İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik haberleri
  3. Google Stadia Tanıtıldı ! Oyun Dünyasının Netflix’i !

Google Stadia Tanıtıldı ! Oyun Dünyasının Netflix’i !

Google-Stadia
5

Google, tüm oyun sevenlerin merakla beklediği oyun servisi Stadia’yı tanıttı. Oyuncuların sevdikleri oyunları TV, bilgisayar, tablet veya akıllı telefon ekranları üzerinden oynayabilmesine olanak sağlayan bulut tabanlı yeni oyun sistemi Stadia için, oyun dünyasının netflix’i diyebiliriz. Stadia için özel kontrol cihazı da geliştiren Google’ın bu yeni uygulamasındaki  oyunseverlere sunacaklar ve stadia özellikleri şu şekilde ;

 

Google stadia

 

Google, oyun dünyasında merakla ve heyecanla beklenen yeni servisini duyurdu. Google Stadia adını verdiği bulut tabanlı oyun servisi ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenen Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC) tanıtıldı.

 

Google CEO’su Sundar Pichai’nin de katıldığı Oyun Geliştiricileri Konferansında tanıtılan Stadia, oyunseverlerin en sevdikleri oyunlara ister TV, ister bilgisayar ve isterse de tablet veya akıllı telefonlarından erişmesine imkan sağlıyor. Oyunlardaki platform sınırlamasını ortadan kaldırmak hedefiyle geliştirilen Stadia, bu amaçla oyunları buluttan yayınlayacak.

Bu yıl içinde kullanıma açılacak olan servis, oyunları HDR ve surround ses ile saniyede 4K ve 60 kareye kadar çözünürlükte sunabilecek. Google’ın küresel bağlantılı veri merkezleri ağını kullanan Stadia ile oyuncular, favori oyunlarına istedikleri zaman ve istedikleri ekrandan erişebilecekler.

 

‘ŞİMDİ OYNA’ BUTONU…

Google tarafından yapılan açıklamada “ YouTube‘da günlük olarak oyunla ilgili içeriği izleyen 200 milyondan fazla kişinin olduğu bir dünyada, Stadia bu oyunların çoğunu ‘şimdi oyna’ butonuna basarak oynanabilir hale getiriyor” denildi.

Örneğin, YouTube’ta “Far Cry 5” oynayan birini izlerken, “şimdi oyna” düğmesine tıklayarak, kendi oyununuza başlayabileckesiniz. Bulut tabanlı çalışan oyun servisinde, indirme, yükleme, güncelleme ve yama gibi işlemlere de kesinlikle gerek kalmayacak.

OYUN KONTROLÖRÜ

Google, oyun platformu Stadia için özel bir oyun kontrolörü de geliştirdi. Kullanıcılar, ‘Stadia kontrolörü’ adı verilen bu kontrol ünitesinden Google’ın veri merkezine Wi-Fi üzerinden doğrudan bir bağlantı kurabiliyor, böylece oyunları oynayabiliyor. Görüntü yakalama, kaydetme ve 4K çözünürlükte oyun paylaşma için özel bir düğmesi de olan kontrolör cihazı, ayrıca Google Asistan düğmesi ve dahili mikrofonla donatılmış.

Google Stadia Tanıtım Videosu;

 

STADIA’DA YAYINLANAN İLK OYUN HANGİSİ OLACAK?

Platformlar arası oyun oynamayı destekleyecek şekilde geliştirilen Stadia servisinin ve Stadia kontrol cihazının fiyatı hakkında bir henüz resmi açıklama yapılmazken, Google’ın Stadia servisinde sunulacak ilk oyununun hangisi olacağı da oldukça merak konusuydu. Google stadia da yer alacak ilk oyunun, Doom Eternal olacağını açıkladı.

Yorum Yap

Yorum Yap