İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Makaleler
  3. Altın Bulma ve Çıkarma Yöntemleri
_ok_k_zd_m

Altın Bulma ve Çıkarma Yöntemleri

altın1
11

Altın Aramak – Altın Bulmak – Altın Çıkartmak

Merhabalar değerli fikirler.net okuyucuları. Bu yazımızda sizler için altın arama, altın ve çıkartma yöntemleri hakkında bilgileri derledik. Eğer bu konu ile ilgileniyorsanız bu yazımızda sizlere oldukça fayda sağlayabilecek bilgiler mevcut. Ki eğer bizzat ilgilendiğiniz bir konu değilse bile, muhakkak her türk insanının çevresinde ya da ailesinde bu işlere merak salmış en az bir kişi vardır.Bu sebeple ister istemez ilgilenmediğimiz bir konu dahi de olsa az çok bu işlere dair bilgimiz vardır. Konu bir küp altın bulmaktan açılınca, “Bizim köyde de altın var ama sahipliii, çıkaramıyorlarr” ya da “Falancılar nasıl zengin oldu sanıyorsun, define haritasıyla bi küp altın buldular”  gibi sohbetlerin içerisinde bulursunuz kendinizi 🙂 Sonuç olarak bi noktada herkesin ilgisini çeken bir konudur altın bulmak, hazine aramak… O halde konuyu daha fazla uzatmadan altın çıkartma yöntemleri içerikli yazımıza geçelim;

 

ALTIN

Altın doğada, okyanusların diplerinde, volkanik alanlarda, kumlu akarsu yataklarında, yeryüzeyinin derinliklerindeki kayalarda  mineral ve elementlerle (genellikle bakır, gümüş, platin)  karışmış bir şekilde bulunur. Metallerin kralı olarak bilinen altının yoğunluğu sudan 19 kat, demirden ise neredeyse 3 kat daha fazladır. Bu nedenle akarsuların aşınması, rüzgar, şiddetli yağmurlar ve diğer doğa olayları sonucu dibe çökme eğilimi gösteren bir elementtir.

 

Buna sebeple altın özellikle okyanus sularının derinliklerinde bulunmaktadır. Ancak deniz ve okyanuslardaki  altını bulup çıkarmak, çıkarılacak altının değerinden çok daha fazla maliyet  gerektirdiği için tercih edilen bir yöntem değildir.  Altının diğer bir özelliği ise kümeleşme eğilimi göstermesi ve maden yatağı adı verilen yerlere yönelmesidir.

Termal  kaynaklar veya volkanik bölgeler buna örnektir.  Sıcak sıvıda eriyen altın soğuduktan sonra diğer metallerle birleşerek katılaşır ve altın cevherini oluşturur.

Altının yüksek direnç gösterdiği kaya yüzeyindeki aşınma ve havayla temas ile geniş alüvyonlu yatakların oluşumuna yol açıyor ve bunlar uzun zamanlar içerisinde yağmurlarla ve diğer doğa olaylarıyla taşınıyor. Ağırlığı sudan fazla olduğu için, hızla dibe çöküyor. Bu nedenle şelale tabanlarında, büyük taş ya da kayaların çevresinde, çatlaklarda veya nehrin çok yavaş aktığı geniş yerlerin dibinde, çakıl taşlarının olduğu yerlerde, kuvarsda, kumda ve toprak altında birikiyor.

Altını Saflaştırma Yöntemleri

1) Cilalama (parlatma) : Çıkartılan maden, özel bir kap içerisinde tazyikli su yardımıyla yıkanır. Üzerinde bulunan toprak ve mineraller bu sayede ayrışır ve geriye saf altın kalır.

2) Siyanürleme:  Çıkartılan maden, siyanür alkalin ile karıştırılır.Bu işlemden sonra ortaya çıkan karışımı özel birtakım işlemden geçirerek altın çekilip çıkartılıyor.

3)  Karışım yöntemi: Çıkartılan maden ince ince parçalanıp cıva ile karıştırılıyor ve ikinci bir işlemden geçip damıtılıyor. Bu işlem sonucu altın elde ediliyor.

4)  Arıtma yöntemi:  Çıkartılan maden sülfürik asit, nitrik asit veya klor ile arıtılıp altın elde ediliyor.

 

Kayalardan Altın Çıkarmak

 

Kayaların içindeki altını çıkarmak  oldukça zor bir işlemdir. Bunun için parçalama ve kırma gibi bir çok yöntem kullanmanız gerekir. Bu işlem genellikle büyük şirketler tarafından yapılır. Büyük şirketler bunun için kırıcı makinelere sahiptir ve kayaları kırıp, çeşitli işlemler ile kum tanesi düzeyinde küçülttükten  sonra eleme makinesi kullanılır. Karbon hamuru ve siyanürleme yöntemi kullanılarak da altın ayrıştırılır. Bu işlem için yasal izne sahip olmak gerekir ve maliyeti yüksektir.

 

Akarsu Ve Derelerde Altın Aramak Ve Çıkarmak

Başta anlattığımız üzere altının yapısı ve doğa koşulları gibi bir çok sebepten dolayı  akarsu ve derelerde altın bulmak oldukça kolaydır. Miktarca çok fazla olmasa da hobi olarak yapılabilecek ve aynı zamanda para kazandıracak bir faaliyettir. Ayrıca maden arama gibi bir durum söz konusu olmadığından yasal bir işlemdir.

 

Altının yerini keşfetmek için dedektörlerden yardım alabiliriz. Bu işimizi oldukça kolaylaştıracaktır. Akarsu ve derelerde altın bulmak için su geçirmeyen ve su altında kullanılabilen dedektörler bize yardımcı olacaktır. Dedektörler yüksek ve düşük frekanslı olmak üzere mevcuttur. Yüksek frekanslılar altın harici diğer metaller için de tepki verirken düşük frekanslı dedektörler sadece altın için tepki verirler ve fiyat olarak da düşük frekanslı dedektörler daha uygundur.

Akarsularda Altın Bulmaya Ve Elde Etmeye Yardımcı Ekipmanlar

SLUCİE BOX

Bu makineye HighBanker da denmektedir. Akarsuyun içine yerleştirilerek kullanılır. Akarsuda altın olduğu düşünülen toprağı altın eleme aletinden geçirerek altını çökerterek ayrıştırmaya yarar. Bu yönteme Gravite denmektedir. Makinenin üst bölümünden atılan kum ve kaya parçaları su yardımıyla banttan geçerken ağır olan altın pulları ufak kum parçalarıyla katmanlı olan makinenin elek kısmından aşağı düşer ve altın eleme aletinde  bulunan engebeli bölümlere takılarak orada toplanır. Bu aşamadan sonra panlama işlemi yapmanız daha fazla verim elde etmenizi sağlar.

 

 

 

 

GOLD PAN ( Altın Eleme Aleti)

Bu işleme panlama denmektedir. Bu aletle kumdan altını eleme işlemi yapılır. Önce yıkama yaparak havada kalan hafif kumları akıtırız. Bu işlemi ne kadar çok tekrarlarsak o kadar verimli olacaktır.

Daha sonra dibe çöken altın ile karışmış olan kum  temizlenmelidir .Bu işlem için ince kahve filtreleri size yardımcı olacaktır veya güçlü bir mıknatıstan yardım alabilirsiniz.

                                          

 

 

 

 

 

 

 

Bu işlem SLUCİE BOX işlemiyle birlikte uygulanırsa daha verimli bir altın elde etme işlemi alacaktır. Bu aletleri yurt dışından, internet üzerinden veya hobi malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz veya buna benzer bir düzenek kurabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap