İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurarak Para Kazanma
Trendlerdeki Yazı

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurarak Para Kazanma

elektrikli-arac-sarj-isyasyonu

Bu yazımızda elektrikli araç şarj istasyonu nasıl kurulur, elektrikli şarj istasyonu maliyeti nedir, ne kadar kazandırır gibi sorulara cevap verdik.

 

Türkiye Otomobil Girişim Grubu ( TOGG) tarafından görücüye çıkartılan yerli elektrikli araç ile birlikte yatırımcı ve girişimciler gözünü elektrikli şarj istasyonlarına çevirmiş bulunmakta. Gelecek  50 yılda benzin istasyonlarının yerini almasına kesin gözüyle bakılan  elektrikli şarj istasyonları ile ilgili bir yatırım yaparak bir girişim başlatmak istiyor iseniz bilmelisiniz ki şu an tam zamanı !

Ülkemizde şu an itibari ile  elektrikli araç satışları tam olarak istenilen düzeyde değil. Paylaşılan son verilere göz attığımızda, Türkiye’de aktif olarak kullanılan ruhsatlı 1000’e yakın elektrikli araç bulunduğunu görüyoruz. Bu otomobillerin büyük kısmını araç sahipleri kendi yaptırdıkları şarj istasyonlarında şarj etmekte. Fakat uzmanların paylaşmış olduğu raporlar, gelecek 5 sene içerisinde Türkiye’de elektrikli araç sayısının 100 bin barajını aşacağını söylemekte. Tahmin ettiğiniz üzere bu durumda da benzin istasyonları kadar araç şarj istasyonlarına da ihtiyaç duyacağız. Bir çok girişimci şimdiden elektrikli şarj istasyonu açma yönünde adımlar atmaya başlamış bulunmakta. Yeni bir iş fikri ve yatırım yapacak bir alan arıyorsanız sizlerde gecikmeden, ilerleyen senelerde devasa bir pazar haline gelecek bu pastadan payınızı ayırtın.

Elektrikli Şarj İstasyonu Nasıl Kurulur?

Elektrikli şarj istasyonları genellikle; üreticilerden alınan bir şarj istasyonunun monte edilmesi ile doğrudan gerçekleştirilebiliyor. Bu ürün Türkiye’de ortalama 5 bin lira dan satışa sunulurken, ithal ederek ürün fiyatı 1200 liraya kadar düşürülebilmekte. Bu açıdan bakıldığında yurt dışındaki bir tedarikçiden  şarj istasyonu ithalatı yaparak, dağıtıcı olmayı planlayan işletmeler için en doğru fikir olacak.

Personel ihtiyacı bulunmayan bir sektör olan şarj istasyonlarını hemen hemen her noktaya kira karşılığında kurulabiliyor. Genellikle işletmeler bu konuda benzinlikleri hedef almaktadır. Ortalama olarak şarj istasyonları için benzinlikler aylık 200 TL ile 3 bin lira arasında kira bedeli talep ediyor. Bunun dışında elbette elektrik masrafınız olacak. Elbette bu masraf, istasyonunun kullanımına paralel olarak değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak her 100 liralık elektrik faturası, 240 lira kazanç anlamına geliyor.

 

Şarj İstasyonu Açma Şartları

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) şarj istasyonu açmak isteyenler için şartları şu şekilde;

 

– Elektrikli şarj istasyonu kuracak olan şirketler ön lisans veya lisans şartına tabi tutulmayacak.

-Şirketler, şarj istasyonlarında kar amacı gütmeden elektrik satışı yapabilir fakat bunu dağıtım şirketine bildirmek zorunda. Ayrıca, şirketler tüketiciden ek hizmet bedeli alabilir.

-Üretim ve tedarik lisansı sahibi şirketler ise şarj istasyonları aracılığıyla ikili anlaşmalar üzerinden elektrik satabilir.

-Şirketler istasyonla ilgili isim değişikliği, devir, kapatma gibi işlemleri dağıtım şirketine bildirmek zorunda.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap