İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik haberleri
  3. Yaşam Koçu Olmak İçin Neler Gerekli ? Ne Kadar Kazanırlar ?

Yaşam Koçu Olmak İçin Neler Gerekli ? Ne Kadar Kazanırlar ?

Yaşam Koçu Olmak İçin Neler Gerekli rsim
9

Nasıl Yaşam Koçu Olunur?

İnsanlar üzerinde pozitif bir etkiniz olduğunu,  iyi bir dinleyici ve yol gösterici olduğunuzu düşünüyorsanız yaşam koçu olma fikri tam size göre. Son birkaç yıl içinde bu mesleği yapan kişilerin sayısı çok arttı. Bunun temel sebebi hem iyi bir kazanç sağlaması, hem freelance olarak çalışma imkanı sunmasıdır. Ayrıca yaşam koçuna ihtiyaç duyan kitlede her geçen gün artıyor. Yoğun çalışan, stresli ortamlarda bulunan veya bu tip işler ile uğraşan kişiler çoğunlukla bir başkasının desteğine ve olumlu yönlendirmelerine ihtiyaç duymaktadır. Tabi sadece ben iyi bir dinleyicim diyerek bu işe başlamanız mümkün değil. Bunun için bazı eğitimler almanız ve sertifika sahibi olmanız gerekir. Yaşam koçu hangi bölüm okur konusuna birazdan değineceğiz.

Yaşam Koçy

Yaşam Koçu Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

 

Sanılanın aksine yaşam koçu olmak için henüz üniversitelerde uygun bir bölüm bulunmamaktadır. Ancak yapmak istediğiniz bu işi desteklemek adına üniversite mezunu olmanız gerekecektir. Ayrıca mesleğe uygun olabilecek bölümleri tercih edebilirsiniz. Bu bölümlerden bazı örnekler olarak yine temeli insana ve insan eğitimine dayalı olanları tercih edebilirsiniz. Psikoloji, felsefe, pedagoji, halkla ilişkiler gibi bölümler uygun olabilir. Tabi yaşam koçu olabilmek adına mutlaka bir eğitimden geçmelisiniz. Bunun için bu alanda açılmış olan kurslara ve eğitimlere katılmalısınız. Sertifikasyon sürecinden geçmeden yaşam koçu olamazsınız. Bu işe başlamaya karar verdiğinizde gideceğiniz kurs ya da katılacağınız sertifika programını iyi araştırmalısınız. Buradan edineceğiniz bilgiler ve alacağınız sertifika ile gelecek çizginiz belirlenecektir.Yaşam koçu olmak için ne mezunu olmak gerekir sorusunun cevabını yanıtladığımıza göre diğer önemli konulara geçebiliriz.

 

İyi Bir Yaşam Koçu Nasıl Olmalı?

 

Her meslekte de olması gerektiği gibi işinin ehli ve uzman kişiler, daha fazla kazancın yolunu açacaklardır. Yapacağınız işi ne kadar iyi icra ederseniz ve ne kadar çok pozitif referansa sahipseniz o kadar iyi bir yaşam koçu olmuşsunuz demektir. Aldığınız sertifikadan sonra kendinizi geliştirmek adına mutlaka seminerlere katılmalısınız. İş ile ilgili gelişen ve değişen her konuda yeni bilgilere sahip olmanız sizi bir adım öne taşıyacaktır. Bu işi çok fazla meslek edinmiş kişiden sizi ayıracak özelliklere sahip olmak için sürekli çalışmalı ve gündemi takip etmelisiniz. Ayrıca katılacağınız seminer ve toplantılarda bu iş ile ilgili kişiler de olacağından işinizle ilgili iyi bir çevre edinmiş olacaksınız. Peki ya yaşam koçu olmak için neler gerekli? İnsan ilişkileri kuvvetli, hep pozitif olabilen, mutluluğu hayat amacı edinmiş, çevresine iyi enerjiler veren kişiler yaşam koçu olmak için şanslı ve başarılı kişilerden olacaktır. Bu tip özelliklere sahipseniz işinizde hem popüler hem de yüksek gelire sahip olabilirsiniz.

 

Yaşam Koçları Ne Kadar Kazanır?

 

Bir meslek edinirken ya da yeni bir iş girişimi yaparken sonuca odaklı oluruz. Bu da işin sonunda ne kadar kazanç elde edileceğidir. Bu kısma geçmeden önce bilinmesi gereken iyi kazanmak için neler yapılması gerektiğidir. İşinizin ehli olmalı, tüm seminer ve eğitimleri takip etmeli, günceli yakından incelemeli, tüm gelişimlere açık olmalısınız. Yani öncelikle kendinize yatırım yapmalı ve ilk kendinizin yaşam koçu olmalısınız. Bu sayede başkalarına etkiniz artıp, başarılarınız kendi referansınız haline gelmeye başlayacaktır. İşinizde yükselip, parladıkça ve sektörünüzde tanındıkça daha fazla iş alacaksınız. Tabi aldığınız işlerin ücreti de artacaktır. Yaşam koçu olduktan sonra saati 100 TL’den 1000 TL’ye varan fiyatlarda kazanç elde edebilirsiniz. Yaşam koçluğu seans ücretleri tamamen bulunduğunuz bölgeye, başarınıza ve talebe göre değişkenlik gösterecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap