İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Medikal Market Açma Maliyeti ve Kazanç Oranları

Medikal Market Açma Maliyeti ve Kazanç Oranları

Özellikle hastanelerin çevresinde bir dükkana sahip olanlar için en mantıklı iş fikirlerinden biri de medikal market açmaktır. Medikal market açmak isteyenler için bu yazımızda şartlardan, kazanç ve kar oranlarından ve ne kadar maliyet gerektirdiği gibi konulardan söz edeceğiz.

medikal-market-acmak

Sağlık sorunları ile birlikte gelen sağlık endişelerinin artması ve medikal sektöründe yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte medikal market işinde gözle görülür büyük yükselişler yaşanıyor.

Özellikle hastanelerin çevresinde bir dükkana sahip olanlar için en mantıklı iş fikirlerinden biri de medikal market açmaktır. Medikal market açmak isteyenler için bu yazımızda şartlardan, kazanç ve kar oranlarından ve ne kadar maliyet gerektirdiği gibi konulardan söz edeceğiz.

Kimler Medikal Market Dükkanı Açabilir

Sağlık sektörü Türkiye’nin en çok para kazandıran sektörlerinden biridir. Bu sektör içerisinde yer alan bir iş olan Medikal Dükkanı işini yapmak için üst düzey eğitim veya herhangi bir lisansa ihtiyacınız yok. Türkiye vatandaşı herkes dilediği her lokasyona medikal dükkanı açabilir. Ancak bu işi yapacak olan kişilerin medikal ürünler hakkında bilgi ve deneyim sahibi olması önemlidir. Aksi durumda müşterilerinize yardımcı olamaz ve iş hacminiz beklediğiniz ölçüde artmaz.

Medikal dükkanlarında ilaç satışı yoktur. Bunun yerine insanların özellikle ortopedik sorunlarına yönelik ürünler bulunmaktadır.

Medikal Dükkanı Açmak

Medikal Dükkan Açma Maliyeti

Resmi işlemleri tamamladıktan sonra sizin bir medikal ürün satan şirketin bayiliğini yada ürünlerini satın almanız gerekiyor. Şirketten bayilik aldıysanız zaten ürünleri onlar temin edecek, ancak ürünleri satın alıp bu işe daha profesyonel girmek istiyorsanız bir depo da tutmanız gerektiğini unutmayın. Tüm ürünleri dükkanınızda barındıramazsınız ve bazı ürünler için mutlaka stok tutmanız gerekir.

Medikal Market dükkanı için yaklaşık olarak 140 bin lira minimum anaparaya ihtiyacınız olacak. Bu meblağa ciddi stok tutmak için alacağınız ürünlerin dahil olmadığını belirtmekte fayda var. Bayilik veren firmalara yönelirseniz bu tutarın çok daha altına medikal dükkanı açabilirsiniz.

Medikal Açmak Karlı mı? Medikal Dükkanı Kar Oranları Nedir?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanların sağlık endişeleri artmaktadır. Durum böyleyken, sağlık endişelerinin cirolarının ve karlılığının arttığını görmek mümkün.

Medikal marketler de insanlar doğrudan ilaçlar yerine destekleyici ürünler ve kişisel bakım ürünleri bulabilmektedir. Bu ürünlere yönelik bakanlığın net bir fiyat sınırlandırması bulunmadığı için karlılık eczanelere göre çok daha yüksektir. Ortalama olarak bir medikal markette, tüm ürünlerdeki kar marjı yüzde 23 civarında bulunuyor.

Bir devlet hastanesine yakın ve ciddi bir rakibi bulunmayan bir medikal market aylık ortalama 12 bin lira para kazanmaktadır. Rakam tamamen ortalamadır.

Diğer iş fikirlerini incelemek için ilgili kategori : İş Fikirleri

Önerilen Makale : Kar Oranı Yüksek İş Fikirleri (20 İş Fikri)

 

Yorum Yap

Yorum Yap