İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İş Fikirleri
 3. Giyim Mağazası Açmak, Maliyeti ve Kazanç Oranları

Giyim Mağazası Açmak, Maliyeti ve Kazanç Oranları

giyim-magazasi-acma

Giyim Mağazası Açmak

Yüksek kar sağlayan iş fikirleri sıralaması yapacak olsak ilk 10’da giyim mağazası açmak kesinlikle olurdu. Herkesin bildiği üzere hiçbir iş kolu, kolay değildir ama rahatlıkla söyleyebiliriz ki bu giyim sektöründe daha da fazla geçerlidir. Diğer iş kollarında, dört yılın ardından başarılı olma oranı % 50 iken, giyim mağazacılığı alanında böyle olmadığı görülmektedir. Giyim mağazalarının % 53’ü, dördüncü yılın sonunda kapanmaktadır. Diğer iş kollarına göre oranların, daha yüksek olmasının başlıca sebebi ise kıyasıya rekabettir. Ayrıca günümüzde her şeyin modasının çabucak geçtiği de bilinen bir gerçektir.  En büyük pay rekabet olsa da bir çok iş yerinin batmasında ana sebep, yalnızca rekabet değildir. Bu iş kolunda başarı oranının, diğerlerine göre daha düşük olmasının, diğer bir önemli nedeni de, insan faktörüdür.

Bir giyim mağazası dükkanının işletmecisi olmak için bu sektöre tamamen hakim olmanız gerekmektedir. Örneğin; Bir kazağı bir pantolon ile kombin yapmanız ve trend renkleri, çeşitleri takip etmeniz veya finansal işlemlerden anlamanız gerekmektedir. Giyim mağazası dükkanı için en başında bir butik ile başlayabilirsiniz. Küçük bir butik açmak büyük bir mağaza dükkanı açmaya göre daha az maliyetli olacaktır. İster giyim mağazası için ister küçük butik mağazalar için gerekli olan bir sermaye vardır. Yeterli sermayeniz yok ise bankalara başvuru yapabilir veya Kosgeb tarafından sağlanan hibe desteklerinden ve faizsiz kredilerden faydalanabilirsiniz.

Toptancı ve Tedarikçi Belirleme

Bu sektörde üretim yapan herkese tedarikçi gözü ile bakabilirsiniz.Herhangi bir mağazaya bağlı olmadığınız için rahatsınız. Merter tekstil merkezi, Güngören tekstil ihracatçıları ya da Tahtakale gibi yerlerde bir çok tedarikçi bulabilirsiniz. Üretici ile bağlantı kurarsanız daha uygun fiyata ürün alma şansınız olur. Tabi çok adetlerde almalısınız.

Toptancılarla sürekli iletişim halinde kalın. Güncel modayı en çok onlardan öğrenebilirsiniz. Çünkü bu firmalar en çok giden ürünlere göre stok oluşturur.Satılmayan ürünler ise farklı bölgelere gönderilir.

Butik Mağaza

Giyim Mağazası Açmak Karlı mı? Giyim Dükkanı Kar Marjı oranı nedir ?

Üretici ya da perakendeci olsanız da giyim dükkanı ile büyük kar elde etmeniz mümkün. Tabi üreticilerin yapacağı kar marjı her zaman daha yüksektir. Kar etmek için ürünlere minimum %50 kar uygulamanız gerekiyor. Bir çok giyim mağazasında ortalama kar marjı %100 olarak belirlenmiştir.

Hesabınızı iyi yapar, iş yapabileceğiniz bir noktada giyim mağazası açarsanız emin olan güzel paralar kazanırsınız. Sadece mağazamı açtım, oturduğum yerden kazanayım derseniz yanılırsınız. Sürekli iş geliştirmek için çalışmalar yapmanız gerekiyor. Ürünlerin işletme içerisindeki yerini değiştirin. Vitrini değiştirin.

Gelir ve giderlerinizi, muhasebe hesaplarınızı yaparken dikkatli olun. Vergi masraflarınızı mutlaka gidere yazın. Tüm masrafları düştükten sonra aylık minimum 10 Bin TL kar ediyorsanız, emin olun kazançlı bir mağazaya sahipsiniz. Acil ihtiyaçlarını yok ise mutlaka kazancınızı mağazayı geliştirmeye ve büyütme ayırın.

Giyim Mağazası Açmak İçin Gerekli Belgeler

Mağazayı kiraladıktan sonra ilk yapmanız gereken bir muhasebeci ile anlaşmak. Anlaştıktan sonra muhasebecinin yönlendirmesi ile vergi levhası açılışı yapılır. Bu işletme adına en kolay olan adım. Sizi uğraştıracak olan ise, bulunduğunuz lokasyondaki belediyeden işletme ruhsatı almak.

 

Her belediyenin işletme ruhsatı için istediği evraklar farklılık gösterebilir. Ancak bazı evraklar ortak olarak istenir. Bunlar aşağıdaki gibidir. Geri kalan evraklar için belediyeden liste alabilirsiniz.

 • 2 Adet Fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Adli Sicil Kaydı
 • Yapı kayıt belgesi örneği
 • İtfaiye uygunluk durum raporu
 • Oda kayıt belgesi
 • Vergi levhası ve imza sirküleri
 • Tapu fotokopisi
 • Kira sözleşmesi
 • Sosyal güvenlik kurum kaydı
 • İş yeri krokisi
 • Ticari sicil gazete kaydı

 

Not: Diğer ihtiyaç duyulabilecek evraklar için mutlaka bulunduğunuz bölgedeki belediye ruhsat müdürlüğüne gidiniz.İstenilen evraklar belediyeye göre değişir.Bazı belediyeler güvenlik kamerası, lavabo gibi zorunluluklar yükleyebilir.

