İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Başarı Hikayeleri
  3. Girişimciliğin Yaşı Olmaz! (Subway Başarı Hikayesi)

Girişimciliğin Yaşı Olmaz! (Subway Başarı Hikayesi)

subway-başarı-hikayesi
10

Günümüzün en fazla tercih edilen yemek restoranlarından biri olan “Subway” markası 17 yaşındaki bir gencin eğitim masraflarını karşılamak amacıyla açıldı. Girişimciliğin yaşı olmaz cümlesinin adeta kanıtı niteliğinde olan “Subway” markası dünya çapında bir başarı elde etti.

 

 

Fred Deluca

Markanın kurucusu olan Fred DeLuca’nın o zamanlar hayali bir milyarder olmak değil de başarılı bir tıp doktoru olmaktı. Bu hayalini gerçekleştirebilmek için ise eğitim masraflarını karşılaması gerekiyor. Eğitim masraflarını karşılayabilmek için girişimcilik fikirleri ararken akıl danıştığı bir aile dostu ona geleceğini şekillendirecek sandviç restoranı açma fikri sundu.

Fred DeLuca bu fikrin ilerde ona büyük başarılar getireceğini düşündüğü ve inandığı için girişimcilik hikayesinin temellerini atmaya başladı. Arkadaşı ve bu süreçte en büyük destekçisi olan Peter Buck’dan 1000 dolar borç alıp girişimcilik fikrini hayata geçirmeye başladı.

1965 yılının ağustos ayında ilk restoran Bridgeport, Connecticut’da açılır. Firmanın kullandığı ilk isim”Pete’s Super Submarines” olmuştur. Fakat daha sonra bu isim kulağa farklı geldiği ve istedikleri etkiyi bırakmadığı için 3 yıl sonra 1968 yılında “Subway” olarak değiştirilir.

İlk Satış

Şaşırtıcıdır ki deneyimsiz ve 17 yaşında olan bir gencin açtığı sandviç restoranı ilk günde 312 sandviç satmıştır. Bu sandviçlerin tanesi ise yaklaşık 50-70 cent arasında satılır. İlk günde beklediğinden büyük bir başarı elde eden deneyimsiz girişimci Fred DeLuca o gün markasının zamanla büyüyeceğine gönülden inanmıştır.

Zaman geçtikçe ünü yayılan “Subway” markası yaptığı sandviçler ile büyük beğeni topladı. Markası ile birlikte büyüyen ve deneyim kazanan Fred DeLuca bayiliklerini açmaya 9 yıl sonra başladı. İlk bayilikWallingford’da açıldı. Daha sonra ise 10 yıl içerisinde 32 restoran açmayı kendilerine hedef koydular. Fakat 1974 yılı itibari ile 16 restoran açılabildi. Bu sayı hedeflerinin altında kaldığı için düşüncelerinifranchise vermek olarak değiştirdiler. Franchise verme fikri ise bugün dünyada bir zincir restoran markasına sahip olmalarını sağladı.

“Subway” markasının bugün dünya genelinde tam 44.600 tane restoranı bulunuyor. Firmanın kurucusu olan Fred DeLuca 2012 yılında”Start Small Finish Big” isimli kitabı yazdı. Bu kitapta yemek sektörü hakkında ve sandviç konusunda pek bilgili olmadığını kabul ederek dikkatleri üzerine çekmişti.

1965 yılında kurduğu girişimcilik markasının 2015 yılına kadar genel müdürü olan Fred DeLuca doktor olma hedefini bir milyarder olarak tamamladı. Fred DeLuca’nın 2015 yılında ölümü ile birlikte firmanın hakları ve sorumluluğu kız kardeşine devredildi.

Girişimciliğin Yaşı Olmaz!

Fred DeLuca 17 yaşında başladığı bu başarı hikayesi ile genç girişimcilere ilham olacak nitelikte biridir. Ayrıca “Subway” markasının hikayesi girişimciliğin yaşı olmaz cümlesinin en başarılı örneğidir. Özetle girişimcilik yaşa, paranın miktarına bakmamaktadır. Başarı ne kadar azimli olduğunuza, girişim fikrinizi ne kadar sahiplendiğinize bağlıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap