İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Başarı Hikayeleri
  3. Dünyanın En Zenginlerinden Jeff Bezos

Dünyanın En Zenginlerinden Jeff Bezos

amazon-nasıl-kuruldu

Dünyanın En Zenginlerinden Jeff Bezos

Kendinden sonraki nesle ilham kaynağı olan, girişimcileri cesaretlendiren hayatıyla örnek gösterilen Amazon’un kurucusu Jeff Bezos kimdir, Amazon nasıl kuruldu ? Ferbes’un verilerine göre 84 milyar dolarla bir süre dünyanın en zenginlerinden Jeff Bezos’un bu başarısı bir tesadüften ibaret değildir. Hangi yollardan geçti, neleri göze aldı bu yazımızda size bundan bahsedeceğiz.

Jeff Bezos Kimdir ?

Jeff Bezos, Amerika’nın New Mexico eyaletinde 12 Ocak 1964’te dünyaya gelmiştir. Annesi Jacklyn ve biyolojik babası Ted John Jorgensen’in lise çağındayken yaşadıkları ilişkilerinden bir çocukları olmasından dolayı evlilik kararı almışlardır. Fakat henüz 16 ve 18 yaşında yeni mezun ve hiçbir işi olmayan genç aşıklar ailelerinden aldıkları parayla Meksika’ya taşındılar. Jeff, 1,5 yaşına geldiğinde biyolojik babası aktör olmak için annesini terk etmiş ve böylece boşanmışlardır. Ancak seçmelerde başarısız olmuş ve alkol sorunları yaşamaya başlamıştır.

jeff-bezos-amazon
jeff-bezos-amazon

Jeff Bezos annesi ile birlikte Meksika’da kalmıştır. 1968 yılında annesi Jacklyn Gise Meksika’da tanıştığı Küba göçmeni Miguel Bezos ile evlenmiştir. Jeff 4 yaşına geldiğinde biyolojik babasının da onayıyla üvey babasının nüfusuna geçmiştir. Jeffrey Preston Jorgensen olan ismi böylece Jeffrey Preston Bezos olmuştur ve bizim de bugün tanıdığımız Jeff Bezos’un hayatı başlamıştır.

10 yaşına geldiğinde Miguel Bezos’un üvey babası olduğunu öğrenen Jeff Bezos bu olaya tepki göstermek yerine rol model gördüğü babasının azminden ve çalışkanlığından ilham almaya devam etmiştir. Küçük yaşlardan beri mekaniğe ilgisi olduğu söylenen Bezos evlerinin bodrumunu atölyeye çevirerek burada icatlar yapmaya başlamıştır.

Amazon’un Kuruluşu

Liseden birincilikle mezun olarak Princeton Üniversitesi’ne başlayan Jeff Bezos’un o zamanlar hayali fizik profesörü olmaktı. Fakat burada Bilgisayar Bilimi bölümünden mezun oldu. Mezun olmasının ardından ilk girişimi olan Fitel’i kurdu. Fitel’de işler istediği gibi gitmedi ve başarısız oldu. Ardından bir şirkette işe girdi ve orada tanıştığı iş arkadaşı MacKenzie Tuttle ile 1993 yılında evlendi.

1994’te internetin hızla geliştiğini ve sürekli genişlediğini fark ederek bununla ilgili bir iş yapması gerektiğine karar verdi. İnternetin bu gücünden faydalanmayı kafaya koyan Bezos çnce satabileceği 20 üzün buldu. Daha sonra kitap satmanın daha iyi bir seçenek olacağını düşüncü ve milyonlarca kitabın bulunduğu bir kütüphane hayaliyle istifasını verdi. Bu fikri ‘Muhtemelen başarısız olacağı muhteşem bir fikir’ olarak eşine anlatan Bezos’a eşi de destek oldu ve Amazon.com’un adımlaı bu şekilde atıldı.

amazonun-kurulması
amazonun-kurulması

Patronunun istifa etme tavsiyelerini dinlemeyerek eşiyle birlikte Teksas’a gitti ve babasından aldığı ödünç arabayla Amazon.com’u resmi olarak hayata geçirdi. 1994 yılında tescil alan Amazon.com’un ilk dönemlerinde Bezos kargoları kendisi götürüyordu. O zamanlar yolda hayal kurduğunu ve bir gün belki forklif bile alabilirim diye içinden geçirdiğini bir röportajında anlatmaktadır.

1997-2001 yılları arasında büyük bir çıkış yapan ve krizden etkilenmeyen Amazon.com’un açıklanan net karı 5 milyon dolardı. Yatırımcı kişiliğini asla kaybetmeyen Jess Bezos, güncel gelişmeleri de sürekli takip etmektedir. 1998 yılında Google’a , 2001’de ise Airbnb ve Uber’e yatırım yapan Amazon.com’un CEO’su JEff Bezos Türkiye’de de şirket kurmayı düşündüğünü açıklamıştır.

Öğrencilerin Yapabileceği İşler Nelerdir ? sorusuna yanıt verdik.

Yorum Yap

Yorum Yap