Hedef Kitlenizi Belirleyin 

Giyim Mağazası

İster tanesi 399 liraya gömlek satın, ister herkesin bütçesine uygun kıyafetler satın; ama muhakkak piyasadaki büyük mağaza zincirlerini takip etmeyi unutmayın. LCW, Koton, Colins, Pull & Bear, Bershka, Zara gibi büyük mağaza zincirlerinin ürünlerini ve fiyat politikalarını iyi analiz edin.

Yani YKM, Boyner gibi perakende satış yapan yerlerin mekan ve tasarım olarak birbirine çok benzediğini siz de fark etmişsinizdir, zira büyük markalar bu tür perakende satış yapan yerlerde mutlaka bulunmak isterler. Bu nedenle YKM ve Boyner’de Mavi Jeans, Levi’s gibi markaların hep büyük alanlar kapladığını görürsünüz.

Giyim sektöründe yatırım danışmanlığı yapan Ali Bey bu konuda şöyle diyor: “Eğer her şey birbirine benzerse müşterilerin alışveriş yapma şevki azalır. İnsanlar bir mağazaya girdiklerinde alışverişe ayırdıkları zamandan maksimum fayda sağlamak isterler. Ancak bu tür büyük perakendecilerde bırakın güleryüzlü hizmeti, danışacak bir satış personeli bulursanız kendinizi şanslı sayabilirsiniz .”

Küçük mağazalar müşterileri daha iyi tanır, onların ihtiyaçlarına nasıl yanıt vermek gerektiğini daha iyi bilir. Küçük mağazalarda müşterinin kendini özel hissetmesini sağlayan kıyafetler vardır. Dev giyim mağazalarındaki gibi tişörtler, pantolonlar, kazaklar binlerce kişinin elinden geçmemiştir böyle yerlerde. Her şey daha düzenlidir. Pek çok müşteri de bu itinalı hizmeti ve özeni takdir eder, zira aradıkları şey tam olarak  budur .

Giyim Mağazası Açmak Tahmini Giderler

 • Dükkan ve açılış giderleri: 5.000 TL. (Evrak vs.)
 • İşyeri dekorasyon maliyeti: 20.000 TL.
 • Ürün türlerine göre orta sınıf gider: 50.000 TL.
 • Reklam ve pazarlama maliyetleri: 2.000 TL. (aylık sabit)
 • Personel gideri: 10.000 TL. (en az 2 personel olduğunu varsayalım. aylık ortalamadır)
 • Diğer maliyetler: 2.000 TL. (elektrik, su, internet vs.)

Eğer küçük bir giyim mağazası açmayı düşünmüyor, büyük hedefleriniz var ise, korona virüs pandemi döneminde bu iş için en az 500.000 TL. sermayeniz olmalıdır. Bunun altında tutarlar sizi zora sokacaktır.

Küçük ve Büyük Ölçekli Giyim Mağazaları Tahmini Maliyet Hesaplama

Küçük mağaza işletmeciliğinde; dükkan kirası 3.000 TL desek, dükkan küçük olması sebebi ile iç dekorasyon malzemeleri de bu yönde küçük olacaktır. Maliyette doğru orantıda düşecektir. İç dekorasyon malzemelerinin tamamı için 20.000 TL, ilk ürün tedariği için de yaklaşık 20.000 TL, diğer ek giderler için de 15.000 TL’lik bir bütçe çıkarsak size küçük bir mağazanın size olacak olan maliyeti 60.000 TL‘ye yakın olacaktır. (Bu fiyat örnek ve kabataslak bir hesaplamadır. Tasarlayacağınız iş yerine ve alacağınız ürün çeşitliliğine göre fiyatlarda değişiklik olabilir.

Büyük mağaza işletmeciliğinde ise; dükkan kirası 5000-7000 TL, dükkanın boyutundan dolayı iç dekorasyonda gerekli bütün malzemelerin de büyük olması gerekecektir. Büyük mağaza için dekorasyon malzemeleri 30.000-50.000 TL’yi bulacaktır. Yine büyük mağazanın ürün çeşitliliği de fazla olacağından dolayı 40000 bin TL’yi bulacaktır. Ek giderler için de 20.000 TL ayırırsak büyük mağaza işletmeciliğinin açılışta size 120.000 TL kadar veya daha fazlası olacaktır. (Ürün çeşitliliği ve dükkan boyutuna göre değişecek olan fiyat farkları olacaktır.)

 

Genel olarak değerlendirdiğimizde giyim mağazası açma iş fikri oldukça popüler ve kar marjı yüksek bir iştir. Lakin yazıda belirttiğimiz üzere risk faktörleri iyi hesaplanmalı ve değerlendirilmelidir.

Son olarak Giyim Mağazası Bayiliği Veren Firmalar yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Sıfırdan giyim mağazası açmak yerine bayilik üzerinden ilerlemek sizleri tedarikçi bulma zorluğundan  ve reklam tanıtım vs gibi maliyetlerden kurtaracak ve direkt hazır bir müşteri portföyüne sahip olmanıza yarayacaktır.

ilgili Yazı : Bayilik Veren Giyim Firmaları

 

Yorum Yap

Yorum Yap