1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik haberleri
  3. Lale Soğanı Yetiştiriciliği

Lale Soğanı Yetiştiriciliği

lale soğanı yetiştiriciliği
11

Lale Soğanı Yetiştirmek

Lale soğanı yetiştirerek yüksek kazanç elde etmek mümkün olmaktadır. Lale yetiştiriciliğini avantajlı kılan faktörler; kolay yetiştirilmesi, ekonomik olması ve çiçeklenme süresinin ayarlanabilmesidir. Bu gibi noktalardan dolayı lale yetiştiriciliğine talep çok artmıştır. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında lale soğanı alımına talep oldukça yüksektir. Basit püf noktalarına dikkat ederek kolayca lale yetiştiricisi olabilirsiniz. Bu sayede karlı bir pazara sizin de ortak olmanız mümkün olacaktır. Lale yetiştiriciliği maliyeti çok yüksek olmadığından ortalama bir sermaye ile hemen işe başlayabilirsiniz.

Lale soğanı nedir?

Lale zambakgiller familyasından olup, soğanlı ve çok yıllık otsu bir bitkidir. Lalenin 75 farklı çeşidinin olması da ticari değerinin yüksek olmasında önemli bir etkendir. Lale dış mekanda yetiştirilmeye uygun bir bitki olduğundan kapalı ortamlarda yetiştirilmesi mümkün olmamaktadır. Pek çok renk çeşidi bulunan lalenin en çok talep gören renkleri; kırmızı, sarı, beyaz ve pembedir.

Lale Soğanı Nasıl Yetiştirilir?

Lale soğanı yetiştirirken en avantajlı olan konu her türlü toprakta yetişebiliyor olmasıdır. Lalecilikte kullanılacak en uygun ve verimli toprak ise; taşsız, kireçsiz ve kumlu olandır. Toprağın ph değeri 6,5-7 arasında olursa en yüksek verim alınacaktır. Ticari yetiştiricilik tarlada yapılmaktadır. Bu tip yetiştirme işine kesme çiçekçilik denir. Lale tohumu alırken zaman çok önemlidir. Her ne kadar yılın her günü satılsa da esas satış sonbaharda yapılır. Lale soğanı alındığı anda hiç beklemeden dikim işlemi yapılmalıdır. Açık havada yapılan dikim işleminin ardından soğuklar başlayınca lale soğanları uykudan uyanır ve köklenmeye başlarlar.

Lale Soğanı Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Havalandırılmış ve yabancı otlardan arındırılmış toprağa dikim işlemi gerçekleştirilmelidir. İklime göre ekim zamanı değişkenlik göstermektedir. Soğuk iklimli bölgelerde Eylül ayından Aralık ayına kadar dikim işlemi yapılmalıdır. Ilıman iklim olan yerlerde ise Ekim ayından Ocak ayına kadar dikim gerçekleştirilmelidir. Her türün farklı çiçeklenme zaman olsa da Mart ve Mayıs ayları arasında çiçeklenme sağlanmış olur. Saksıda lale soğanı ekimi yapılsa da ticari kazanç için mutlaka açık alanda ekim işlemi yapılmalıdır.

Lalede Sulama ve Gübreleme

Lale soğanı ekimi gerçekleştikten sonra sulama çok önemlidir. İlk ekimin ardından hava yağışlı değil ise soğanları muhakkak sulamak gerekir. Soğuk havalarla birlikte yağan yağmur sayesinde laleler gelişmeye devam eder. Lale serin iklimi tercih ettiğinden sulama en önemli konudur. Soğuk seven bir bitki olması sayesinde don olaylarından etkilenmemektedir. Bu da yetiştiriciye kolaylık sağlamaktadır.

Lale gübreleme işlemleri için ilk dikkat edilecek konu toprağın yapısıdır. Kumlu ve killi yapıdaki topraklar ile süzek etkiyi arttırabilirsiniz. Koyun gübresi kullanarak etkin bir gübreleme işleminden faydalanabilirsiniz. Bu şekilde bir yapı sağlanması halinde ekstra bir besin takviyesi ihtiyacı olmayacaktır. Lale hasadı yaparken yüksek verim elde etmek için sulama ve gübreleme konusunda özenli olunması gerekir.

 

Lale Soğanı Nasıl Çoğaltılır?

Lale çiçek verdikten sonra soğanı yok olur. Lale soğanı çiçek açınca kökünde küçük soğanlar oluşmaktadır. Lale çiçeği kuruduktan hemen sonra bir sonraki yıl için oluşan yeni soğanları görebilirsiniz. Gelecek yıl kaliteli soğan elde etmek için çiçek solduğu anda sapların ucundan koparmalısınız. Meyveleri ya da diğer deyişle lale tohumları oluşursa, gelişmekte olan soğanların besinlerine ortak olacaklardır. Bu da soğanın kalitesini düşürecek ve çiçekler küçük çıkacaktır.

Lale çiçek açtıktan bir süre sonra yaprakları kurumaya başlar. Bu aşamada sulama bırakılmalıdır. Artık gün yüzüne çıkan soğanları görebilirsiniz. İklim koşullarına göre toprakta bir sonraki yıl için bırakabilir ya da lale soğanı toplama işini yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap