İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Başarı Hikayeleri
  3. Kot Dükkanından Medya İmparatorluğuna Acun Ilıcalı

Kot Dükkanından Medya İmparatorluğuna Acun Ilıcalı

acun-ılıcalının-hayatı

Kot Dükkanından Medya İmparatorluğuna

Ülkemizde onu tanımaya, duymayan kişi yok. Sunduğu programlarla, yarışmalarla her gece evlerimize konuk olan bir isim, Acun Ilıcalı. Hayatı başarılar kadar acılarla da dolu olan Acun Ilıcalı’nın bu noktaya gelmesinde yaşadıklarının da etkisi oldukça fazla.

Acun Ilıcalı 29 Mayıs 1969’da Edirne’de dünyaya geldi. Annesi müdür babası müteahhit olan Ilıcalı, 5 yaşında ilkokula başladı. Oldukça zeki ve hareketli olan Acun, Kadıköy Anadolu Lisesi’ni kazanarak İstanbul’a anneannesi ile dedesinin yanına taşındı. Liseyi de büyük bir başarıyla geçiren Ilıcalı, İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği’ni kazandı. Ve hayatına yön veren olaylar bundan sonra olmaya başladı. İlk önce lise hayatı boyunca ona bakan dedesi ve anneannesini bir trafik kazasında kaybetti. Bir süre bunun etkisinde kalsa da sonra hayatına devam etmeye karar verdi ve 19 yaşındayken üniversite aşkıyla evlendi. Ardından ilk kızı Banu Ilıcalı’yı kucağına aldı. Hem kendisi hem de eşi öğrenci olduğu için Banu’ya anne ve babası bakıyordu. Diğer acı haber de Banu 10 aylıkken geldi. Annesi, babası ve Banu Bodrum’a tatile giderken bir trafik kazası daha yaşandı. Bu kazada Acun Ilıcalı hem annesini hem babasını kaybetti. Kızı Banu’nun ise vücudunda 17 kırık vardı. Bu olayın ardından ağır bir depresyona giren Acun Ilıcalı, eşi Seda Başbuğ’dan boşanarak kendini eve kapattı. Henüz evden yeni yeni çıkmaya başlayan Acun’u bir acı haber daha bekliyordu. Arkadaşıyla birlikte Bağdat Caddesi’nde motor kazası geçirdi ve bu kazada arkadaşını da kaybetti.

acun-ılıcalı
acun-ılıcalı

Televizyon Dünyasına Geçişi

Ailesini kaybettikten sonra ona kalanları 2 yıl içerisinde tüketen Acun Ilıcalı çalışması gerektiğini anlayarak Bağdat Caddesi’nde bir kot pantolon dükkanı açtı. Fakat daha yılı dolmadan dükkan iflas etti. Tüm bu süreçte hem maddi hem de manevi yardımı esirgemeyen arkadaşlarından biri Acun’u Show TV’de mali kontrolör olan İrfan Şahin ile tanıştırdı. Ve bu tanışmayla Acun’un şansı dönmeye başladı.

Fenerbahçeliliğiyle bilinen Acun Ilıcalı’nın ilk televizyon deneyimi Beşiktaş muhabirliği ile oldu. Futbol bilgisiyle hemen göze çarpan Ilıcalı daha sonra spor magazin programı yapan Televole’ye transfer oldu. Burada kendine ait bir bölüm elde eden Acun dünyayı gezerek röportajlar yapıyordu. Bu formatın çok sevilmesi ona kendi programının kapılarını açtı ve ‘Acun Firarda’ ortaya çıktı.

Acun Medya

Televizyon sektöründe oldukça şanslı olan Acun Ilıcalı, Acun Firarda programıyla 105’ten fazla ülke gezdi. Bu seyahatler sırasında gözlemlerde de bulunan Ilıcalı döndükten sonra Acun Medya’yı kurarak kendi programlarını yapmaya başladı. Fear Factor, Survivor, Var Mısın Yok Musun, Yok Böyle Dans ve Yetenek Sizsiniz gibi programlar başta olmak üzere birçok sunuculuk, yapımcılık ve jürilik görevi üstlendi. Bu programlardaki sempatik tavırları onun daha çok tanınmasına ve sevilmesine neden oldu. Öyle ki bir yarışma formatı için gittiği toplantılardan birinde ‘Türkiye’de istediğiniz numarası arayın ve Acun Ilıcalı’yı sorun.’ diyerek geniş bir referans ağı sunacak kadar evlerimizdeydi artık.

Reyting rekorları kıran programları ve çalışma azmi Acun Ilıcalı’yı kot dükkanı batırmaktan kendi kanalını satın almaya kadar taşıdı. Daha yolun başındayken 2005 yılında vergi rekortmenleri arasına girmeyi başardı. Şu an 4 farklı ülkede yarışma programlarının yapımcılığını yapan Acun Ilıcalı’yı başarılarından ve azminden dolayı kutluyoruz.

Nike’ın Kurucusu Phil Knight’ın Yükselişi, Nike nasıl kuruldu sorusunu soruyorsanız, bu yazımız tam size göre!

Yorum Yap

Yorum Yap