İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Devlet Destekleri
  3. Genç Çiftçi Hibe Desteği Nasıl Alınır ?

Genç Çiftçi Hibe Desteği Nasıl Alınır ?

Genç-çiftçi-hibe-almak
7

Genç çiftçilere 30 bin liraya kadar verilecek hibe desteğine talep oldukça yüksek. Bu destekten yararlanmak isteyen genç çiftçilerin hibe şartları ve istenen belgeler nedeniyle kafası oldukça karışık. Bu yazımızda Genç çiftçi hibe desteği nasıl alınır, başvuru şartları nelerdir, kimler 30 bin tl genç çiftçi hibe desteği alabilir gibi bir çok soruya cevap vererek sizler için listeledik.

Bu hibe desteğini almak isteyen genç çiftçilere faydalı olması dileği ile  aranan koşullar ve istenilen belgeler şu şekilde ;

 

Başvuru yeri ve zamanı

31 Mayıs 2019 tarihi itibari ile bu yılki başvuru sona erdi. Ama yakın zaman içerisinde başvurular tekrar başlayacak bu konuyu takip ederek güncel tarihten haberdar olabilirsiniz. Sorularınızı yorum olarak bırakabilirsiniz, yorum bırakan kişilere başvuru tarihi açıklandığında mail olarak gönderebiliriz.

 

Yeni genç çiftçi kaydını yapmak için  https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/UyeOl bağlantısını takip edebilirsiniz.

Genç çiftçilerde aranan şartlar

1- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

2- Tebliğin yayımlandığı (31 Mart 2017) tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış olmak.

3- Okur-yazar olmak.

4- Başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışan olmamak. Örgün eğitime devam ediyor olmamak. KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak.

5- Hayvansal üretime yönelik, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesisi yapımı ve hayvan alımı konulu proje başvuruları için 31 Mart 2017 itibari ile 15 adet büyükbaş veya 50 adet küçükbaş’tan fazla hayvan sahibi olmamak. Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği konulu proje başvuruları için 50 adetten fazla arılı kovan sahibi olmamak.

6- Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında 2016 yılı Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında; hibeden faydalanmış, hibe sözleşmesi imzalamamış, hibe sözleşmesi iptal edilmiş veya Değerlendirme Komisyonu’nca başvurusu reddedilmiş olmamak.,

7- Aynı proje konusunda bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak.

8- Yukarıda sayılan koşullar başvuru yapacak kişilerin eşleri için de geçerli olacak.

İstenen belgeler

Genç çiftçi hibe desteğinde kesin başvuru aşamasında istenen belgeler ise şunlar:

– Nüfus cüzdanı fotokopisi.

– Ücretli çalışmadığına dair kendisine ve eşine ait Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan belge.

– Gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmadığına dair kendisine ve eşine ait onaylı belge.

– Başvuru dilekçesi. (Yazılım programı üzerinden)

– Proje tanıtım formu. (Yazılım programı üzerinden)

– 31 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğin ekindeki “Taahhütname”.

– Diploma sureti veya okur-yazarlık belgesi, (okur yazarlık belgesi ve diploma örnekleri, aslı görülmüştür olarak veya onaylı olarak kabul edilmiş olması gerekir. Okul terk (Tasdikname) belgesi program kapsamında okur-yazar belgesi olarak kullanılabilecektir. Okullardan alınan “.. Okulumuzdan mezun olmuştur” ifadesi olan belgeler kişiye ait beyan olup sonrasında başvuru sahibinin örgün eğitime (Açık Öğretim-Açık Lise hariç) devam ettiği tespit edilir ise başvuru reddedilip gerekli yaptırım ve cezai işlemler uygulanacaktır.)

Genç çiftçi değerlendirme komisyonuna sunulacak belgeler

– Yatırım yeri mülkiyetinin (hisseli tapuda, yatırım yeri kadar hisseye sahip olanlar mülkiyeti kendisine ait kabul edilir) genç çiftçiye ait olduğuna dair belge.

– Aldığı eğitimin proje konusu ile uyumluluğunu gösteren (Yabancı ülkelerdeki okullardan alman diplomalar Yüksek Öğretim Kurumu veya Milli Eğitim Bakanlığı/Müdürlüğü tarafında onaylanması gerekir.) belge.

– Coğrafi işaret tescilinin proje konusu içeriğine ait olduğunu gösteren belge.,

– Şehidin birinci derece yakını, gazi, engelli, engelliye bakmakla yükümlü kişi olduğuna dair, değerlendirmeye esas belgeler.

 

Tarım ve Hayvancılık kategorimizi ziyaret ederek diğer içeriklere göz atabilirsiniz ya da iş fikirleri 2019 kategorimizden ilginizi çekebilecek iş fikri modellerini inceleyebilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap