1. Ana Sayfa
 2. Ek İşler
 3. Güneş Enerjisinden Para Kazanmak
_ok_k_zd_m

Güneş Enerjisinden Para Kazanmak

Gunes-Enerjisi1-728x410
10

“Güneş Enerjisinden, güneş panelleri vasıtasıyla elektrik sağlayıp tasarruf etmeyi biliyorduk da, güneş enerjisinden para kazanmak da nedir?” dediğinizi duyar gibiyiz. Bu makalemizde sizlere güneş enerjisinden nasıl para kazanabileceğinizi anlattık, tabi ki güneş enerjisi nedir, güneş enerjisi sistemi kurmak için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve neden güneş enerjisi tercih edilmeli gibi sorulara cevap vermeyi de ihmal etmeyerek.

 

Güneş Enerjisi Sistemi Nedir?

Güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etme yöntemine solar panel sistemi veya güneş paneli sistemi denmektedir. Güneş enerjisinin temeli, güneşten dünyamıza gelen fotonların güneş panelleri sayesinde toplanması ile, fotonların taşıdığı enerjinin elektrik ve ısı enerjisine çevrilmesi ilkesine dayanır. Fotonların güneş piline teması ile, elektronlar panel yüzeyine çekilir. Bu sayede  güneş panelinin üst ve alt katmanları arasında voltaj oluşumu sağlanır. Panelin üst ve alt kısmı boyunca oluşan elektrik devresi, elektrik sistemine  güç akışını sağlar.

Güneş Enerjisinden Kazanç

Güneş enerjisinden elektrik üretmek kazançlı olmanın yanı sıra güvenli bir yatırımdır. sizde GES (güneş enerji sistemi) ile elektrik enerjinizi üretmenin yanı sıra üretilen fazla enerjiyi bölgenizdeki enerji dağıtım yetkilisine satarak  gelir kapısı oluşturabilirsiniz. Bu süreden sonra artık elektrik faturası ödemediğiniz gibi bir de üretilen fazlası enerji sayesinde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

1000 m2’lik bir çatıda, yaklaşık 160 kW gibi elektrik enerjisi elde edilebilir. Ülkemizdeki illerin güneşlenme saatlerine göre, 240.000-260.000 kW enerji elde etmek mümkündür. Bunun finansal getirisi ise yıllık ortalama $34.000 kadardır. Yani 1000 m2’lik çatısı olan bir üretici için çatının uygunluğu sağlandığı takdirde, yıllık ortalama $34 bin gelir elde etmesi olağandır. Kurulan sistemde bu miktarda elektrik tüketimi olmayan yatırımcılar için de, üretilen elektriğin devlet garantisi ile 10 yıl boyunca şebekeye satılması da sağlanmaktadır.

Apartmanlarda, konutların çatı veya cephelerinin güneş enerjisi sistemi ile elektrik enerjisi üretimi kullanılması yasalarla da teşvik ediliyor. ancak Söz konusu yasaya istinaden çatılara kurulacak üretim tesisinin kurulum gücü 10 kW geçmemesi, üretim ve tüketim tesisinin aynı noktada bulunması gerekiyor.

 

Sistemin Kendisini Amorti Etmesi

Ürettiğiniz elektrik enerjisinin fazlasını kamu alım garanitisi olan  13,3 cent/dolardan (Kwh) bölgenizdeki elektrik dağıtım yetkilisine satabilirsiniz. Maliyet ve üretim verimi bölgeye, mevsime, sistemin yapısı vb. unsurlara göre değişiklik gösterse de  sistem kendisini  5-10 yıl arasında  finanse ediyor .

Neden Ges?

 • Yenilenebilir enerjidir. Enerjiyi güneşten aldığımız için sınırsız, bitmeyen bir kaynaktır.
 • Çevreye zarar vermeyen temiz bir enerji kaynağıdır.
 • Kolay depolanabilir ve kullanım alanı çoktur.
 • Ucuz yollu yatırımlarla yüksek verimler sağlayabilir.
 • Elektrik zamlarından etkilenmez ve kendi enerjinizi de sistemden sağlayabilirsiniz.
 • Devlet teşviği ve üreticiye vergi muafiyeti vardır.
 • Yenilebilir enerji sistemleri içerisinde kurulumu, bakımı ve işletimi en kolay olan sistem güneş enerjisi sistemleridir.
 • Enerji ihtiyacı olan her yerde güneş enerjisi sistemleri kurulabilmektedir.

 

Güneş enerji sistemi kurmak için yatırımcıların dikkat etmesi gerekenler

Güneş enerji sistemi kurmak isteyen yatırımcıların dikkat etmesi gereken ve fiyatları etkileyen birçok etken vardır. Güneş panellerin üretim yeri ve markası, güneş panelinin üretim gücü, inverterler, AC ve DC kabloları, güneş enerjisi sistemi kurulacak olan arazi ve bina yapısı, panellerin kurulumunda alt yapı olarak ikili veya üçlü olması, kurulumun sahte veya betonlama olması, takip sistemleri, enerji nakil hattı, trafo yapısı, kesiciler, telle çevrilen alan, aydınlatma, güvenlik sistemi, bağlantı ekipmanları, konstrüksiyonun kalitesi güneş enerjisi santralinin fiyatını doğrudan veya dolaylı olarak etkilemektedir.

Ticari ya da kendi öz tüketimi için güneş enerjisi santrali kurmak isteyen yatırımcılar kesinlikle sadece fiyat odaklı hareket etmemelidir. Yatırımcıların, özellikle malzeme, işçilik ve en önemlisi kaliteden ödün vermeyen firmalar ile çalışmaları oldukça önemlidir. Aksi durumda zararla karşı karşıya kalma riski artar.

 

Güneş Enerjisi Kullanan  Büyük Firmalar

Dünyanın bir çok yerinde büyük firmalarında enerjilerinin bir kısmının veya tamamının kaynağı yenilenebilir enerji olan güneş! İşte bunlardan birkaçı…

 

 1. Macy’s – 38.9 MW

 1. IKEA – 44.9 MW

 1. General Growth Properties – 50.2 MW

 1. Costco Wholesale – 50.8 MW

 1. Kohl’s – 51.5 MW

 1. Apple – 79.4 MW

 

 1. Prologis – 120.7 MW

 1. Walmart – 149.4 MW

 

 1. Target – 203.5 MW

Yorum Yap

Yorum Yap