İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik haberleri
  3. İşkur’un Açıkladığı Geleceğin Meslekleri

İşkur’un Açıkladığı Geleceğin Meslekleri

gelecek-meslekleri-2019
8

Teknoloji ve içerisinde bulunduğumuz çağın getirileri ve gereklilikleri ile meslek seçenekleri de değişmeye devam ediyor. Bu bağlamda da gelecekte oldukça revaçta olacak farklı meslek kolları ortaya çıkıyor.

Yeni nesil meslekler için İşkur 2018 yılının son günlerinde ‘geleceğin meslekleri’ isimli araştırmasını tamamladı. İşkur’un bu araştırması adeta meslek kapsamında ezberbozar niteliktedir diyebiliriz. (Araştırmayı detaylıca incelemenizi tavsiye ederiz). Geleceğe yönelik yapılan bu araştırma çalışmasında teknolojinin hızlı gelişimi ve sektörde ortayan çıkan açıklar tespit edilmiştir. Aynı zamanda ilerleyen zamanlarda da ortaya çıkabilecek olan açıklar ve zaafiyetler de öngörülerek araştırma çalışması tamamlanmış.

Araştırma kapsamında 10 yıl sonra sektörde öne çıkabilecek olan meslekler ve gereksinimin artacağı meslekler işverenlere sorulmuş ve bunun sonucunda da çeşitli cevaplar alınmıştır. Geri bildirimlerin çok büyük bir kısmının dijitale yönelik olduğunu meslekleri incelediğiniz de göreceksiniz.

Geleceğin Meslek Dalları

İşkur’un belirlediği geleceğin meslekleri arasında genel olarak dijital yer alsa da bunun dışında farklı meslek grupları da bulunmaktadır.

Meslekler;

-Dijital muhasebe

-Dijital reklamcılık

-Veri tabanı yöneticiliği

-Biyomedikal cihaz teknikeri

-Güneş enerji sistemi teknik personeli gibi meslek gruplarıdır.

-Robot mühendisliği

-Siber güvenlik uzmanı

-Nanoteknoloji uzmanı

-Yazılım mühendisliği

Aynı zamanda günümüzde robotik kodlamamakine öğrenimiyapay zeka alanları da sürekli gündeme gelen bir başka meslek grupları. İlerleyen yıllarda bu meslek kollarından türeyen alanlarda da çok çeşitli meslek dalları açılabileceği su götürmez bir gerçek. Gençlerin bu meslek kollarına yönlenmesi durumunda, gelecekte daha faydalı çalışmalar yapma potansiyeli de artacaktır. Özellikle yazılım, kodlama alanında küçük yaşlardan itibaren ilgisi olan çocuklara eğitimler verilmektedir ve kendi projelerini yapmalarında yardımcı olunmaktadır. Bu da yeni neslin hem bu alana kazandırılması hem de bilginin kaliteli olmasını sağlamaktadır.

Peki Siz Hangi Mesleği Seçerdiniz?

İşkurun yayınladığı geleceğin meslekleri arasından  siz hangi mesleği seçmek isterdiniz?  Çeşitli eğitimlerle kendinizi geliştirebilir ve çok yakında ortaya çıkacak ve büyüyecek bu sektörde sizler de söz sahibi olabilirsiniz. İlgi çekici olan bu meslekler eğlenceli olacağa benziyor. Ya klasik mesleklerden devam edeceksiniz ya da geleceğin yeni mesleklerinden birini tercih edeceksiniz, seçim sizin.  Yorum olarak seçimlerinizi de bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin 🙂

Yorum Yap

Yorum Yap