İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İş Fikirleri
 3. Ekmek Fırını Açma Maliyeti ve Kazanç Oranları

Ekmek Fırını Açma Maliyeti ve Kazanç Oranları

ekmek-firini-acma

Bu yazımızda iş fikri konumuz ekmek fırını açmak. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki ekmek fırınlarının iş yapmadığı ya da iş sorunu yaşadığı bir dönem olmamıştır. Bir çok kez gördük ki en kötü şartlarda dahi ekmek tüketimi artış göstermiştir. Ekmek fırını açmak, girişimciler için oldukça mantıklı bir iş fikri olarak öne çıkmakta. Ancak sizin de tahmin ettiğiniz üzere kolay bir iş kolu değil. Fırıncılık sektörü hem işletmeci hem de çalışanlar için oldukça zordur.

Ekmek fırını açmak, girişimcilerin oldukça fazla hakkında araştırma yaptıkları iş fikirlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ekmek fırını açmak karlı mı? Ne kadar kazandırır? Ekmek fırını açmak için gerekli belgeler nelerdir? Ekmek fırını açma maliyeti ne kadar? Ekmek fırını kazanç oranları nasıl? Gerekli malzemeler nelerdir? Fırın açma yönetmeliği var mı? Ekmek fırını ruhsatı alma şartları nelerdir?  Ekmek fırını KOSGEB devlet desteği var mı? Tüm bu soruların yanıtlarını ve çok daha fazlasını bu makalemizde bulabilirsiniz.

 

Fırın Açmak

Ekmek Fırını Nasıl Açılır?

Bir iş planı yazın. İş planı sadece kredi verecek kurumlara ve yatırımcılara gösterilmek üzere hazırlanmaz. Aynı zamanda işletmenizin amaçlarını ortaya koymanıza da yardımcı olur. İş planınız beklenen harcamaları, potansiyel gelirleri, pazarlama planınızı ve satmayı planladığınız öğeleri içermelidir. Bununla birlikte uzun dönemli amaçlarınızı ve genişleme planlarınızı da eklemelisiniz. Eğer bir ekmek fırını açmaya niyetliyseniz planınız bütün bunları içermelidir. Ürünlerinizi yerel pazarlarda, online olarak ve dükkanlarda satma niyetindeyseniz planınızı bu türde işletmelere uygun olarak hazırlamalısınız.

Hizmet vermeyi düşündüğünüz kitleyi araştırın. Örneğin çoğu market unlu mamüllerini fırınlardan temin ederler. Bu marketlerle antlaşmalar yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra uzun süredir faaliyet gösteren köklü fırınlar vardır. Daha önceden fırın olarak kullanılmış bir yer bulmak veya sahipleri emekliye ayrılan bir fırını devralmak sizin için işleri daha kolay hale getirecektir. Sıfırdan bir fırın açmak pahalı olacaktır ancak doğru yeri bulduğunuz taktirde zaman harcamanıza ve efor sarf etmenize değecektir.

Ne tür ürünler pişirmek istediğinize karar verin. Fırınların çoğu sadece ekmek veya kek ve kurabiyeler gibi belli ürünlerde uzmanlaşırken diğerleri de her türlü pasta ve türevlerini sunarlar. Eğer bütün unlu mamulleri bir arada sunmak istiyorsanız o zaman sizi kimse tutamaz. Bununla birlikte pasta süslemeciliği hizmeti verebilir, düğün ve özel günler için pasta siparişi alabilirsiniz.

Ekmek fırını açmak karlı mı? Ne kazandırır?

Hangi iş fikri için karar verilmiş olursa olsun, en başındaki soru budur: Bu iş karlı mı? Ne kazandırır? Genel itibariyle bir iş fikrine karşı motivasyon, bu ve benzeri soruların cevapları sonrasında başlıyor. Girişimciler, çok da haksız sayılmazlar. Çünkü bir işi cazip kılan karlılıktır. Seçilen iş fikrinin girişimciye ne kazandıracağıdır. Bu nedenle, ekmek fırını açmayı düşünenler için öncelikle bu sorunun cevabını ilk olarak vermek istedik.

Ekmek fırını açmak, evet karlı bir iş fikridir. Ekmek fırını işletmeciliğinde yüksek kar için sürüm çok önemlidir. Günlük ekmek satışınız, günlük cironuzu; günlük cironuzda günlük karınızı size verecektir. Ancak hali hazırda işletme olmadığı için ifadelerimiz, tahminlere dayalı olacaktır.

Ekmek fırını açma maliyeti 2021 ne kadar?

Ekmek fırını açma maliyeti, nasıl bir ekmek fırını açacak olmanızla doğrudan bağlantılıdır. İşletme maliyetlerinizi doğrudan etkileyecek hususlar şunlar olacaktır:

İşletmenizin kapasitesi: Günlük bazda ne kadar ekmek üreteceksiniz? Hangi makineleri hangi adette alacaksınız? Tüm bu sorulara vereceğiniz yanıtlar, bu kalem için maliyetleri ortaya çıkaracaktır. Bu başlık altında ihtiyaç duyacağınız makine ve malzeme bilgilerini sizinle paylaşmak istiyorum.

 • Kürek
 • Ekmek kesme makinası
 • Hamur yoğurma makinası
 • Hamur çevirme makinası
 • Un eleme makinası
 • Ev ekmeğinin dinlenmesi ve parça parça kesilmesi için hamur kazanı
 • Ekmek hamurlarını dizmek ve götürmek için hamur arabaları
 • Hamurları üstüne dizmek için bez ve tahtalar
 • Hamur kesme-tartma makinası
 • Baston makinası

Ekmek Fırını Açmak İçin Gerekli Belgeler

Ekmek fırını açmak için gerekli belgeleri en doğru olarak bulunduğunuz bölge belediyesini ruhsat işleri müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.Ruhsat işleri müdürlüğünden her işletme açılışı için evrak listelerinin yer aldığı kağıtlar bulunudr.Aşağıda ise ortak olarak istenilen evraklar mevcuttur.

 • Apartman sahipleri muvafakatnamesi

 • Baca kurulum izni

 • Ustalık Belgesi

 • Kapasite Raporu

 • Adli sicil kaydı

 • Fırıncılar odası kaydı

 • SGK giriş bildirgesi

 • İmza sirküleri

 • Faaliyet belgesi

 • Kira kontratı

 • Yapı kullanım izin belgesi

 

Ekmek fırını ruhsatı alma şartları 2021 nelerdir?

Bu konu, ekmek fırını açmayı düşünenler için en önemli konulardan birisidir. Hatta ve hatta öncelikle bu konu üzerinde araştırma yapmalı ve bilgi toplamalısınız. Günümüzde ekmek fırını ruhsatı almak, çok kolay bir konu değil. Bu nedenle, işletmeyi açmayı düşündüğünüz yerle ilgili önceden belediyeden bilgi ve görüş almalısınız. Bu yer için ruhsat alıp alamayacağınızı belediye yetkililerine danışmalısınız.

Apartman altı fırın işletmesi kurulur mu? sorusu ve cevabı da oldukça kritik bir konudur. Büyükşehirlerde apartman altı fırın işletmelerine sıcak yaklaşılmıyor. Bu nedenle, fırın işletmesini müstakil yerlerde açılması gerektiği ifade ediliyor. Apartman altı fırın işletmeleri ayrıca apartman sakinleri ile de çeşitli sıkıntılar yaşamaktadır. Bu nedenle, bu gibi konularda tüm apartman sakinlerden öncesinde izin ve onay almak çok önemli. Özellikle bu konu üzerinde gelecekte sıkıntı yaşamamanız adına bolca araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum.

 • Kapalı alan, işyeri açma yönetmeliğinde belirtilen metrekarede olmalıdır. Bu konuda tartışma vardır. Bazı işletmeler için bu şart uygulanırken bazıları için uygulanmamaktadır. Belediyeye göre değişiyor durum.

 • Sanayi tipi bulaşık makinası ve yağ tutucu takılmalıdır.

 • Klima, jeneratör bulunmalıdır. Bacaya bağlı ocak üstünde davlumbaz olmalıdır. Çevre kirliliğini önlemek adına bacaya gerekli filtrelerin takılması şarttır.

 • Mutfak, fayanslarla kaplanmalıdır. Hijyenik şartlar, dört dörtlük olmalıdır. Belediye yetkilileri özellikle bu duruma odaklanmaktadır.

 • Fırıncılık ustalık belgesi olmalıdır.

 • Mutfakta sıcak su tertibatı ve sıcak su bulunmalıdır.

 • İşyerinin durumunu gösterir detaylı yerleşim krokisi çizdirilmelidir. Daha sonra krokiye aykırı hareket edilmemelidir.

 • Sulu filtre gerektiren fırınlarda mutlaka aboneye bağlı farklı bir su sayacı takılı olmalıdır. Odunlu fırın olması halinde baca çıkışlarına sulu filitre takılmalıdır.

 • Duruma göre kat maliklerinden muvafakat alınmalıdır.

Ekmek fırını KOSGEB devlet desteği var mı?

Ekmek fırını işletmeleri için KOSGEB destek vermektedir. Ancak şartlara uygun hareket etmeniz gerekiyor.

 • Öncelikle işletmenizi resmi olarak açmadan önce mutlaka KOSGEB girişimcilik kursuna gitmelisiniz.
 • Kurs bittikten sonra işletmenizi resmi olarak açmalısınız.
 • İşletmeniz üzerinden KOSGEB’e başvuru yapmalısınız.

Başvurunuz onaylanırsa KOSGEB’den destek alabilirsiniz.

 

Küçük Fırınlarda Ortalama Kar Marjı

Kar marjı işinizin sağlıklı biçimde yürütülebilmesine ve sektörde rakiplerinizle yarışacak tarzda fiyat belirlemenize yarayan bir unsurdur. Eğer ortalama kar marjınız düşük olursa mali yılın sonunda kar edemezsiniz. Yüksek kar elde etmek için fiyatları artırmak gerekir. Bu da müşterilerin daha ucuz alternatiflere yönelmesine neden olur.

Ortalama Kar Marjı

Küçük bir fırın için ortalama kar marjı, ham madde fiyatları ve ek masraflara bağlı olarak hesaplanır. Bu konuda yapılmış istatistiksel verilerin olmayışı nedeniyle, tüm fırınları kapsayan sabit bir kar marjı oranı yoktur. Fırın sahipleri işletme giderlerini karşılamak ve kar edebilmek için en az % 30 oranında kar marjı elde etmelidir. Yoğun emek harcayarak ve yüksek kaliteli malzemeler kullanarak özel ürünler sunan bir fırın, en az % 50 oranında bir kar marjı hedeflemelidir.

Fırıncılar Ne Kadar Kazanıyor ?

Son olarak youtube’da konuya ilişkin çok güzel hazırlanmış bir video bulunmakta. Bu videoyu sizlerle paylaşıyor ve izlemenizi tavsiye ediyoruz;

Diğer iş fikirleri için ilgili kategorimize göz atmayı unutmayın!  –   İş Fikirleri

Önerilen Makale: Kar Oranı Yüksek İş Fikirleri (20 İş Fikri)

Yorum Yap

Yorum Yap