1. Ana Sayfa
  2. Makaleler
  3. Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

banka-hesabi-nasil-kapatilir

Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Bankalarda hesap açmak oldukça kolaydır. Bankalar müşteri kazanmak için kolay bir şekilde banka hesabı açabilirler. Fakat durum banka hesabı kapatma noktasına geldiği zaman bu kadar kolaylık göstermezler. Halihazırda olan müşterileri kaybetmemek için işi biraz zorlaştırarak kapatmamam konusunda ikna etmeye çalışırlar.

Kullanılmayan banka hesabının kapatılması oldukça faydalı olabilir. Hesap içerisinde para bulunsa da bulunmasa da bazı bankalar müşterilerini komisyona tabi tutarlar. Hesap kapatılmadığı sürece de bu işlem devam eder. Yani hesapta para bulunmuyorsa yıllık hesap işlem ücreti kesilmez. Ancak para yatırıldığı zaman bu ücret tahsil edilebilir. Ayrıca komisyonlar biriktiği zaman hesap kapattırılmak istendiğinde ücret kişinin karşısına çıkabilir. Bu sebeple atıl olan banka hesaplarını kapatmak oldukça önemli ve faydalı olacaktır.

Banka Hesabı Kapatmadan Önce Dikkat Edilecekler

Banka müşterilere ait olan hesapları kapatmak için farklı yöntemler gösterir. Ancak ilk önce dikkat edilmesi gereken hususlar vardır:

  • Hesapta ödenmemiş borç bulunduğundan emin olun
  • Hesabın kullanılmadığı süreç 6 ayı ya da 1 yılı geçtiyse banka ile iletişime geçerek hesap kapattırma işlemleri başlatın.
  • Hesapta bakiye bulunmamalı. Bulunuyorsa ATM ya da şube aracılığı ile alınmalı.
  • Hesaba ait otomatik ödeme talimatı varsa bu işlem iptal ettirilmeli.
  • Hesabı kapatmak için işlem ücreti talep ediliyorsa ilk önce nedenini öğrenilerek sonra ödenmeli

Yukarıda belirtilen hususlar dikkate alındıktan sonra bankahesap kapatma nasıl yapılır cevabının birçok yöntemi oluşmaktadır:

Şubeye Giderek Banka Hesabı Kapatma

banka hesabı hangi şubeye bağlıysa oraya giderek müşteri temsilcisi ile görüşülür. Hangi hesap kapatılmak isteniyorsa belirtilir ve ardından müşteri temsilcisi kapatma onayı için bir yazı ister. Hesap kapatma yazısı ya da talimatı sonrası banka hesabında kapatma işlemleri başlayacaktır. Hesapta kalan borç, ödenek ya d otomatik talimat gibi işlemler yoksa kısa süre içerisinde kapanıp bilgi verilecektir.

Dilekçe İle Banka Hesabı Kapatma

Hesabın bulunduğu şube uzaktaysa ya da gidilecek boş zaman yoksa dilekçe ile hesap kapatma işlemi de gerçekleştirilir. Bankanın şubesine yönelik yazılan hesap kapatma dilekçesi, şubeye ulaştığında başlayacaktır. Hesap kapatıldığına dair yazılı belge sizlere geri gönderilecektir.

İnternet Bankacılığı İle Banka Hesabı Kapatma

  • Bankaya ait olan internet bankacılığı sistemine ulaşılarak giriş yapılır.
  • Birden fazla hesabınız varsa internet bankacılığı ile kapatabilirsiniz. Hesaplarım sayfasından Hesap Kapatma seçeneğine tıklayarak kapatmak istediğiniz banka hesabına seçmeniz gerekir.
  • Ardından banka seçilen hesabı kapatma işlemini başlatacaktır ve herhangi bir kapatma işlem ücreti ya da hesap işletim ücreti talep edemeyecektir.

Müşteri Hizmetlerini Arayarak Banka Hesabı Kapatma

Her banka müşteri hizmetleri ile hesap kapatma olanağı sunmuyor olabilir. Bu durum bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Bağlı bulunduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayıp gereken tuşlamaları yaptıktan sonra istenilen bilgileri vererek banka hesap kapatma işlemlerini başlatabilirsiniz.

Kaynak: https://www.bankalar.org/bilgi-merkezi/banka-hesabi-nasil-kapatilir/

Yorum Yap

Yorum Yap