İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Boş Arsa Üzerine İş Fikirleri (10 Karlı İş Fikri)
_ok_k_zd_m

Boş Arsa Üzerine İş Fikirleri (10 Karlı İş Fikri)

bos-arsa-is-fikirleri
1

Boş arsanız/araziniz var ve bu boş araziyi nasıl değerlendirebilirim gibi sorularınız var ise bu yazımız tam size göre.  Boş arsa iş fikirleri yazımıza başlamadan önce belirtmek isteriz ki sizlerin de boş arazi üzerine iş fikirleri var ise bizlere yorum kısmından ileterek diğer okurlarımız için de fayda sağlamış olursunuz. Keyifli okumalar dileriz…

 

Boş Arsa Nasıl Değerlendirilir ?

Boş arazi ve tarla sahibisiniz ve bunu değerlendirmek istiyorsunuz, o hal de sizlere boş arsayı nasıl değerlendirebileceğiniz konusunda sıraladığımız iş fikirlerini listeyelim. Yüzlerce iş fikri arasından biz sizler için 15 adet iş fikri listeledik. Hadi başlayalım…

 

1- Kır Düğünü Mekanı

Son yıllarda görüyoruz ki düğün sahiplerinin en çok tercih ettiği düğün konsepti ; kır düğünü. Lakin kır düğünü yapabilecek yer bulmak da bir çok insan için oldukça zor. Eğer boş bir araziniz var ve bunu bu kır düğünleri yapılabilecek bir ortama dönüştürürseniz oldukça yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz. İnce ayrıntılara girmeden önce bir organizasyon şirketiyle görüşerek kır düğünü mekanı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

2- Kamp Alanı Kurun

Boş bir araziniz var ve manzarası çok güzel. Ya da ambiyansı harika. Bir de turist bölgesinde ise tadından yenmez. Son zamanların tatil trendleri arasında kamp tercihlerinin giderek arttığını görüyoruz. Bu bağlamda da kamp alanlarına ihtiyaç duyulmakta. Arsanızı bir kamp alanı tesisine dönüştürebilir, kiralayabilir ve alanınızı ziyaret eden kampçılara çeşitleri hizmetler satabilirsiniz.

3- Hobi Evleri ya da Arazi Kiralayın

Hobi evleri inşa edip, kiralama  Ankara, İstanbul ve bazı illerde  yapılıyor. Avrupa’da özellikle talep gören bu fikrin detayları ise şöyle. Arazinizi belli metrekarelere bölerek sezonluk, aylık ve yıllık olarak boş bir şekilde kiraya veriyorsunuz. Kiracılarınız o alanda özgürce ister hobi bahçesi ister hobi evleri inşa ediyor. Ya da boş kiralamak yerine direkt işletmeci olarak sizler hobi evi inşa edip, tamamlanmış bir şekilde kiralayabilirsiniz. İlk seçeneğe göre maliyeti daha yüksek olacaktır ama bununla paralel olarak sizlere sağlayacağı kazanç da artacaktır.

4- Bungalov Ev Kiralayın

Yine bir üstte ki hobi evleri ile hemen hemen birbirine yakın bir iş fikri de; ağaç ev kiralamak. Bungalov adıyla da bilinen ağaç evler, öğrencilerin, gezginlerin ve festival konser gibi aktivitelerde eğlenen kişilerin bir numaralı tercihi. Bakımı çok kolay olan ağaç evler uygun fiyatlarla gelen misafirlere kiralanabilir. Maliyeti de yatırımcısı için oldukça düşük olmakla beraber, son zamanlarda çok fazla tercih edildiğini belirtmek gerekiyor. Eğer araziniz bu iş için uygunsa hiç beklemeden işe koyulun.

5- Yakacak Odun Satın

Araziniz ağaçlarla dolu ise, bunu kereste veya odun satacak bir kaynak olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca diğer kaynaklardan odun toplayabilir ve arazinizi daha fazla işletme alanı olarak kullanabilirsiniz.

6- Mandıra Çiftliği

Hemen hemen bir çok arsa sahibi aklına gelen bir iş fikri olmasının en büyük sebebi oldukça mantıklı iş fikirleri arasında yer alması. Mandıra çiftliği kurarak inek yetiştirebilir ve süt ve peynir gibi süt ürünleri üretebilirsiniz.

7-Soğuk Hava Deposu 

Listelediğimiz boş arsa iş fikirleri arasından yaratıcı iş fikri diyebileceğimiz bir girişim. Aynı zamanda buzhane olarak kullanılabilecek soğuk hava depoları, boş arazilerde kurulabilecek en parlak fikirlerden bir diğerini oluşturuyor. Bu depolarda satmak üzere saklayacağınız birçok farklı gıda ürünü olabilir. Yine doğrudan müşterileriniz lokantalar, restoranlar ve orta – büyük ölçekli firmalar olacağı için satışlarınızı randımanlı ve çok yönlü olarak yapabilirsiniz. Kendiniz kullanmak yerine bunu ilgili firmalara güzel fiyatlardan kiralayabileceğinizi de unutmayın.

8- Bağcılık

Büyüyen ürünlerden bir iş kurmanın bir başka yolu olarak, bir üzüm bağı kurabilir ve kendi üzümlerinden yapılan şarapları sunabilirsiniz. Tabi bunun için arazinizin koşulları ve bulunduğu ilin coğrafik koşulları çok önemli. Zahmetli ve oldukça emek isteyen bir iş fikri olsa da bağcılık, günün sonunda sonuçları açısından sizleri memnun edecektir.

Faydalı olabilecek bir tarımhocam makalesi: Bölgelere Göre Üzüm Çeşitleri

9- Paintball Tesisi Açmak

Popülerlik seviyesi günden güne artan bir oyun ve işletmecisine güzel kazançlar sağlayan bir iş kolu. Evet boş arazi üzerine iş fikirleri arasında Paintball tesisi açma fikrini eklemezsek olmazdı. Yani diyeceğimiz o ki ; boş arsaya paintball tesisi kurarak şu anda piyasada oldukça geçerliliği ve talep dengesi bulunan bir eğlence sektöründe aktif olarak hizmet verebilirsiniz.

 

10- Arıcılık

Arsamda ne iş yapabilirim diyenler için en tavsiye edeceğimiz işlerden bir tanesi de ; arıcılık. Arıcılık, zahmetli ama oldukça kazançlı bir iştir. Boş arazinizin konumuna ve özelliklerine göre eğer ilgi de duyduğunuz bir iş ise mutlaka tavsiye ederiz. Sitemiz da arıcılıkla ilgili oldukça detaylı bir makalemiz bulunmak da;  Arıcılığa Başlamayı Düşünenler veya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

BONUS :

11-  Güneş enerjisinden Para Kazanın

Konu boş arsada yapılabilecek işler olunca hemen sitemizin favori makalelerinden birini eklemeden edemedik “Güneş Enerjisinden, güneş panelleri vasıtasıyla elektrik sağlayıp tasarruf etmeyi biliyorduk da, güneş enerjisinden para kazanmak da nedir?” dediğinizi duyar gibiyiz.  O halde sizleri konu ile ilgili makalemizi okumaya davet ediyoruz: güneş enerjisinden para kazanmak

Umarız sizler için hazırladığımız birbirinden karlı iş fikirleri listemizi beğenmişsinizdir. Sizler de bu iş fikirlerine katkı da bulunmak için yorumlarınızı bırakmayı unutmayın.

Yorum Yap

Yorum Yap