1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Bıldırcın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Maliyeti Nedir?

Bıldırcın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Maliyeti Nedir?

bildircin-yetistiriciligi-nasil-yapilir
2

Bıldırdın Yetişriciliği Nedir, Nasıl Yapılır ve Maliyeti Nedir?

Günümüzde pek çok insan şehirlerde çalıştıkları işlerini bırakarak tarım ve hayvan yetiştiriciliği yapmaya ve bu işlerden yüklü miktarda para kazanmaya başladı. Bu karlı işlerden biri de bıldırcın yetiştiriciliği olarak biliniyor. Peki, bıldırcın yetiştiriciliği nedir ve nasıl yapılır? Bu soruların cevabını sizler için araştırdık.

 

Bıldırcın Üretimi

Bıldırcın yetiştiriciliği son beş yılda ülkemizde popüler olan mesleklerden biri oldu. Bıldırcın yetiştirmek hem çok karlı hem de diğer hayvancılık türlerine göre çok daha kolay yapılabilen bir meslek kolu olarak yetiştiriciler tarafından tercih ediliyor. Sizde bıldırcın yetiştiriciliği nasıl yapılıyor diye soruyorsanız makalemizi okuyarak bıldırcın yetiştiriciliği hakkında tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

 

Eti ve yumurtası yüksek protein değerlerine sahip olan bıldırcın genellikle sekiz haftayı doldurduktan sonra yumurtluyor. Son derece küçük olan bu hayvan yılda ortalama 240 kadar yumurta veriyor. Yetiştiricisine yüksek oranda kar sağlayan bıldırcının insan sağlığına olan yararlarının anlaşılmasının ardından tüketimi arttı.

 

Bıldırcın yumurtası protein bakımından zengin olmasının yanı sıra B vitaminleri açısından da oldukça zengin bir besindir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda tavuktan daha fazla demir ve fosfora sahip olduğu ortaya çıktı. Bununla beraber bıldırcın yumurtası pek çok restoranda kendine yer bulurken vatandaş tarafından da daha fazla tüketilmeye başlandı.

 

Bıldırcın yetiştiriciliği nasıl yapılır?

 

Bıldırcın yetiştiriciliğinin en büyük avantajlarından biri bıldırcınların çok kısa sürede cinsel olgunluğa ulaşmalarıdır. Dişiler 42 erkekler ise 36 günlükken yumurtlama olgunluğuna gelir. Ancak doğal yollarla bıldırcın yumurtasına sahip olmak pek mümkün olmayabilir. Bu nedenle bıldırcın yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler damızlık bıldırcın yumurtası toplamalıdır. Ayrıca bıldırcın yetiştiriciliği için kuluçka makineleri satın almak gerekiyor.

 

Uzmanlara göre bıldırcınlar için yapay kuluçkalar oluşturulmalı. Yapay kuluçkalarda nem oranı yüzde 70 oranında olmalıdır. Yapay kuluçka için sıcaklık da çok önemli bir faktördür. Kuluçka sıcaklığı 38 ila 40 arasında değişmelidir.

 

Bıldırcın yetiştiriciliği yapmak isteyenler her şeyden önce bu kuş türünün tüm özelliklerine hâkim olmak zorundadır. Ülkemizde yaygın olarak jumbo türündeki bıldırcınlar üretilir. Yetiştiriciler döllenme makinelerine ve civcivler için kullanılan çok katlı makinelere sahip olmalıdır. Bunlarla beraber kafes, yemlik ve suluk mutlaka temin edilmesi gereken malzemeler arasında sayılabilir.

 

Bıldırcın yetiştiriciliğinin maliyeti nedir?

 

Bıldırcının oldukça küçük bir hayvan olması yetiştirilirken çok fazla alana ihtiyaç duyulmasının önüne geçer. Küçük bir alanda bu işe başlanabilir. Bıldırcın yetiştiriciliğine yeni başlayacak bir kişi ortalama 25 ila 30 bin lira arasında bir yatırım yaparak bıldırcın yetiştiriciliği yapabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap