İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik haberleri
  3. Aylık 15.000 Tl Maaş Fırsatı (Civciv Seksörlüğü)

Aylık 15.000 Tl Maaş Fırsatı (Civciv Seksörlüğü)

civciv-seksor-3
9

Biliyoruz inanması çok güç  ama civcivlerin cinsiyetini belirlemek gerçek bir iş alanı ve kazancı da oldukça yüksek . Ayda 15.000 tl – 30.000 tl arası gelir elde etmek istiyorsanız, oldukça farklı bir meslek olan civciv seksörlüğüne başlamayı düşünebilirsiniz. Civciv seksörlüğünde yapacak olduğunuz tek bir iş var o da, civcivin erkek mi dişi mi olduğunu anlamak için civcivleri incelemek. Bu yazımızda sizler için civciv seksörlüğünü inceledik. Buyrun detaylara geçelim…

Civciv Seksörlüğü

Cinsiyet belirleme işleminde civcivin erkek olduğunu gösteren küçük bir çıkıntıyı kontrol etmek için civciv sıkılarak dışkısı çıkartılıyor ve temizleniyor. İşlemden de anlaşılacağı üzere bu işi yapmak isteyenlerin sayısı oldukça az ve tavuk çiftliği sahipleri bu pozisyonu doldurmak için eleman bulmakta zorlanıyor. Türkiye’de şu anda bu işi yapan kişi sayısı 50’nin altında ( Evet yanlış duymadınız) . Hal böyle olunca Personel ihtiyacı  genellikle yurtdışından gideriliyor. Yurtdışındaki maaşlar ise türkiye’ye nazaran çok daha dudak uçuklatan rakamlara tekabül ediyor. Örnek verecek olursak internetten araştırdığımız bilgiye göre; ” Türkiye’de bu işi ilk yapanlardan biri olan Okan Kavlak şu an Macaristan’da çalışıyor ve ayda 8 bin Euro yani yaklaşık 50.000 TL kazanıyor.”

Yapılan iş anlatıldığında kolaymış gibi görünse de, civciv seksörlüğü oldukça karmaşık bir iş. Ciddi anlamda konsantrasyon ve beceri gerektiriyor. Bu sebeple çalışan elemanlar civcivlerin horoz mu yoksa tavuk olduğunu belirleyebilmek için civcivlerin cinsel organlarının  boyutlarındaki çok küçük farklılıkları nasıl ayırt edebileceklerine dair uzun bir süre eğitiliyorlar.

 

 

Çalışanlar Hangi Ortam ve Şartlarda Çalışacak?

Civciv seksörlüğü işi yapan kişilerden bir saat içinde %97- %98 doğrulukla 800 ile 1,200 arasında civciv cinsiyetinin tespit edilmesi beklenir. Bu da üç saniyede bir civciv kontrol etmek demek oluyor. “Civciv seksörlerinin civcivin cinsiyetini anlayacak hassasiyeti ve beceriyi kazanmasını için belli bir süre eğitim alması gerekiyor ( Civciv seksörlüğü kursları mevcut) ve bu eğitim 1 yıldan bile uzun sürebiliyor. Bütün gününüzü civcivleri inceleyerek geçiyoruz. O sebeple oldukça zor bir iş ve kazancıda oldukça yüksek.

civciv seksörlüğü çalışma ortamı

 

 

 

Türkiye’de Civciv Seksörlüğü

Civciv seksörlüğü henüz ülkemizde pek yaygın bir iş alanı değil ve tavukçuluk sektöründe çalışanlar dışında da pek bilinmiyor..  Ancak uzak doğuya gittiğimiz de Güney Kore’de bu ilginç mesleğin 100 yıllık bir maziye sahip olduğunu ve yüksek statülü işler arasında yer aldığını görüyoruz.

 

Aşağıdaki  youtube videosunu izleyerek civciv seksörlüğü hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Siz değerli okurlarımız için Dünyada ve Türkiyemizde en çok kazandıran meslekleri araştırmaya ve paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap