İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ek İşler
  3. Gizli Müşteri Olarak Para Kazanmak

Gizli Müşteri Olarak Para Kazanmak

gizli-musteri-nedir-ne-yapar-nasıl-olunur
7

Gizli Müşteri Olarak Nasıl Para Kazanılır

Birçok insan gizli müşteri olarak para kazanmak istiyor ancak bunu nasıl yapacağını bilmiyor. Sizler de nasıl gizli müşteri olunur bilmiyor ve gizli müşteri olarak nasıl para kazanılır diye merak ediyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz makalemizi okumaya devam edin.

Bu arada ufak bir hatırlatma ; gizli müşteriler, “gizli alışverişçiler” ve “gözcüler” olarak da anılıyor ve biliniyor. O sebeple diğer isimleri duyduğunuzda kafanız karışmasın, hepsi aynı anlama geliyor 🙂

 

Gizli Alışveriş ne demek?

Firmalar ürünlerini ve hizmetlerini değerlendirmelerine yardımcı olmaları için gizli müşterilerle birlikte çalışıyorlar. Bu sayede müşteri hizmetlerini geliştiriyorlar. İstatistiklere göre üç müşteriden ikisi kötü müşteri hizmetleri nedeniyle bir şirket ile iş yapmayı bırakıyor. Firmalar ürünlerini veya hizmetlerini değerlendirmeleri için müşteri gibi davranan gizli müşteriler tutuyorlar ve gizli müşterilere para ödüyorlar. Gizli müşteriler bu şirketlere faydalı geri bildirimler veriyorlar ve detaylı bir rapor hazırlıyorlar.

 

Gizli müşterilerle kimler çalışıyor?

Büyüklü küçüklü birçok şirket gizli müşterilerle çalışıyor. Restoranlar, mağazalar, marketler, oteller, gemi turu şirketleri,fast food zincirleri ve özellikle giyim mağazaları gizli müşteriler kiralıyorlar. Hatta inanması güç ama akaryakıt istasyonları bile, tuvaletlerinin temizliğini değerlendirmek için gizli müşterilerle çalışıyorlar.. Firmalar direkt olarak gizli müşterilerle çalışmak yerine, potansiyel gizli müşteri veri tabanları olan ajanslarla çalışmayı tercih ediyorlar.

 

Gizli müşterilerin görevleri neler?

Yapılan bir araştırmaya göre fast-food restoranlarının %70 ila %80’i gizli müşteriler ile çalışıyor. McDonald’s 2002 yılından beri gizli müşterilerle çalışıyor ve bu gizli müşteriler her ay, her dükkanı bir kere ziyaret ediyorlar. Ücretsiz yemek karşılığında çalışan gizli müşteriler hizmetin hızı, siparişin doğruluğu ve restoranın temizliği ile ilgili notlar alıyorlar. Menüde yer alanları ( sandviç, patates kızartması ve içecek ) ve çalışanların samimiyetini değerlendiriyorlar. Gizli müşteriler evlerine gittiklerinde online raporları dolduruyorlar ve bu raporları şirketlere gönderiyorlar.

 

Gizli müşteri ajanslarını nereden bulabilirim?

Değişik türlerde ajanslar var. İtibarlı ajanslara kayıt olurken herhangi bir ücret ödemezsiniz ancak kayıt olmanız %100 seçileceksiniz anlamına gelmiyor. En iyi yol farklı ajanslara kayıt olmaktır. Kayıt karşılığı ücret isteyen ajansları eleyin. (Başvuru alan siteleri görmek için tıklayınız)

İnternet üzerinden araştırma yaparak gizli müşterilerle ilgili bilgi ve eğitim veren ajanslara ulaşabilirsiniz. Ajansların internet sitelerinde gizli müşterilerin deneyimlerini paylaştığı ve sorulara yanıtlar verdikleri bilgilendirici forumlar da var.

 

 

Gizli müşteriler ne kadar kazanıyor?

Ücretler göreve göre çeşitlilik gösterse de, saati 10 TL’den başlıyor. Ödemeler farklı şekillerde de olabiliyor. Örneğin görev karşılığında ücretsiz ürün veya hizmet alabileceğiniz gibi hem ücretsiz hizmet hem de saat başı ücrette alabilirsiniz. Deneyimli gizli müşteriler bir haftalık tatiller bile kazanabiliyorlar. İtibarı iyi olan gizli müşteriler düzenli kazanç elde etmelerine yardımcı olacak kadar görev alıyorlar. Ancak yeni gizli müşteriler birkaç görev ile başlıyorlar veya gece yarısı bir akaryakıt istasyonun tuvaletinin temizliğini değerlendirmek gibi daha az arzu edilen görevlerle başlıyorlar.

 

Nasıl gizli müşteri olabilirim?

On binlerce insan gizli müşteri ajanslarının veritabanlarına üye olduğundan düzenli görevler almak için dikkat çekmeniz gerekiyor. Çoklu görevler alma ihtimalinizi arttırmanın bir sürü yolu var. Deneyimli gizli müşteriler şunları tavsiye ediyor:

Görevden sonra hizmet raporunuzu en iyi ve anlaşılabilir şekilde doldurun. Bilgilerin kesinlikle tam olduğundan ve yanıtların sorulan sorulara uygun olduğundan emin olun. Yazım ve dilbilgisi kuralları da tabi ki olmazsa olmaz. Baştan savma özensiz raporlar gelecekteki görevlerinizi olumsuz etkiler, yeni görev alma şansınızı oldukça düşürür.

Gizli müşteri sertifikası almanızda büyük fayda var. Çünkü ajanslar sertifikalı gizli müşterilere öncelik verirler.

Şansınızı daha da arttırmak için farklı farklı ajanslara başvurarak kayıt olun.

Ayrıca kariyer sitelerinde de bir çok gizli müşteri ilanına rastlamanız mümkün.  Örneğin kariyer.net gizli müşteri ilanları. ( https://www.kariyer.net/pozisyonlar/gizli+musteri )

Yorum Yap

Yorum Yap