1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Çiğ Köfte Dükkanı Açmak Maliyeti ve Kazanç Oranları

Çiğ Köfte Dükkanı Açmak Maliyeti ve Kazanç Oranları

cig-kofte-dukkani-acma-maliyeti

Çiğ Köfte Dükkanı Açmak

Çiğ köftenin ülkemizde en yoğun olarak tüketilen gıdalar arasında yer aldığını bilmeyenimiz yoktur sanırım. Hal böyle oldukça son yıllarda çiğ köfte satan dükkanların sayısında da önemli oranda yükseliş yaşandığı görülmekte. Bu yükselişteki en büyük pay sahipleri ise bayilik veren çiğ köfte firmaları . Çünkü sıfırdan çiğ köfte dükkanı açmak yerine çiğköfte bayiliği veren markalar arasından seçim yapmak ve bu bayiliği de 10-15 bin aralığında cüzi bir ücretle almak girişimcilere daha mantıklı geliyor. Bu nedenle çiğ köfte dükkanı açmak çok kolay ve çok karlı bir iş fikri olarak dikkat çekiyor. İşletme kar edemediğinde daha doğrusu gerekli ticaret hacmine ulaşamadığında da zararı oldukça az oluyor. Yani yatırımı düşük, riski düşük ve olası zarar durumunda da kayıbı düşük diyebileceğimiz bir girişim.

Türkiye’de çiğ köfte bayiliği sağlayan 150’ye yakın firma bulunmakta. Bu firmaların birçoğunun üretim noktası ve franchise operasyon yönetimi bulunmaktadır.

Bir çiğ köfteci açmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şeylerden biri potansiyeli yüksek bir lokasyonda dükkan bulmaktadır. Bir de bu dükkanın kirası düşükse tadından yenmez. Bundan sonrası düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Bir bayilik alındıktan sonra bir çiğ köfteci için gerekli olan bütün malzemeler birkaç gün içerisinde size teslim ediliyor. Artık çiğ köfte dükkanı açmak isteyenlerin bayiliksiz olarak hareket etmesini önermiyoruz.

Çiğköfte dükkanı açma maliyeti ve kazanç oranları

DÜKKANIN KURULMASI

Bir çiğ köfte dükkanı açmak isteyen girişimci ve yatırımcılar öncelikle minimum 15 metrekare bir dükkan bulmalıdır. Bu dükkanın işlek noktalara yakın olması önemlidir. Ek olarak öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu dershane, okul veya üniversiteler de ana hedef noktanız olabilir. Eğer müşterilerinizin içeride de servis alabilmesini isterseniz ortalama 40 metrekarelik bir dükkan bulmanızı öneririz. Mümkünse dükkan kirası çok yüksek olmasın, zira ilk dönemde müşteri edinme sürecinde kira sıkıntı çıkartabilir.

Dükkan bulunduktan sonra bağlı bulunan belediyeye giderek dükkan için ruhsat almanız gerekir. Bu tür işletmelerin ruhsatı aynı gün bile çıkmaktadır.

 Çiğ Köfte Dükkan Ruhsatı İçin Gerekli Belgeler

  1. Tapu fotokopisi
  2. Kira kontratının aslı ve fotokopisi
  3. Vergi Levhasının aslı ve fotokopisi
  4. Nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi ( TC Kimlik Numarası)
  5. Yangın söndürme cihazı ( 6 kg.lık) fatura fotokopisi
  6. İskan belgesi
  7. Ustalık gerektiren işyerlerinden ustalık belgesi
  8. Oda kayıt fotokopisi

Ruhsat alındıktan sonra mutlak suretle bir çiğ köfte bayiliği veren firmadan bayilik almanızı öneriyoruz. Birçok bayilik veren firma bayilik bedeli almıyor, yanlızca ürünlerin firmadan sipariş alınmasını şart koşuyor. Bu nedenle ortalama 10-15 bin lira bedel ile bir çiğ köfte dükkanında ihtiyaç duyduğunuz her şeye sahip olabiliyorsunuz.

Dükkan kurulumları da genellikle 2 gün içerisinde yine firma tarafından gerçekleştiriliyor.

 

Kaç Personel Gerekli?

Çiğ köfte gibi işletmelerde en az 2 kişi çalışmalıdır.  Bunlardan biri düzenli olarak dükkanda bulunurken bir personel de mutlaka dışarıya sipariş götürmelidir. Çiğ köfte işletmelerinde dışarıya sipariş götürmek çok önemlidir. Bu süreci de çok hızlı bir şekilde yönetmeli ve siparişleri en fazla 30 dakika içerisinde müşteriye ulaştırabilmeniz gerekir. Müşteri yoğunluğu ve sipariş sayısına göre personel sayısı arttırılmalıdır.

Reklam ve Yemeksepeti

Çiğ köfte satan işletmeler genellikle dışarıya sipariş götürdükleri için lokasyonları çok fazla önemli değildir. Bu nedenle bu tür işletmelerin reklam için yoğun çaba göstermesi ve reklamlar için harcama yapması gerekir.  Reklam sürecini planlarken şehirdeki yerel düzeyde yayın yapan gazete, tv ve radyolar kullanılabilir. Yine bildiğiniz üzere türkiyenin en çok yemek sipariş edilen sitesinde yerinizi muhakkak almalısınız. Burada yemeksepeti.com‘un viralini yapalım dedik 🙂

Çiğ Köfte Dükkanı Kar ve Kazanç Oranları

Yazının başında da belirttiğimiz gibi çiğköfte dükkanı açmak en karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır. Ortalama olarak 10 liraya satılan bir çiğ köftenin yalnızca 2-3 lirası ana maliyeti oluşturuyor diyebiliriz.  Bu da nereden baksanız %70-80 aralığında bir kar demektir. Elbette dükkan kirası, elektrik, su, personel ve vergileri hesaplayınca kar marjı %50-60 lara kadar düşebilmektedir. Ancak iyi bir lokasyonda iyi bir satış ortalaması yakalamayı başarırsanız aylık 10- 12 bin lira üzerinde kar sağlamanız oldukça olasıdır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap