1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik haberleri
  3. Dikey Tarım Yöntemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dikey Tarım Yöntemi Nedir? Nasıl Yapılır?

dikey-tarim-nedir-nasıl-yapılır
5

Günümüzde artık geleneksel çiftçiliğin azaldığını, onu yerine çiftçilikte modern üretim tekniklerinin kullanılmasıyla birlikte modern çiftçiliğin de oldukça önemli noktaya geldiğini çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Gelişen teknoloji ve ortaya atılan bir çok yeni iş fikirleri ile tarım alanında da karşımıza oldukça yeni tarım yöntemleri çıkmakta. Bunlardan yeni ve en sıradışı olanlarından bir tanesi de ; dikey tarım. Bugün sizlere size dikey tarım nedir, dikey tarım nasıl yapılır, dikey tarım yöntemleri ve örnekleri nelerdir gibi bir çok soruya cevap niteliği taşıyan bir içerik hazırladık. Hazırsanız başlayalım;

 

Dikey Tarım Yöntemi Nedir ?

Dikey tarım, mahsulleri dikey bir biçimde istifli bir şekilde üretmek anlamına geliyor. Bu metotla toprak kullanılabildiği gibi topraksız ya da aeroponic denilen şekillerde de üretim yapılabilmektedir. Dikey tarım, verimli toprakların az olduğu ya da kullanılmasının  mümkün olmadığı şartlarda, ürün yetiştirme amacıyla geliştirilmiş bir tarım yöntemidir. Bu yöntem dağlık bölgelerde, çöllerde ve şehirlerde farklı çeşitlerde meyve ve sebze yetiştirilmesine izin veren, gökdelene benzer tasarımlara sahip yapılarda ve odaklı tarım yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilebilinir.

Birçok dikey tarla, seralara benzer kapalı ortamlar olarak tasarlanır ve ya üst üste dizilerek ya da daha iyi ışık alabilmeleri amacı ile eğimli şekilde konumlandırılır. Yerden tasarruf öncelikli olduğu durumlarda, topraksız üretimin sağladığı az yük ve yüzde 70’e varan su tasarrufu tercih edilir. Çoğu dikey tarlada ya topraksız yöntem ya da aeroponic yöntemi kullanılarak, ağırlığın sorun teşkil etme olasılığı da ortadan kaldırılır.

Dikey tarımda genellikle doğal gün ışığı ile yapay ışık birlikte kullanılır. Yapay aydınlatma genellikle LED teknolojisi kullanılan ve güneş enerjisi ya da rüzgar enerjisi sayesinde yenilenebilir enerji kullanarak çalıştırılan sistemlerden oluşur.

Dikey tarımı savunanlar, bu yöntemin günümüzdeki etkilerinin de, gelecekteki gıda güvenliği ve insan sağlığı üzerindeki etkilerinin de olumlu olacağı görüşünde. Bu yöntem sayesinde ihtiyaç duyulan tarım alanları azalacak ve doğal hayat korunarak kirlenmenin bir nebze önüne geçilebilecektir. Bunların yanında, kentsel bölgeler kendilerine yetebilir hale gelecektir.
Öte yandan dikey tarlaların çoğunda, yenilenebilir enerjinin verimli bir şekilde kullanılamadığı ve gerekli yapay ışığın sağlanamadı eleştirileri sıklıkla duyuluyor. Birçok dikey tarla, kaliteli ürün yetiştirebilmek için yüklü elektrik faturası ödemek zorunda kalıyor. Dahası, bu eleştirileri yapanların en sık değindikleri noktalardan biri de, problemin yetersiz tarım alanlar değil, bu alanların verimsiz kullanılıyor olması.

Dikey tarım alanında günümüzde kullanılan yöntemler ve yenilikler neler?
Aşağıda sizler için hazırlanmış olan listede, dikey tarımın geleceği ne şekilde şekillendirebileceğine dair fikirler yer alıyor.

 

Tarımı Kökten Değiştirebilecek 7 Dikey Tarım Yöntemi

Sözü edilen ve aşağıda listeleyecek olduğumuz dikey tarım yöntemleri,  yakın gelecekte geleneksel tarımın ortadan kalkmasına sebep olabilecek derece potansiyele sahip seçeneklerdir.

Bugün günümüzde birçok insan dikey tarımın, dünyanın giderek içerisine doğru sürüklendiği gıda krizini engelleyip engelleyemeyeceğini merak ediyor. Bu sıradışı yöntem her ne kadar yeni girişimciler için garip görünse de, ekilebilir arazilerin olmadığı ya da sınırlı olduğu bölgelerde oldukça kullanışlı olabilir.

Dikey tarım ayrıca, yüzde 70’e varan su tasarrufu ve kayda değer ölçüde yer ve toprak tasarrufu sağlaması ile ilerici bir yöntemdir. Sürdürülebilir tarım anlayışı sayesinde dikey tarım, her geçen gün daha fazla insanın dikkatini çekerek gerçekten zorlu bölgelerde tarım yapılma olasılığını ortaya çıkarıyor.
İlerleyen dönemlerde karşınıza çıkması muhtemel olan, dikey tarım ile ilgili yenilikçi 7 icadı sizin için listeledik.

Ayrıca Tarım ve Hayvancılık kategorimize ayrıca bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Hydroponics: Topraksız Bitki Yetiştirme

Hydroponics, dikey tarımda sıklıkla kullanılan ve gün geçtikçe daha da önem kazanan bir sistemdir. Bu sistemde bitkiler, besleyici bir solüsyonun içerisinde, toprağa ihtiyaç duymadan yetişir.
Bu dikey tarım sisteminde, bitkilerin kökleri yarıya kadar solüsyonun içerisine sokulur. Solüsyon, düzenli olarak takip edilerek bitkinin ihtiyacı olan doğru orandaki kimyasalların, yeterli miktarda olup olmadığı kontrol edilir.

 

Aeroponics: Topraksız ve Az Miktarda Su Kullanarak Bitki Yetştirme

Aeroponics adlı bu dikey tarım yöntemi Amerika Birleşik Devletleri’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından geliştirildi. Teknik aslen, 1990’lı yıllarda NASA tarafından, uzayda verimli bir şekilde bitki yetiştirme amacı doğrultusunda doğdu.

Aeroponics adı verilen bu sistem, “Havada ya da sisli bir ortamda, çok az su kullanılarak bitki yetiştirmek.” olarak tanımlandı. Dikkatleri üzerine çekmeye devam eden sistem, dikey tarım dünyasına bir anomali olarak girdi.

En verimli hydroponics sistemlerden bile yüzde 90 daha az su kullanan bu yöntem, şüphesiz dikey tarım için en etkili yöntem. Üstelik, Aeroponics sistemi kullanılarak yetiştirilen bitkilerin, normalden daha fazla vitamin ve minerale sahip olduğu, bu sayede de potansiyel olarak daha sağlıklı ve besleyici olduğu gözlemlendi.

Aquaponics: Bitki Yetiştirme ile Balık Çiftliğini Bir Araya Getiren Ekosistem

Aquaponics sistem için Hydroponics sistemin bir adım ötesi denilebilir. Bu sistemin amacı, balıklar ile bitkileri aynı ekosistem içerisinde yaşatmak. Aquaponics sistemde kapalı alanda yetiştirilen balıklar, besin değeri yüksek atıklar meydana getiriyor ve bu atıklar daha sonra, dikey tarım ile yetiştirilen bitkiler için gıda kaynağı görevi üstleniyor.

Bitkiler de üzerine düşen görevi yerine getirerek balıkların yaşadığı suyu temizleyip filtreliyor. Aquaponics diğer dikey tarım yöntemlerine göre daha dar bir ölçekte kullanılıyor.
Öte yandan Aquaponics, hızlı bir şekilde ürün yetiştirmeyi amaçlayan birçok ticari dikey tarlada kullanılıyor ve ekonomik sorunları çözüp verimliliği artırmaya yardımcı oluyor.
Gelecekte Aquaponics sisteminin çok daha fazla tercih edilebileceği fikri, hemen herkese makul geliyor.

Lokal: Yetiştiği Yerde Taze Gıda Servisi

IKEA firmasına ait Space10 geliştirme laboratuvarı, Hydroponics tarım sistemini kullanarak Lokal adlı yeni bir fikir ortaya attı. LED ışıklandırmalar da kullanılan bu yöntemde mutfağınızdak rafları bahçeye dönüştürüyorsunuz.

Lokal tasarımcılarına göre bu sistem ile geleneksel tarımdan üç kat daha hızlı ürün yetiştirilebiliyor. Tasarımcılar ayrıca, akıllı telefonunuzdan ya da akıllı ev sisteminizden, bitkilerin durumunu takip edebileceğiniz başka bir sistem de geliştirmek için kolları sıvadı.

AeroFarms: Akıllı Dikey Tarım İnovasyonu

Aeroponic sistemini kullanan AeroFarms yöntemi, öngörülebilir ürün vermesi, çevreye daha az etki etmesi, hızlı yetişen ve hasat edilen ürünler sağlaması ve yüksek kaliteli gıdalar sunması nedenleri ile, piyasada en fazla tutulan dikey tarım sistemi olarak kendini gösteriyor. Bahsi geçen teknoloji, ürünlerin toprak ya da güneş ışığına ihtiyaç duymadan yetiştirilebilmesine imkan veriyor.

Bu nedenle hasat zamanı karşılaşılabilecek manzarayı öngörmek kolaylaşıyor. Bu dikey tarım inovasyonu, akıllı ışıklandırma, akıllı aeroponics sistemi, akıllı besleme, akıllı veri toplama, akıllı koruma, akıllı hazırlık ve düzenleme yöntemlerini kullanıyor.

AeroFarms, çevreye duyarlı dikey tarlalar kurup tarım yapılmasını sağlayarak tarımı tümüyle değiştirmeyi amaçlıyor. Bu yöntemle dünyanın dört bir yanında dikey tarlalar kurularak yerel, sağlıklı, besleyici, güvenli leziz ve sürdürülebilir ürünler elde edilmesi amaçlanıyor.

Kısaca, bu yöntemle daha aza alan kullanılarak daha fazla ürün elde etmek amaçlanıyor ki bu da gıda reformu anlamına geliyor.

 

Plantscapers: Sakinlerine Yiyecek Temin Eden Bina

İsveç menşeili gıda firması Plantagon, ofis ve evlerin bulunduğu binalarda, çok sayıda insanı besleyebilecek yaratıcı bir çözüm ortaya attı. Plantagon, yenilikçi yöntemlerini dikey tarımda kullanabilmek adına, Ake Olsson isimli organik tarım ile ilgilenen ve teknik gelişmelerin sayesinde daha verimli tarım yapılabileceğini savunan çiftçiden, dikey seracılık yapma haklarını satın aldı.
Olsson, geliştirdiği raflı taşıma sistemi sayesinde, bina içerisindeki bitkilerin, dikey seracılık yöntemi ile yapay ışığa ihtiyacı olmamasını sağlıyor

Bu dikey seralar ya da diğer bir adıyla plantscapers, ev ve ofislere do

ğrudan bağlantılı halde ve hydroponic tarım yöntemini kullanıyor. Kurulacak olan binanın yılda 550 ton bitki yetiştirmesi öngörülüyor ve İsveç’in Linköping kentinde hayata geçirilmesi planlanıyor.
Öngörülen bu ürün miktarı, yaklaşık 5 bin kişiye yetebilecek kapasitede. Yüksek otomasyon sayesinde ise, üretim, bakım ve hasat mümkün olduğunca düşük maliyetli tutulabiliyor.
Dahası, gün ışığından tutun da sıcaklık, bitkilerin ihtiyacı olan besinler ve hava kalitesi otomatik olarak takip ediliyor.

Sonuç olarak, sürdürülebilirlik sağlayan bu yenilik, üretim ve nakliye masraflarını en aza indirerek enerji ve su tasarrufunun yanında çevre kirliliğini de azaltan akıllıca bir fikir. Eğer bu konsept başarıya ulaşırsa, Hong Kong, Singapur, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer birçok ülke, uygulamaya başlamayı planlıyor.

ZipGrow: Modern Çiftçiler İçin Dikey Tarım

ZipGrow’un mottosu; Eğit, Donat, Güç Ver. ZipGrow ekibi, ellerinde hydroponic tarım için gerekli gereçleri olmayan ve bilgi eksikleri bulunan modern çiftçiler için, yenilikçi çözümler sunuyor.
ZipGrow, üreticinin günümüzde yaşadığı eksik araç gereç sorunu, başarısın hasar ve piyasanın taleplerini öngörememe gibi sorunları göz önüne alıyor. Bu sayede gidişatı üreticiler lehine çevirebilecek geniş yelpazeli hizmetler sunuyor.

Ekip temel olarak dikey tarım sistemlerinin kontrolü, teknolojileri ve yüksek teknolojili iş akış tasarımları gibi sayısız hizmetle, dünyanın dört bir yanındaki üreticilere destek oluyor.

Yorum Yap

Yorum Yap