1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Halı Yıkama Dükkanı Açma Maliyeti ve Kazanç Oranları
_ok_k_zd_m

Halı Yıkama Dükkanı Açma Maliyeti ve Kazanç Oranları

elle-manuel-halı-yıkama-makinesi
11

Halı yıkama şirketi/firması açmak; 2019 yılında da popüler iş fikirleri arasında yer alıyor. Bu yüzden de “Halı Yıkama İşi Yapmak İstiyorum” diyenlerin sayısı da paralel oranda artış gösteriyor. Bir yandan da, “Halı yıkama işi açmak” için gereken malzemeler nelerdir, nasıl halı yıkama işi kurulur, maliyeti nedir, karlı bir iş midir, bu işten aylık ne kadar para kazanılır gibi sorular da, iş fikriyle birlikte geliyor. Çünkü, doğal olarak her girişimci, minimum maliyetle yüksek kazanç elde etmek istiyor. Biz de, sizler için halı yıkama işinin detaylarını araştırdık.

Halı Yıkama İşine Nasıl Başlamalı?

Halı yıkama dükkânı açmak yukarıda da dediğimiz gibi bilgi ve deneyim isteyen bir iştir. Bunun için bu işe başlamadan önce halı yıkama işletmesinde bir süre çalışarak tecrübe edinilebilir. Bunun yanında halı yıkama yöntemlerini öğrenmek için de verilen kurslar ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Her işte olduğu gibi bu iş alanında da iş planı yapmadan kesinlikle adımınızı atmayınız. Bu iş için ayrılacak olan bütçeyi, işlerin nasıl organize edileceği, personel ve malzeme alımı ile pazarlama işlerinin nasıl yapılacağı hakkında bir plan yapılması oldukça büyük önem taşımaktadır. İş için gerekli belgeleri aldığınız zaman işyerinizin bulunduğu bölge belediyesine başvuru yapıp gerekli formları doldurmanız gerekir.

İş yeri açma ruhsatı ve diğer izinlerin yanında vergi levhanızı da almanız şarttır. Halı yıkama firmanız için kullanışlı bir isim bulmalı ve ismi gerekli olan yerlere kayıt ettirmelisiniz. Atacağınız diğer adımlardan bir diğeri ise iş yerinizi sigorta ettirmeniz. Ne çeşit bir sigorta yaptıracağınızı sigortacılar ile görüşerek karar vermelisiniz. Halı yıkma işletmesinde en önemli unsur halı yıkama makineleridir. Orta ölçekli bir işletme ile işe başlamayı düşünüyorsanız bir tane makine başlangıç olarak size yetecektir. Makineye ek olarak temizleme şampuanları, fırça, kimyasal sıvılar ve leke sökücüler halı yıkama şirketinde bulunması gereken malzemeler arasında yer almaktadır. Halı yıkamanız için kendinize müşteri bulmanız gerekiyor. Ev sahibi ve kiracılardan size referans olmalarını isteyebilirsiniz. Daha fazla insana ulaşmak istiyorsanız bunun en güzel yolu interneti kullanmaktır. Web sitenizden şirketinizin tanıtımını yaparak daha fazla iş ve kazanç sağlayabilirsiniz. İşleriniz yoğunlaşmaya başlayınca yeni elemanlar alın. Onları hem iş konusunda hem de müşterilere nasıl davranacakları konusunda eğitebilirsiniz.

Halı Yıkama Dükkânının Maliyeti?

Küçük ölçekli bir halı yıkama dükkânı açmak için fazla bir sermayeye gerek yoktur. Çünkü büyük endüstriyel makinelere ihtiyaç olmayacaktır. Tek fırçası olan küçük makineler aşağı yukarı 5. 000 TL civarındadır. İşletme büyüdükçe makinelerin hacmi de büyüyeceğinden maliyette artacaktır. Büyük ölçekli makineler için 30 bin TL harcamanız gerecektir. Halıları sıkmak ya da kurutmak için makineler ile birlikte kurutma odasının da olması şarttır. Kurutma makineleri için 5  – 12 bin TL arasında bir para harcanacaktır. Halıların müşterilere teslim edilmesi için bir servis aracı alınmalıdır. Bunların hepsini sayarsak halı yıkama için açılacak bir işletmeye 50  – 200 bin TL arasında para gerekmektedir.

 

Kazanç Oranları

 

Halı yıkama işinde kar marjı, giderlerinize göre değişkenlik gösterir. Ama illa net kazanç öğrenmek istiyorsanız; bu işten ayda 2000 TL. de kazanabilirsiniz, 15.000 TL. de, tamamen yatırımınıza ve işinizi nasıl ve nerede işlettiğinize bağlı.

Halı yıkama işinden ne kadar kazanırım? diyorsanız; başlangıçta bahar ve yaz aylarında bu işten daha çok para kazanırsınız. Bu yüzden halı yıkama firması kurmak istiyorsanız; işe başlamak için bahar başlangıcı en uygun zamandır, hemen reklama başlar ve müşterilerinizi almaya başlarsınız, hatta reklamlarınız etkili olursa işlere yetişemeyebilirsiniz bile…

Yeni açılan firmalar kışın yaza göre işlerin düştüğünü belirtiyorlar ama firma oturdukça ve birkaç yıl geçip müşteriler sizi tanıdıkça ve hizmetinizden memnun kalırlarsa, kış aylarında gelen halı yıkama işlerinin yaz aylarında gelen işlerle yakın rakamlara ulaştığı da oluyormuş. Dönüp dolaşıp hep aynı yere geliyoruz dikkat ederseniz, bu tamamen size, hizmetinize, halıları nasıl temiz yıkadığınıza, nasıl temiz koktuklarına, zamanında müşteriden alıp zamanında teslim etmenize, fiyatlarınızın uygunluğuna bakıyor.

Halı Yıkama Fiyatları Ne Kadar? Halılarda metrekare nasıl hesaplanır ve bir halı kaç liraya yıkanır?

Aşağıda, bu işi yapmayı düşünenlere fikir vermesi açısından, iki farklı ilde hizmet veren halı yıkama şirketlerine ait halı yıkama fiyatları/ücretleri bulunuyor. Bunlardan ilki birkaç milyon nüfuslu bir büyükşehire, ikincisi ise yaklaşık 500.000 nüfuslu bir  ilimize aittir.

Bu fiyatlar daha da düşebilir; düşük nüfuslu ilçelerde veya küçük illerde metrekare başına fiyat 1-1,5 TL. daha düşük olabilmektedir.

Bir halı kaç metrekaredir? Örnek halı ebatları;

2 metre x 3 metre ebatlarında büyük bir salon halısı: 6 metrekare yapar.

90 cm. x 300 cm. boyutlarında bir yolluk: 2,7 metrekare yapar.

1,5m. x 2 m. boyutlarında ortalama bir halı: 3 metrekare yapar.

Büyükşehir Halı Yıkama Fiyatları:

Makina halı yıkama fiyatı: 4.00 TL/m2
Shaggy halı yıkama fiyatı: 6.00 TL/m2 (Şagi halı yıkama fiyatı)
El dokuma halı yıkama fiyatı: 7.50 TL/m2
Nepal halı yıkama fiyatı: 6.00 TL/m2
Yün halı yıkama fiyatı 6,00 TL/m2
ipek halı yıkama fiyatı :15.00 TL/m2
Çin halısı yıkama fiyatı: 10.00 TL/m2
Isparta halısı yıkama fiyatı: 6.00 TL/m2

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    Her şeyi hazırladın ama halıyı sırtınızda taşırsınız bu kafayla, herşey den önce 50bin TL kapalı Van aracın parasını bulun sonra yavaş yavaş iş planı kuracaksın