1. Ana Sayfa
  2. Tarım ve Hayvancılık
  3. Ejder Meyvesi Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanma
Trendlerdeki Yazı

Ejder Meyvesi Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanma

ejder-meyvesi-yetistiriciligi

Adeti 10-20  tl arası  fiyatlara satılan ejder meyvesini (pitaya / dragon ) yetiştirmek oldukça kolay. Ejder meyvesi yetiştiriciliği yaparak 1 Dönümde 40 bin tl gibi kazanç sağlayabileceğiniz bu harika meyve yetiştiriciliğini sizler için anlattık.

Ejder Meyvesi

Pitaya, bilimsel anlamda Hylocereus cinsi çeşitli kaktüs türlerinin (tatlı pitaya) olarak adlandırılan meyvesidir. En önemlisi ve yaygın olanı da Hylocereus cinsinden olanlardır.

Ejder Meyvesi Nerede Yetiştirilir ?

Orta ve Güney Amerika kökenli fakat bugün ticari olarak Malezya, Vietnam, İsrail ve nihayet Türkiye’de Mersin, Adana, Antalya, Muğla gibi denize sıfır Akdeniz İkliminin hakim olduğu yüksekliği maksimum 200 rakım olan yerlerde üretilmektedir.

1 Dönüme Kaç Adet Ejder Meyvesi Dikilir ?

Şu an ülkemizde Alanya’da en çok üretimi yapılan ürün, avokado, mango ve ejder meyvesi. İçlerinden en kolayı da ejder meyvesidir. Sebebi ise bir kişi rahatlıkla 4- 5 dönüm alana bakabiliyor. Dönümde aşağı yukarı 950- 1000 fidan ekilebiliyor. Bu fidanlardan da 3- 4 bin adet meyve toplanabiliyor. Ejder meyevesi kilo ve adet bazında satılıyor. Adet fiyatı 10-15 tl arasında değişkenlik göstermekte. Yani 1 dönümden 40 bin tl kazanmak oldukça mümkün.

Ejder Meyvesi Nasıl Yetiştirilir ?

Ejder meyvesi üretiminin genel olarak kolay olduğunu söyleyebiliriz. Kumlu milli organik madde bakımından zengin bir toprağa dikilen çekirdekler yeterli nem ve su ile desteklenerek birkaç hafta gibi bir sürede köklen dirilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey tohum almak etkili bir yöntem değildir. Piyasada satılan kısır tohum sayısı çok yüksektir ve meyve vermeden sadece çiçeklenen türe dönüşür. Tohumlar çok ucuz göründüğünden daha ekonomik görünebilir, ancak çürüyerek, tutmaması çok büyük olasılıktır. Ejder Meyvesi (Pitaya) dikimi yapmak istiyorsanız bizim önerimiz kesinlikle, fidan olarak veya çelik dediğimiz meyve dalı almanız.

Pitaya kendi başına ayakta duramayacağından dolayı asma gibi destek isterler. Desteklemek için genellikle beton veya demir gibi sağlam direkler tercih edebilirsiniz. Ejder Meyvesi (Pitaya) kuru tropikal , yarı tropikal ve ortalama yağış alan her bölgeye uyum sağlayabilir. Bunun için kış şartlarında seranızı ısıtmanız veya yeraltı suyu ile ısıyı üst seviyelerde tutmanın ve yaz döneminde de üzerine örteceğiniz gölge tülü ile aşırı sıcaktan korumanız gerekmektedir.

Ejder Meyvesi (Pitaya) ağacı çiçek açtıktan yaklaşık 30 gün sonra meyvesi olgunlaşarak hasat edilir. Dikilen fidanın çeşdine göre yılda 3-5 kez ürün almak mümkündür. Bitki hastalıklarına karşı dirençli bir ağaç olan Ejder Meyvesi (Pitaya) nasıl yetiştirilir sorusunun cevaplarından birisi de organik bitki besinleridir. Bitki organik ek besin kaynakları ve gübrelerle desteklenirse, nehir ve ırmak yataklarında alivyon içerikli toprakla büyükbaş hayvan gübresinin karışımı organik madde bakımından çok zengin olacaktır.

İlk bahar döneminde şubat- mart-nisan aylarında dikimi yapılan ejder meyvesinin fidanlarından her biri yaz dönemine kadar, neredeyse 3-5 yavru fidan verecektir. Bu durum stratejik olarak karar verilmesi gereken bir olaydır. Bitki fidan üretimi için beklenir filizleri budamadan büyütmeye çalışılır ise daha geç meyve verecek ana gövdenin gelişimi gecikecektir. Ya da bu çıkan filizler büyütülmede henüz başlangıç aşamasında kesilerek bitkinin gelişmesi sağlanarak doğal bir süreçte meyve vermesi için sürekli budama yöntemiyle meyve dallarının olgunlaşarak meyve vermesi beklenecektir. Bu tamamen üreticinin vermesi gereken bir karardır.

 

Bir Kaktüs Türü : Ejder Meyvesi Pitaya

Ejder bitkisi bir kaktüs türü olduğundan yetiştiricilik alanının sıcak, kuru ve güneş alan bir yer olması gerekmektedir. Çünkü Pitaya bitkisi düşük sıcaklıklarda yaşamını sürdürememektedir. Özellikle 0˚C’nin altındaki sıcaklıklar bitki için ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Soğuk havaların hakim olduğu yetiştiricilik alanlarında sıcaklıkların 10˚C ‘nin üzerinde tutulmasına özen gösterilmelidir. Bunun dışında 38˚C ve üzerindeki sıcaklık seviyeleri de yetiştiricilik açısından olumsuz olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle havaların aşırı sıcak olduğu yetiştiricilik alanlarında bitki sonraları güneşten etkilenmeyecek, kısmen gölge sayılabilecek şekillerde konumlandırılmalıdır.

Ejder bitkisi bir kaktüs türü olduğundan dolayı düzenli sulama yapmak doğru olmayacaktır. Sulama yalnızca toprak tamamıyla kuruyunca yapılmalıdır. Bitki, gelişme evresi içerisinde aktif durumda olduğundan toprak analizleri de göz önüne alınarak her ay dengeli bir gübreleme yapılması önerilmektedir. Ancak yetiştiricilik soğuk bir iklimde yapılıyorsa kışın gübreleme kesilmelidir.

Ejder Meyvesi Yetiştiriciliği Video

Konuya ilişkin youtube üzerine hazırlanmış oldukça faydalı bir video;

Ejder Meyvesi Yetiştiriciliği Karlı mı ?

Ejder meyvesi yetiştiriciliği karlı mı sorusuna cevap veren yine oldukça faydalı bir video linkini de buraya bırakıyoruz; Link

Diğer tarımsal iş fikirleri üzerine yazdığımız konulara göz atmayı unutmayın.

 

İlginizi Çekebilir: Yetiştirebileceğiniz En Karlı 10 Tarım Ürünü

Yorum Yap

Yorum Yap