İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İş Fikirleri
 3. Çay Ocağı Açma Maliyeti ve Kazanç Oranları

Çay Ocağı Açma Maliyeti ve Kazanç Oranları

Cay-Ocagi-Acmak

Bu yazımızda konumuz çay ocağı açma. Ülkemizde en çok bulunan iş yerlerinden bir tanesi de çay ocaklarıdır. Doğru lokasyonda kurulan bir çay ocağı düşük maliyetler ile önemli bir gelir potansiyeli sağlamaktadır. Düşük sermaye ile yüksek kazanç elde edebileceğiniz nadir iş fikirlerinden biri olan çay ocağı açmak eski bir iş fikri gibi görünse de hala işleyebilen ve hala yüksek kazançlar elde eden iş kollarından biridir. Çay ocağı açmak düşük sermaye gerektirdiği için hemen hemen bir çok yerde görebilirsiniz.

Çay Ocağı Ne kadar Kazandırır ? Çay Ocağı Kar Marjı Nedir ?

Bu işte elde edeceğiniz kazanç sizin dükkanınıza ve çalışkanlığınıza bağlıdır. Bazı çay ocakları saat 9 gibi açılıp akşam 5-6 gibi kapanır. Bu tarz dükkanların sonu batıştır. Eğer para kazanmak istiyorsanız dükkanı sabah 6-7 gibi açıp akşam 22’e kadar ve müşteri potansiyeli varsa gece gündüz açık tutmalısınız. Tabi ilk etapta bunları bilemeyeceğinizden her  çay ocağının açılış ve kapanış saatleri ile çalışın.

Elde edeceğiniz kazanç hususuna gelirsek, günümüzde çay ocaklarında çay 1,5 TL’den kahve 2-3 TL’den satılmaktadır. Soda veya su gibi şeyler de bakkal veya market fiyatlarından 50 kuruş zamlı olarak satılır. Sizlerde bu fiyatlardan satış yapacağınıza göre ortalama bir çay ocağının kar marına sahip olursunuz.

Ortalama bir çay ocağının kar marjı yaklaşık yüzde 75 civarındadır. Yani kasadaki her 100 liranın 75 lirası brüt kardır. Brüt kar size kalan bir kar miktarı değildir. Brüt kar elde edilen kardır yani bu kardan dükkan giderleri çıkılmamıştır.

Ortalama bir kahve dükkanının günde 1,000 TL ciro yaptığını düşünürsek aylık geliri ortalama 23,000 TL civarıdır. Bu gelirden, elektrik su doğalgaz personel gideri, sigorta ve vergi giderleri kira ve kira  stopajı gibi giderleri düştüğümüzde elinize yaklaşık olarak 13,000 TL ile 15,000 TL arasında değişen bir kar kalmaktadır. Yani günde 1000 TL ciro yapıyorsanız elde edeceğiniz kar budur.

Daha fazla veya daha az ciro yapan çay ocakları da vardır. Günde ortalama 2,000 TL ciro yapan bir çay ocağının aylık geliri 30,000 TL’yi bulabilmektedir.

Çay ocağı açmak için gerekli belgeler:

 • 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (Form-1) (fotokopi)
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
 • Vergi Levhası (fotokopi)
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopi)
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
 • Kira Sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır) (aslı ya da noter tasdikli sureti) (işyeri kiralık ise)
 • İşyeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üzerinde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır)
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi (işyerinde tuvalet var ise)

Çay Ocağı Maliyeti

Ortalama Bir Çay Ocağı Açma Maliyeti

Ortalama çaptaki bir çay ocağını kurmak için dekorasyon hariç  50- 80 bin arası liraya ihtiyacınız var. Dekorasyon süreci tamamen sizin hayal gücünüz ile doğru orantılıdır. Bu nedenle dekorasyon için harcayabileceğiniz tutarın bir sınırı bulunmuyor.

Ortalama olarak işletmenin aylık masrafları 3 personel ve kira ile birlikte 15 bin lira civarında olacaktır.

Küçük Çaplı Bir Çay Ocağı Açma Maliyeti

Minimum 15 Bin TL sermaye ile 30 Bin TL sermaye arasında çay ocağı açarak para kazanabilirsiniz.Sadece plastik masa sandalye, çay kazanı, tost makinesi ve çay bardağı vb. malzeme ile iş yapan yüzlerce çay ocağı mevcut.

Yorum Yap

Yorum Yap