İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Devlet Destekleri
  3. Nasıl Hibe Ve Teşvik Alınır? Devlet Destekleri 2019

Nasıl Hibe Ve Teşvik Alınır? Devlet Destekleri 2019

devlet-destekleri-hibe-tesvik
4

 

Küçük Ve Orta Ölçekli İşletmeler Nasıl Kurulur, Devlet Desteği ile Nasıl Hibe Ve Teşvik Alınır?

İşsizliğin resmi ve gayri resmi rakamlarla 10 milyon kişiye dayandığı ülkemizde insanlar iş sahibi olmak, kendi işinin patronu olmak için çeşitli girişimlerde bulunmaktadırlar. Ancak iş ve işletme kurulması hakkında ile ilgili bilgileri yoktur. Öncelikle küçük ve orta ölçekli işletme kuracak nasıl kurulur, devletten ve çeşitli kuruluşlardan nasıl maddi destek alma konuları bilinmelidir. Daha sonra, nasıl uzun vadeli iş ve pazarlama planları oluşturulduğunu öğrenmeleri gerekir.

 

Devlet desteği nasıl alınır ?

 

Devlet desteği alarak işletme kurmanın iki yolu vardır. Bunlardan birincisi KOSGEB, ikincisi ise devletin doğrudan işletmeye verdiği hibelerden yararlanmaktır.

KOSGEB

 

Öncelikle bir iş fikriniz olmalıdır. Bu iş fikrinizle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Başkanlığı’na ( KOSGEB ) başvurarak kosgeb’in ücretsiz verdiği uygulamalı girişimcilik eğitimi almalısınız. 1 ay süresince toplam 70 sat süren bu eğitimde devlet desteği alabilmek için gereken prosedürler öğretilir. Eğitim bittikten sonra size girişimci sertifikası verilecektir.

 

Şirket kurma

 

Eğitimde aldığınız bilgiler doğrultusunda bit limited şirketi kurmanız gerekmektedir. MERSİS sistemi üzerinden kurmak istediğiniz şirket bilgilerini, unvan, amaç, sermaye, ortaklık bilgisi gibi bilgileri sisteme girerek bir çıktı alıp, Mersis talep numarası ile notere onaylattırmanız gereklidir. Onaylattırdığınız belge ile Ticaret Sicil Müdürlüğüne giderek şirketinizi onaylattırıp resmi olarak kurmuş olursunuz.

 

Kurmuş olduğunuz şirketinizle ile kosgeb’in E – Kobi sistemine kayıt yapmalısınız. E – Kobi sisteminde şirketiniz adına bir kayıt açarak Kobi beyannamesini doldurmanız gerekmektedir. Beyanname doldurulduktan sonra bir iş planı hazırlamanız gerekmektedir.

 

İş planı

 

İş planında; kurmak istediğiniz iş ile ilgili pazar bilgileri, müşteri analizleri, muadil ürün veya hizmetlerin analizleri, girişimcinin bilgileri, ihtiyaç duyulan makine, ekipman listesi, orta ve uzun hedef planları, üretim, tanıtım, lojistik ve satış maliyetlerinin hesaplarını içeren çizelgelerin yer aldığı bir iş planı hazırlamalısınız. Bu iş planında üretmek istediğiniz ürün veya hizmet ile ilgili bütün detaylar yer almalıdır. Bu iş planı soyasına; http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/i%C5%9F%20plan%C4%B1 linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Doldurduğunuz iş planı dosyası ile birlikte şirket bilgilerinizi içeren bir dosya hazırlayarak kosgeb değerlendirme kuruluna sunarsınız. Kosgeb değerlendirme kurulu dosyanızı raportör uzmanların raporları doğrultusunda değerlendirir. Olumlu karar verdikten sonra sizlere 40 bin lira hibe, 100 bin lira sıfır faizli ve uzun vadeli kredi, ssk muafiyeti, ücretsiz makine, ekipman ve yer desteği verir. Böylece işinizi kurmuş olursunuz.

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Hibeleri

 

Küçük işletmelere devlet destekleri Sanayi Bakanlığı aracılığı ile verilmektedir. Bu destekler hibe, faizsiz kredi, düşük faizli kredi şeklindedir. Devlet desteği alabilmenizin ön şartı bir şirkete sahip olmanız gerekir. Bakanlık şirket kurabilmeniz ve prosedürleri öğrenebilmeniz için sizi İşkur’un verdiği girişimcilik kursu eğitimlerine yönlendirmektedir. İşkur eğitimleri sonucunda bir iş planı ve pazarlama planı oluşturmanız gerekmektedir. Oluşturduğunuz bu planlar danışman hocanız aracılığıyla yatırım yapılabilir veya yapılamaz diye rapor edilir. Yatırım yapılabilir olan iş planınız için bir limited şirketi kurarak bakanlığa başvuru yapmanız gereklidir. Bakanlık uzmanlarınca değerlendirilen dosyanız onaylanır. Onay işleminden sonra size uygun görülen maddi destek üçer aylık periyotlarda belgelediğiniz harcamalar ölçütünde verilir. Bunun yanında size yardımcı olması için 2 yıllığına bir uzman heyeti yönlendirilir. Bu heyet 2 yıl boyunca yaptığınız işlemleri ve harcamalarınızı 3 er aylık periyotlar dahilinde yaptığınız işlemleri ve harcamaları inceler. İnceleme sonucu bir rapor yazarak size desteğin devam etmesi gerektiğini, geliştirme gösteren bir şirket olduğunuzu yada şirketin geleceğinin olmadığını belirtir. Rapor doğrultusunda desteğiniz devam eder.

 

Tübitak 1512 Proje Desteği

 

Tübitak, kosgeb ve işkurdan biraz daha bağımsız bir kuruluştur. Tübitak’a başvuru yaparken Tübitak’ın size verdiği 8 sayfalık iş tanıtma formunu doldurmanız yeterlidir. Bu form ile beraber sizi tanıtan ve yazacağınız işi anlatan bir tanıtma yazısı ile birlikte başvurunuzu yaparsınız. 1512 projesi ön değerlendirme kurulu olumlu bulması halinde sizi görüşmeye davet eder. Size projeniz doğrultusunda iki danışman atar. Bu danışmanlar ile birlikte yeniden bir iş planı hazırlarsınız. Bu iş planında kuracağınız şirketin 2 yıllık üretimleri, tanıtımları, çalışmaları kısaca bütün faaliyetleri detaylı olarak planlanır. ‘ değerlendirmeye sunulan dosyanızın olumlu cevap alması durumunda size işinizin boyutuna göre 600 bin liraya kadar maddi destek ve çalışma ofisi desteği sunulur. danışman hocalarınızla birlikte 2 yıl boyunca aylık değerlendirme ve inceleme toplantıları yaparsınız. Bu toplantılar neticesinde şirketin geleceğine, destek almak için yeni yan fikirlere ihtiyaç olup olmadığına karar verilir.

 

Ülkemizde işsizliğe bir çözüm olması, istihdamı artırması, yaratıcılığı çoğaltması amacıyla verilen bu desteklerden iş fikirleriniz sayesinde yararlanarak sermayeniz olmadan da kendi işinizin sahibi olabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap