İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Arıcılığa Başlamayı Düşünenler veya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Arıcılığa Başlamayı Düşünenler veya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

arıcılık 2
9

“Arıcılık nedir ? Arıcılık Nasıl Yapılır ? Arıcılığa Nasıl Başlanır ? Kovan ve arılar nereden temin edilir ? “gibi vb.  sorulara cevap bulabileceğiniz fikirler.net arıcılık makalesi

Arıların soylarının tükenmeye başlaması, arıcılığın azalması gibi nedenlerle arıcılığı tekrar canlandırmak için son yıllarda ülkemizde ve dünyamızda önemli adımlar atılmıştır. arıcılıkta devlet teşviği, meslek edindirme kursları, arıcılığı hobi olarak yapmak arıcılığa olan ilgiyi son yıllarda yeniden artırmıştır. Bizde arıcılığa ilgi duyanlar ve arıcılığa başlamayı düşünenler için bu yazımızda sizlere önemli bilgiler derledik.

 

 

  1. Arılar ve arıcılık hakkında bilgi edinmek

Öncelikle özel bir canlı olan arılara ilgi duymak ve arıları severek bu işi önemlidir. Arıcılığa ister ticari ister hobi amaçlı başlamadan önce araştırma yapıp arıcılık ve arılarla ilgili temel ve teorik bilgileri öğrenmek son derece önemlidir. Bu aşamada kulaktan dolma bilgiler yerine kitaplar, internet ve bu konuyla ilgili kurs veren kurumlara başvurmak da fayda vardır.

  1. Kovan ve arıların temini

Eğer arılar ve arıcılık hakkında bilginiz ve eğitiminiz varsa öncelik olarak boş bir kovan edinip kendi oğul arınızı yakalayarak işe başlayabilirsiniz. Böylelikle kendi kolonizi oluşturmuş olacaksınız. Bunun yanı sıra bölgenizde bir arı kolonisi varsa bu koloniyi de kovanınıza yerleştirerek işe başlayabilirsiniz. Ancak bahsettiğimiz bu durum sanıldığı kadar kolay değildir. Arıların evcilleştirilemeyen vahşi doğası serbest bir arı kolonisini kontrol altına almayı zor kılmaktadır.

Yeni başlayanlar için tavsiyemiz güvendiğiniz ve bildiğiniz Tarım ve Hayvancılık bakanlığı tarafından resmi olarak kontrolleri yapılmış bir arıcıdan kaliteli sağlıklı bir koloni temin etmenizdir. Arılarınızın sağlıklı olduğundan emin olmanız çok önemlidir. hastalıklı arılarınızın varlığı size bütün bir koloniyi ve ekipmanlarınızı yakmanıza neden olabilir. Eski kovanlar hastalık açısından bulaşıcı olacağı için işe yeni kovanla başlamanızı tavsiye ederiz.

Bu gibi nedenler, acemilik ve başarısızlığı da göz önüne alarak arıcılığa az kovanla başlamanızı tavsiye ederiz ( 2-3 kovan). Bu süreçte arı ve arıcılık deneyimlerinizi ve bilgilerinizi geliştirerek zaman içerisinde kovan sayınızı artırmanızı tavsiye ederiz.

Hazır olarak aldığınız ve yerleştirdiğiniz arılar yeni evlerini oluşturmak ve kendi besinlerini sağlamak için çalışacaklardır. Bu nedenle ilk yıl bal hasadı yapma olasılığı çok düşüktür.

  1. Kovanı ne zaman kurmalıyım ve nereye koymalıyım?

Arılar için en verimli ay bahardır. Bu dönemde hem arılar hızlıca çoğalacaktır hemde çiçekler açmaya başlayacaktır.

Koyacağınız çevrede oldukça önemlidir. koloni çevresinin ballı ve polenli çiçek yönünden zengin olması oldukça önemlidir. yoksa bütün bir koloniyi besinsizlik yüzünden kaybedebilirsiniz. Besin dışında arıların diğer bir ihtiyacı da sudur. Çevredeki su kaynaklarının temizliğinden emin olmanız gerekmektedir.

Bunun haricinde kendi yörenizin iklimi ve nemi, bölgenin rüzgar ve yağış durumu, çiçek açma zamanları kişilerce öğrenilmeli ve araştırılmalıdır. Çok sıcak veya çok rüzgarlı alanlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Daha çok sabah saatleri güneş alan ve öğleden sonra gölgede kalan yerleri tercih etmelisiniz.

  1. Bal hasadı

Öncelikle en çok merak edilen sorulardan biri olan ne kadar bal hasat ederim sorusunu cevaplayalım. Eğer koloniniz çok verimliyse aynı zamanda o sene hava şartları, polen durumu vs çok iyiyse tek kovadan 100-200 kg bal elde edebilirsiniz. Ancak üreticiler genel olarak bu miktarın 50 kg olduğunu söylüyor. Unutmayın ki kötü şartların varlığında hiç bal bile alamayabilirsiniz. Bunu göze almalısınız.

Sıcak mevsimde hasat edilen ballar kolay süzüleceğinden size kolaylık sağlayacaktır.

Bal alımı günün erken saatlerinde veya gün batımı sırasında yapılması yine size fayda sağlayacaktır.

Çok fazla miktarda koloniden bal alınacaksa bu işlemi tek başınıza yapmamanız önerilir. Herhangi bir tedirginlikte arılar bunu hissedebilir ve size zorluk çıkarabilir.

Bal alımı sırasında en önemli yardımcı dumanlamadır. Duman çerçeve üzerindeki arıları uzaklaştıracaktır.

Herhangi arı sokması durumunda panik yapılarak çerçeve elden bırakılmamalıdır. Sakince iğne çıkarılmalıdır.

Hasat veya bakım zamanında ekipman ve kıyafetlerinizin temiz olmasına özen göstermelisiniz. Arılar daha önce soktukları veya temas ettikleri yerlere kokularını bırakırlar bu nedenle ikinci bir karşılaşmada bu koku onları size karşı hareket geçirecektir.

Son olarak ilk hasadınızı yapmadan önce ve yapım aşamasında arıcık konusunda deneyimli ve bilgili birinden yardım almanızı tavsiye ederiz.

  1. Arılarınızın kovanı terk etmemesi için ne yapılmalı ?

Arı kolonileri giderek kalabalıklaştığında ve kraliçe arı yaşlanmaya başladığında koloniyi terk eder. Bu yöntem arıların doğal üreme şeklidir. Ancak bu durum kovandaki arıları kaybetmenize ve bal üretimi yapamamanıza neden olacaktır.

Bunu önlemenin birkaç yolu vardır. Arılar ilkbahar aylarında yüksek üreme gösterir. Bu dönemlerde arılara geniş alanlar sağlarsanız bu durum onları rahatsız etmeyecektir. Yaşlı kraliçe arı için çözümse yeni kraliçe arıyı koloniye sunmaktır. Bu işlemi her yıl yapmanız arılarınızın kovanı terk etme riskini azaltacaktır.

 

  1. Arıları öldüren sebepler

Genellikle çiftçilerin ürünlerini korumak amaçlı sıktıkları ilaçlar, kimyasallar, antibiyotikler vb. maddeler arıların ölümüne neden olabilir.

Bilinen çok fazla bal arısı hastalığı yoktur ancak içlerinden en tehlikelisi Amerikan Yavru Çürüklüğüdür. Kovanınız kötü kokuyorsa ve kuluçkalama hücrelerinde sakızımsı yapışkan bir madde varsa arı larvalarına bu hastalık mantarı bulaşmış demektir. Bunun sonucunda bütün koloniyi yakmanız tavsiye edilir. Çünkü bu hastalık bulaşıcıdır.

Mevsimsel şartlar özellikle de uzun kış mevsimi geçiren koloniler bu soğuk aylarda besinsiz kalırlar. Buna bal arıları sahiplerinin arıların bütün balını hasat etmeleri sebep olmaktadır. Eğer arılarınıza yetecek kadar bal bırakmazsanız bütün koloninizi kaybedebilirsiniz. Arılar sadece kışın değil mart ayı başlayıncaya dek açlık çekerler. Bu nedenle arılarınız için fazlasıyla besin bırakmalısınız ( iklim şartlarına göre 30-90 kg ).

 

Son olarak arılar dünyamızda tozlaşma olayının yüzde 80 gibi büyük bir paydanın baş rolünde ve diğer böcek türleriyle beraber biyolojik çeşitliliğin devamını sağlamakta. Bu sebeple arılarsız bir dünya düşünmek zor. Doğru arı yetiştiriciliği aynı zamanda onların nesline ve dünyamıza fayda sağlayacaktır. Sonuç olarak hepimiz aynı kovandayız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap