1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. İnternet ve Gaming Cafe Açma Maliyeti ve Kazanç Oranları
Trendlerdeki Yazı
_ok_k_zd_m

İnternet ve Gaming Cafe Açma Maliyeti ve Kazanç Oranları

oyun-cafe-acmak

İnternet ve oyun cafesi açmak için neler gerekli, maliyeti ve kazanç oranları nedir? Nelere dikkat edilmeli, hangi oyunlar yasak? Gaming cafe bilgisayarları nasıl olmalı? Gibi daha bir çok soruya yanıt verdiğimiz makalemiz…

Bilgisayarlar her ne kadar çoğu eve girse de internet cafelere olan talep azalmıyor. Günümüzde biraz değişim göstererek daha çok “Gaming Cafe” lere dönüşen internet kafeler hala çok iyi iş yapıyor. Bu sektöre girmek isteyenler, yatırım yapmak isteyenler bir internet cafe açmak için ne kadar sermaye gerekir, internet kafe işletmenin püf noktaları nelerdir merak ediyorlar.

Nereden Başlamalıyım;

Öncelikle bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek ilinizde veya ilçenizde gaming cafe açma ya da internet cafe açmak istediğinizi, bunun için nelerin gerektiğini sorarak öğrenmeniz gereklidir. Çünkü bazı belediyeler işyerlerine kontenjanlar belirleyerek kontenjan fazlası işyerlerinin açılmamasını sağlamaktadırlar. Bu konunun hukuksal boyutu, belediyenin kısıtlamada bulunup bulunamayacağı da ayrı bir mevzu. Siz yinede önceden belediyenizden bilgi almanızda fayda var. Belediye onay verdikten sonra bazı evrakları hazırlamanız gerekiyor. Ancak bu evraklar bağlı bulunulan belediyeye göre değişmektedir. Bu sebeple belediyenin internet sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Dükkanınızı Açacağınız Yeri Belirleyin;

Eğer siz internet cafe açmak istiyorum diyorsanız muhtemelen dükkan konusunda karar vermişsinizdir. Çünkü dükkanın yeri o kadar önemlidir ki, işyerinizin iç donanımı ne kadar iyi olursa olsun, dükkanın yeri iyi değilse düzgün iş yapamazsınız. Bu sebeple çarşıda, mahalle arasında, alışveriş merkezinde, vs. nerede olursa olsun, hitap edeceğiniz kitlenin seçimine göre dükkan yerinin belirlenmesi esastır. Ayrıca dükkanınızın okullara 100 metre mesafede olması gereklidir. Bu denetimi Belediyede görevli Ruhsat şubesi yapar. Zaten denetim yapıldığı zaman, şartların uygun olup olmadığı tahlil edilir. Ruhsat almaya elverişli bir alan değilse belediye izin vermeyecektir.

İnternet – Gaming Cafe Maliyeti Nedir?

İnternet cafe açarken öncelikle yapılacak işin büyüklüğü analiz edilmelidir. Örneğin mahalle arasında internete girmek amacıyla ve çok fazla sistem gereksinimleri gerektirmeyecek oyunların oynanacağı bir cafe açmak istiyorsanız 100 bin lira kadar bir sermaye yeterli olacaktır. Ancak daha büyük çapta bir iş yapmak ve özel oyun aksesuarlarının olduğu (oyuncu koltuğu, oyuncu faresi, mekanik oyuncu klavyesi, büyük monitörler ve kaliteli donanımlara sahip bilgisayar kasası) bir Gaming Cafe kurmak istiyorsanız en az 200 bin TL sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Bu rakamın 300 bin liraya kadar çıkması cafenizin kalitesini yükseltecektir.

Bilgisayar donanımlarını toplarken internet üzerinden araştırmalar yaparak en iyi fiyata, en uygun donanımları almalısınız. Bilgisayarların parçalarını toplama usülü alacağınız için donanımlar konusunda bilgili bir kişiden yardım almanız gerekebilir.

Bilgisayar kasası toplarken en çok önem vermeniz gereken elbette kaliteli ekran kartlarına sahip olmaktır. Bir oyun bilgisayarında olmazsa olmaz şey yüksek FPS’leri karşılayabilen, güncel oyunları High, Ultra seviyesinde çalıştırabilen bir ekran kartı seçmenizdir. Oyun bilgisayarlarında daha çok NVIDIA marka kartlar talep görüyor. Siz de bu markanın uygun fiyatlı modellerini satın alarak bilgisayar kasasını oluşturabilirsiniz.

Kaç Masa ile başlanmalı ?

Gaming cafe açma düşüncesiyle birlikte hemen akla kaç masa ile başlamak gerektiği gelir. 15-20 masa düzenine göre bilgisayar topladıktan sonra artık dükkan kiralama aşamasına geçebilirsiniz. Tabi bu sayı sermayenize göre değişebilir. Kendinizi ilk etapta pek zorlamadan ve dükkanın tutup tutmayacağını kestirmeden 15-20 masa ile başlamanız tavsiye edilir. Sonrasında işler iyi gittiği takdirde masa sayınızı arttırabilirsiniz. Dükkanı da buna göre seçmek de fayda var tabiki.  Dükkan aramadan önce internet cafe açabilmek için 100 m2 dükkan alanı ve çift tuvalet bulunması gerektiği şartını bilmenizde fayda var. Bütçenize uygun kirası olan bir dükkan ararken bu şartı göz önünde bulundurarak aramalısınız. Ayrıca cami ve okul gibi yapılar ile dükkanınız arasında en az 100 metre uzaklık olması gerektiğini de bilmelisiniz.

internet & game cafe açmak

İnternet Cafe Ruhsatı Almak

Faaliyet göstereceğiniz alanı oluşturarak belediyeye gitmeniz gerekmektedir. Ruhsat alma aşamasında belediyeye teslim etmeniz gereken evraklar bulunmaktadır. T.C. kimlik belgesi fotokopisi, adres belgesi, sabıka kaydı, vesikalık fotoğraf, dükkanı kiralıyor iseniz kira kontratı, satın alıyor iseniz tapusunun fotokopisi gibi evraklar ile belediyeye başvurmanız gerekiyor. Ayrıca vergi dairesine giderek, vergi levhası almalısınız.

internet cafe ruhsatı alabilmek için öncelikle şu 2 önemli şarta dikkat etmelisiniz;

1- Cafeniz cami ve diğer ibadethanelere, tüm okullara en az 100 metre uzaklıkta olmalı.
2- Cafede iki tuvalet olmalı ve cafenin kulanım alanı en az 100 m2 olmalı.

İnternet Cafe Ruhsatı için Gerekli Belgeler

– Başvuru beyan formu
– Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
– Esnaf ve Sanatkârlar Oda Kayıt Belgesi
– İş Esnaf ve Sanatkâr Sicil Tasdiknamesi
– Vergi Levhası Fotokopisi
– Kira sözleşmesi (dükkan kira ise gereklidir)
– Yapı kullanım izin belgesi
– Kat mülkiyetine uygun ise kat maliklerinin izinleri.
– İtfaiye uygunluk raporu
– Mesul Müdür’ün adı-soyadı, TC Kimlik Numarası, Mesul Müdür sözleşme tarihinin beyanı
– Çalışanların ad soyadı, TC Kimlik Numarası ve Adli Sicil Beyanı
– Mesafe krokisi
– Kolluk Kuvvetleri Görüşü

Başlıca gerekli belgeler bunlardır. Bazı belediyelerde ekstra evraklar talep edilebilir. Bunun için bağlı bulunduğunuz belediyeden bilgilendirme alabilirsiniz

Diğer Önemli Prosedürler

İnternet Cafeler için başka önemli prosedürler de vardır.

– Sabit IP Numarası (Türk Telekom’dan onaylı)
– TİB Onaylı Filtreleme Yazılımının Fatura veya Lisans Fotokopisi

Bu 2 şartı da karşılamanız gerekiyor. Prosedürlere göre internet cafelerde “Sabit IP” kullanmak zorunluluktur. Bu nedenle Türk Telekom’dan sabit IP’li internet paketleri kullanmanız gerekiyor. Ayrıca TİB’in onaylamış olduğu bir filtreleme programı, yazılımı ile “Güvenli İnternet” kapsamında olmanız gerekiyor.

İnternet Cafede Hangi Oyunlar Yasak;

Gaming cafe açma hususuna ilişkin bilmeniz gereken şeylerden en önemlisi de yasaklı oyunlardır. Ayrıca belirtmek de fayda var ki ; öncelikle okul saatlerinde öğrencilerin internet kafelere girişi Valilikler tarafından yasaklanmaktadır.

Cafenizde bulunan bilgisayarlarda bazı şiddet içerikli oyunların oynatılması yine bazı Valilikler tarafından yasaklanmaktadır. Bu oyunlar;

GRAND THEFT AUTO (GTA) : Gangsterlerin, çete üyelerinin karıştıkları tüm illegal faaliyetleri (hırsızlık, banka soygunu, cinayet, uyuşturucu, alkol, fuhuş vb.) konu alan bir oyun.

HITMAN : Öldüreceği şahıslara yaklaşmak için etrafındaki şahısları da öldüren bir tetikçiyi konu alan oyun.

BLOODRAYNE 1-2 : Vampirlere karşı özellikle kesici aletlerle yapılan mücadele ve aksiyon oyunu.

BATTLEFIELD VİETNAM: Vietnam savaşını konu alan ve çok çeşitli harp silahlarının kullanıldığı savaş oyunu.

THE GODFATHER 1-2 : Mafyanın illegal faaliyetlerini konu alan çete ve gan gster oyunu.

METİN 2 : Planlanmış cinayetler kan ve öfke savaş oyunu. Çeşitli cinayetleri normal bir olay gibi gösteriyor.

 

İş yeri açma üzerine diğer iş fikirleri için ilgili kategori: Dükkan Açmak

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. cafelerin 100 m2 kullanım alanı olaması gerekir maddesini arıyorum fakat herhangi bir mevzuata ulaşamıyorum. Resmi gazete ya da bir belge ile gösterebilir misin bunu bize ?