İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Girişimcilik haberleri
 3. Kendi işinizi kurarken dikkat edilmesi gerekenler

Kendi işinizi kurarken dikkat edilmesi gerekenler

kendi-isini-kurmak-hakkinda
3

İş kurmak konusunda hemen herkesin özel hayalleri vardır. Kendi işinizi kurarken dikkat etmeniz gereken şeyleri alt alta liste yapsak da yine muhtemeldir ki herkes kendi işini kurarken kendi yollarını benimseyecektir. Tabi aslına bakarsanız normal olanı da budur.

Öncelikle bir iş yeri açtığınızda kurulan yeni işlerin ilk 8 ay içerisinde %60’lık bir kısmının kapandığını bilmeniz gerekiyor. Dünya halleri bunlar.. İş yeri açmak ve kapatmak arasında hemen hemen hiç fark yoktur. Ancak tabi yinede daha iş yerinizi açmadan bunlarla kafanızı meşgul etmekten şiddetle imtina edin.

Girişimciler kendi işini kurarken nelere dikkat edilmelidir?

Bir iş yeri açarken yasal prosedürlerin ve hukuki uygunlukların ayrıca yasal zemininin yani legallik durumunun güzel bir fizibilite ile etüt edilmesi iş yerinin geleceği için son derece önemlidir.

Muhasebe, vergiler ve iş yeri için alınması gereken / gerekebilecek ruhsat vs. işlemlerinin nasıl sağlıklı yapılacağı hakkında kısa brifingler almak en doğrusu olacaktır. İş kurmak hakkında bu yazı da ilginizi çekebilir; Hürriyet Gazetesi iş kurmak hakkında haber

Şimdi sizlerle kendi deneyimlerimden de yola çıkarak kendi işinizi kurarken dikkat etmeniz gerekenleri paylaşacağım;

 • Rakiplerinizi çok iyi analiz edin, en zayıf yönleri ve en güçlü yanları neler onları iyice öğrenin siz kendi stratejilerinizi bu doğrultuda geliştirin!
 • Kendinize has uygulamalarınız ve kendi öz hizmet prensibleriniz olsun. Yani buradan özgün olmanız gerektiğini anlayın.
 • Çalışanlarınızı (eğer varsa) çok iyi seçin. Siz yokken sizi temsil edecek yegane kişiler çalışanlarınızdır.
 • Reklamın iyisi kötüsü olmaz demeyin hep iyi reklam yapmaya çalışın.
 • En iyi reklam işinizdir. Yaptığınız iyi ve güzel işlerle anılmak sizi her zaman yükseltir.
 • Ucuz olmayın, iyi olun.
 • İyi olmayın, daha iyi olmaya çalışın. Kendi işinizi kurarken dikkat etmeniz gerekenler arasında aslında en önemli madde bu.
 • Samimiyet, ilgi – alaka müşterilerinize olan tutumlarınız çok önemli. İlgisiz tok satıcıları eski bile olsa kimse sevmez.

Şirket yönetiminde dikkat edilmesi gerekenler

Buraya kadar daha çok davranışsal konulara yoğunlaştık. Çünkü mesleki bazda her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Kendi işinizi ”en iyi nasıl yapılır?” sorusuna verilecek cevaplar noktasında en iyi siz verirsiniz.

İş hayatındaki en büyük yetenek; diğerleriyle iyi geçinip, onların yaptıklarında etkili olabilmektir.  John Hancock

Kendi işini kurmakla ilgili sözler arasında en sevdiğim belki de John Hancock’un söylediği yukarıdaki sözdür. Kimseyle kötü olmamanız gerektiği hakkında bir betimleme içermekte aslında.

Cüretkarca, korkusuzca, pervasızca yaşa. Rekabet içinde olmanın tadını çıkarmak için elinden gelenin en iyisini yap.  Henry J. Kaiser 

Yukarıdaki sözde ise girişimcilik ve girişimci kişilerin özellikleri arasında en tepede yer alan cesaret vurgusunu ilk okumanızda anlayabilirsiniz.

İş kurarken dikkat edilmesi gerekenler tabi ki bu kadar sınırlı değil. İş kurarken atılacak adımlar kendinizin de rahatlıkla üzerine düşünerek ekleyebileceği maddeleri içermektedir. Eklemek istedikleriniz için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Kendi hayatınız için Fikirler çok önemli..

Yorum Yap

Yorum Yap