1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Ceviz Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanma

Ceviz Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanma

ceviz-yetistiriciligi-yapmak

Ceviz Yetiştiriciliği

Ceviz Türkiye’nin çok eski bir meyvesidir. Dolayısıyla ceviz yetiştiriciliği de ülkemizde geniş yayılma alanı bulmuştur. Uzun yıllardır tohumla çoğaltılmıştır. Ancak son yıllarda modern anlamda kapama bahçe tesisleri yapılmaktadır. Türkiye ceviz üretiminde dünyada 4. sırada yer almaktadır.

Ceviz Yetiştiriciliği

Ancak bu üretim kendi ihtiyacını bile karşılamamaktadır ve Türkiye ceviz ithal eden bir ülkedir. Ceviz yetiştiriciliğinin en önemli sorunlarından birisi de istenilen özelliklere sahip standart ürünün yetersizliğidir. Bu nedenle özellikleri bilinen çeşitlerden kapama bahçe tesisi büyük önem taşımaktadır. Hal böyle olunca ceviz yetiştiriciliği Türkiye ‘de oldukça önemli bir yere sahip oldu.Son zamanlarda Ülkemizde tekrar cevize yöneliş görülmektedir. Birçok bölgede yeni bahçeler, tesisler kuruluyor. Boş haldeki ormanlık alanlar kiralanarak ceviz bahçelerine çevriliyor. Üretim standartları gitgide daha da artıyor.

Ceviz Piyasası

Ceviz

Son yıllarda ceviz, yeşil halde marketlerde yer almaya başladı. Taze cevizin kilosu yaklaşık 20 TL. Kabuklu kalitesine göre 10-40, ceviz içi 50-60 TL arasında satılıyor. Üretici ise tüccara kalitesine göre çeşitlilik gösteriyor ve kilosunu 15-25 TL’den satabiliyor.
Cevizin tatlı sektöründen kozmetik sektörüne ilaç sektöründen gıda sektörüne kadar bir çok alanda kullanıldığını biliyoruz. Ceviz bir süre ilgi isteyen bir ağaçtır. Özellikle ilk 10 sene düzenli bakım yaptıktan sonra ve yeterli büyüklüğe ulaştıktan sonra kısa zaman içerisinde yatırımınızın karşılığını almanız mümkün.

Bin bir derde deva olan ceviz, boş bahçelere dikilerek çok sayıda verim alınmaya çalışılıyor. Sizin de bahçeniz varsa ceviz yetiştiriciliği işine girerek ek gelir elde edebilirsiniz. Çok fazla bakım istemeyen ceviz ağacı her yıl daha fazla miktarda ürün vermektedir. Sizin de bu konuda kafanıza takılan bir şey olduysa lütfen yorum bölümüne yazın.

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği 

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Ceviz yetiştiriciliğinin devlet desteği miktarı dönüm başına hesaplanıyor. Buna göre her bir dönüm için ortalama bin TL destek verilmesi planlanmaktadır. Ceviz yetiştiriciliği için destek almış kişiler, geri ödemelerini 15 sene sonrasında yapabiliyorlar. Belirtilen miktarı almak isteyen kişilerin Tarım İl Müdürlüğü tarafından onaylanmış bir projeye sahip olmaları gerekiyor.

Desteği Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Ceviz yetiştiriciliğinin devlet desteği almak için gerekli şartlar bulunuyor. Örneğin başvuru yapan kişinin en az 5 dekar yani 5 bin metre kare alana sahip olması şartı aranıyor. Destek alınmak istenilen alanın tapulu olması şarttır. Eğer alan 5 dekarına altında ise ve yan yana şahse ait bir araziyse, hibe ya da diğer kredi olanaklarından faydalanabilirsiniz. Dikimi yapmak isteyen kişinin en az 1 seneden beri Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olması gerekmektedir. Kullanılacak olan fidanların sertifikası ve aşısı bulunmalıdır. Ayrıca fidanların sulanması adına, arazide döşeli sulama sistemlerinin bulunması gerekiyor. Bu sistemlerden çıkan faturalar, hibe kapsamında geri ödenir. Faturalar damlama sulama ana boruları ile damlama hatları için geçerlidir. Fatura bedelinin ibraz edilmesi halinde, bu bedelin yüzde 50’si ödenecektir. Kalan kısım için başvuru yapan kişinin ödeme yapması gerekiyor.

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği İçin Gerekli Alan

Ceviz yetiştiriciliği için devlet desteği almak için gerekli alanen az 10 dekar olmalıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığına göre destek almak isteyen kişilerin sertifikalı alanda üretim yapmaları gerekmektedir. Buna göre, dekar başına 100 bin TL  değerinde hibe almanız mümkün olur. Başvuru yapmak isteyen kişilerin Çiftçi Kayıt Sisteminde kayıtlı olmaları gerekiyor. Başvuru yapıldıktan sonra görevli personeller, üretim yapılacak alanı birebir ziyaret ederler ve rapor tutarlar. Üretim yeri kontrolü sona erip, başvuru onaylanınca Ziraat Bankası ile olan süreç başlar.

Ceviz Yetiştiriciliği Gerekli Fidan Boyları

Ceviz yetiştiriciliği için devlet desteği almak için gerekli fidan boylarışu şekilde sıralanabilir:

  • 7 ile 100 cm arası fidanlar,
  • 100 ile 150 cm arası fidanlar,
  • 150 ile 200 cm arası fidanlar,
  • 200 cm ve üzeri fidanlar.

Ceviz yetiştiriciliği desteği alınca devletten boyutları fark etmeksizin her bir fidan için 14 TL destek alırsınız. Ancak siz fidanları satın alırken bu bedelin daha altında ödeme yaparsınız. Satın alınan fidanlara destek verilebilmesi için bu fidanların sertifikalı olması gerekmektedir. Bunun dışında destek verilmez.

 

Önerilen makele : Kuşkonmaz Üretip Satarak Nasıl Para Kazanılır?

Yorum Yap

Yorum Yap