İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Başarı Hikayeleri
  3. Nike’ın Kurucusu Phil Knight’ın Yükselişi

Nike’ın Kurucusu Phil Knight’ın Yükselişi

nike'ın-kurucusu

Phil Knight’ın Yükselişi

Günümüzde spor ayakkabı denilince akla gelen ilk markalardan biri onunki. Dünyaca ünlü sporcularla yaptığı reklamlar, sponsorluklar… Nike’ın kurucusu Phil Knight’ın bu aşamaya gelebilmek için çıktığı yolculukta cebinde yalnızca 50 doları vardı.

Phil Knight, 1938 yılında dünyaya geldi. Çocukluğuyla ilgili çok fazla bilgi paylaşmayan Knight, 1959’da Oregon Üniversitesi gazetecilik bölümünden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 1 yılını Amerikan ordusunda geçirdikten sonra evine dönen Phil, Stanford Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmak için eğitim hayatına geri döndü. Üniversite hayatı boyunca koşu takımında yer alan Phil Knight’ın ilk şirketi Blue Ribbon Sports ise aklına bu şekilde geldi.

Blue Ribbon Sports

Okulu bittiğinde babasını ikna eden Phil bu projesini gerçekleştirebilmek için Japonya’ya gitti. Orada koşu ayakkabısı üreten Onitsuka Şirketi’ne giderek aslında o sırada hayal ürünü olan Blue Ribbon Sports şirketinin çalışanı olarak kendini tanıttı. Bir sürelik uğraşlarından sonra Onitsuka şirketini ikna ederek ABD distribütörlüğünü aldı.

Phil-Knight-Nike
Phil-Knight-Nike

1964 yılında Onitsuka’dan beklediği ilk ayakkabılar gelmeye başlamıştı. Phil gelen ayakkabıları üniversitedeki koşu antrenörü Bill Bowerman’a gönderdi. Bu hareketindeki tek amacı koşucular için antrenöre birkaç ayakkabı satabilmekti. Fakat çok daha büyük bir şey gerçekleşti ve koç Bill Bowerman, Blue Ribbon Sports’un ortağı oldu. Antrenörünün ortak olmasıyla Knight’ın hayali şirketi gerçeğe döndü. İlk başta bir arabanın arkasında satış hayatına başlayan şirket 1966 yılında ilk mağazasına taşındı. Phil Knight ilk şirketi Blue Ribbon Sports için daha büyük hayalleri vardı. Bunu da gerçekleştirme yöntemi oldukça basitti. Japonya’da Onitsuka’dan ucuza aldığı ayakkabıları Amerika’da çok daha pahalıya satıyordu

Bu esnada Japonya’dan Onitsuka ekibi Blue Ribbon Sports’u görmek için Amerika’ya geldi ve gördükleri onları tatmin etmedi. Phil’in 5 yıllık planını desteklemeyerek 3 yıllık anlaşma yapan ekip bu hareketleriyle aslında Nike’ın oluşumuna zemin hazırlamış oldular.

Nike’ın Hayata Geçişi

Onitsuka ekibinden istediği anlaşmayı alamayan Phil Knight onlara alternatif bir şirket kurmak için kolları sıvadı ve Nike markasını kurdu. Kendi kanatlarıyla uçmaya başlamak için Onitsuka’yla yollarını ayıran Phil o dönem büyük zorluklar yaşadı. Nike markasında satışlar oldukça iyi gidiyordu fakat tedarikçisiyle yaşadığı problemlerden dolayı sektörde çok fazla savaşması gereken kişi vardı. Böylece Alman rakibi Adidas’la tanışmış oldu.

Maddi zorluklarla baş etmeye çalışan Phil Knight daha yenilikçi işler yapması gerektiğini anladı. Sadece sporcular için değil günlük de kullanılabilecek modellere yönelmeye başladığı ve bugün de imzası olarak görülen plastik tırtıklı tabanlar bu şekilde doğdu. 1976 yılına geldiğimizde Nike sokaktaki herkesin ayağındaydı ve satışlar inanılmaz derecede artış göstermişti. 1982 yılında hala herkesin ayağında olan Air Force 1 modeli piyasaya çıktı.

Nike’ın en büyük başarısı ise 1985 yılında gelmişti. Michael Jordan’la sponsorluk anlaşması yaptı. Ve en çok satış yapan, en başarılı serisi Air Jordan’ı piyasaya sürdü. Mart 1985’te 65 $’a satışa sunulan ayakkabılardan 2 ay içerisinde 70 milyon $ gelir elde edildi.

1985’ten beri büyümeye devam eden, dönem dönem engellerle karşılaşsa da sürekli bunları aşan marka Amerika’daki ayakkabı markası hisselerinin %62’sini elinde bulundurmaktadır ve yıllık geliri 30 milyar dolar olarak kaydedilmektedir. Knight ise 27,4 milyar dolarlık servetin dışında 2 özel jete de sahiptir. 78 yaşında emekliye ayrılmış olsa da ölene kadar markanın başarısı için çalışmaya devam edeceğini her fırsatta dile getiriyor.

Dünyanın En Zenginlerinden Jeff Bezos Amazon’un kurucusu hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Yorum Yap

Yorum Yap