücret, diğerişletmelere göre daha fazla olmaktadır. Bu tarz mekanların tek sıkıntısı; çalışma saatleriniz çok esnek olmasıdır, özellikle gece saatlerinde çalışmanızı isterler.

öğrencilerin-yapabileceği-işler-2020
öğrencilerin-yapabileceği-işler-2020

Öğrenci garson arayan yerler, ortalama 1.000 TL ödeme yapmaktadırlar. Çalışacağınız yere göre belirtilecek ücret değişecektir. Bazı yerler 800 TL teklif ederken, başka bir işletme 1.500 TL teklif etmektedir. Alkollü mekanlar ise, part time çalışacak kişiye ortalama 1.200 TL ile 1.600 TL aralığında maaş teklif etmektedir. Kişinin tecrübesi ve yapacağı mesai, alacağı maaşı değiştirmektedir.

Öğrencilerin, en çok tercih ettiği işler bunlardır. Bu sebep ile öğrencilerin yapabileceği işler arasında, bu işler yer almaktadır. Öğrenci olarak sigortalı ve diğer sektörlere göre daha rahat çalışmak istiyorsanız, part time satış danışmanı olmanızı öneririz. Bu sektörde firma seçerken, firmanın yoğunluğu mutlaka dikkate almanız gerekmektedir. Aksi takdirde fazla yorulacak ve başka şeye vakit ayırırken zorlanacaksınız.

Evde Dantel İşi Yaparak Para Kazanma yazımıza, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap