İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik haberleri
  3. Kaz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Karlı mıdır ?

Kaz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Karlı mıdır ?

Kaz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır Karlı mıdır resim
12

Kaz yetiştiriciliği oldukça karlı bir yatırım olup, Türkiye’nin her yerinde yetiştirmeye açık bir iş modelidir. Özellikle doğu bölgelerde yoğunlukla tercih edilmekte ve yetiştiricisine yüksek gelir sağlamaktadır. Kaz yetiştirmek isteyen girişimciler için en önemli konu sermayedir. İşe ilk başlarken çok yüksek sermaye koymanız gerekmemektedir. Kaz yetiştiriciliği işine sermayeniz düşük ise 10 adet kaz ile başlamak yeterli olacaktır. Kazlar hızlı üremeleri ile 1 yıl içinde kendini 10 katına çıkararak işinizin büyümesini sağlayacaktır. Hayvan yetiştiriciliği yaparken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Bu detaylara özen gösterilmesi halinde kolaylıkla yeni işinizin sahibi olabilirsiniz. Kaz yetiştiriciliği hibe 2019 yılında var mıdır, karlı mıdır, püf noktaları nelerdir konularına bir göz atalım.

Kaz Yetiştiriciliği ve Pazarlama

Kaz yetiştiriciliği oldukça karlı ve kolaylıkla yapılabilir bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır. Hayvan yetiştirirken en önemli konu yemek ve barınak ihtiyacıdır. Kazlar yaz aylarında çimenle, kışın da yulaf ve mısır gibi maliyeti düşük tahıllarla beslenebilirler. Her türlü hava koşuluna ve hastalıklara karşı oldukça dayanıklı hayvanlardır. Bu nedenle tavuk ya da büyük başlar gibi kapalı alanlara ihtiyaç duymazlar. Korunaklı ve uygun bir barınak olması işinizi görmek için yeterli olacaktır. Kazlar için gerekli olan bir başka husus, çiftliğin su kaynağına yakın bir alana kurulmasıdır. Yaklaşık 2 dönüm üzerine kurulu, bol yeşil alan imkanı ve su kaynağı bulunan bir arazide maliyetleriniz düşecektir. İşe başlamadan önce örnek kaz çiftliği araştırması yapmanızı tavsiye ederiz.

Kaz yetiştiriciliğinde en son ve önemli kısım da pazarlamadır. Kaz etinden yapılan yemekleri pek çok restoranın menülerine alması sonucu kaz etine talep artış göstermiştir. Aynı zamanda kazın eti dışında yetiştiricisine pek çok getirisi bulunmaktadır. Kaz tüyü, kaz ciğeri, kaz yağı, kaz yumurtası gibi farklı ürünlerinden de kar elde edilmektedir. Bu bağlamda düşünüldüğünde hem yetiştirme hem de pazarlama aşamalarında yüksek karlılığı bulunmaktadır. Uygun alan ve istek olması durumunda tavuk çiftliğinden daha fazla kazanç sağlanacağı söylenebilir. Üretmekte olduğunuz kazları toplu şekilde de satabilirsiniz. Bu sayede parçalı yerine tek seferde elde edeceğiniz gelir ile daha sağlam bir kar elde etmiş olacaksınız. Toptan kaz alan firmalar ile irtibata geçerek toplu satış yapabilirsiniz.

Kaz Yetiştiriciliği Püf Noktaları

Kazlar cinsine ve türüne bağlı olarak 4 kilo ile 13 kilo arasında değişen ağırlıklara sahip olabilirler. Kazlar serbestçe gezinmeleri halinde kolaylıkla kendi kendilerine beslenebilirler. Ağırlıklarına göre tükettikleri yiyecek miktarı göz önüne alındığında diğer kanatlı hayvanlara göre daha düşük maliyete gelmektedir. Tüm bunlar kaz yetiştiriciliğinin tercih edilmesinde önemli birer etkendir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir konu üremedir. Kazlar tek eşli hayvanlar olup, eşlerini seçerler. Genellikle yetiştiriciler 1 erkek 2 dişi kaz üremesini tercih ederler. Ancak en iyi ve sağlıklı verim 1 erkek 1 dişi birlikteliği ile meydana gelmektedir. Kaz üretim tesisinde doğal bir ortam olması ve kurduğunuz barınak etrafının mera olması çok önemlidir. Bu sayede kazlar doğal beslenme ortamından faydalanmaktadır. Kaz ticareti yapmak için püf noktalarına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Kaz Yetiştiriciliği Karlı mı?

Diğer tüm kanatlı hayvan yetiştirme işlerine göre kaz yetiştiriciliği son derece karlı bir iştir. Çok az sayıda kaz yetiştiricisi bulunup, ekseriyetle doğu bölgelerinde kendileri için yetiştirme yapmaktadır. Eğer iyi ürün yetiştirirseniz Fransa, Polonya gibi bazı ülkelere çok tercih ettikleri kaz ciğerini ihraç edebilirsiniz. 100 kaza sahip olduğunuz bir iş modelinde ay sonunda 10.000 TL kar elde etmek mümkün olacaktır. Kaz çiftliği kurmak için devlet desteği alarak daha sağlam bir şekilde işe başlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap